Zamknij

Wymiana wodomierza — ile to kosztuje i kto zakłada?

13:53, 05.08.2022 | .
Skomentuj

Wodomierz to przyrząd, który służy do weryfikacji zużywanej przez mieszkańców wody. Niestety, czasami zdarza się, że wodomierz ulega awarii i trzeba go wymienić. Przepisy regulujące tę kwestię są jednak dość zawiłe, co przysparza dodatkowych problemów. Wymiana wodomierza jest obowiązkiem osoby, która go posiada — w przeciwnym wypadku grożą wysokie kary pieniężne.

Wymiana wodomierza — kiedy trzeba to zrobić?

Większość wodomierzy można dostosować do użytku po tzw. legalizacji. Dzięki temu nie zawsze trzeba szykować się na dodatkowy wydatek związany z zakupem całkowicie nowego przyrządu. Z drugiej strony, czasami jest to nieuniknione. Zwłaszcza jeśli mieszkamy na osiedlu, gdzie wodomierze posiadają zabezpieczenia.

Plomby licznikowe instaluje się, aby zabezpieczyć wodę przed kradzieżą. W przypadku zerwania takiej plomby przez osobę do tego nieupoważnioną grożą wysokie kary. Plombę na wodomierzu może zainstalować i zerwać wyłącznie firma instalatorska. Samo zamontowanie wodomierza nie jest zresztą prostym zadaniem, dlatego i tak zaleca się skorzystanie z usług firmy hydraulicznej.

Wymiana wodomierza na własną rękę — jak to zrobić?

W teorii można wymienić wodomierz samodzielnie, choć będzie to wymagało nie lada doświadczenia i umiejętności. Znacznie lepiej jest poinformować o tym fakcie wyspecjalizowaną firmę i mieć problem z głowy. Samodzielna instalacja wodomierza nie opłaca się ze względu na konieczność ich legalizacji, a także stosunkowo duże ryzyko popełnienia błędu.

Wodomierz jest przyrządem, który dość łatwo zepsuć. Jeśli tego zadania podejmie się firma hydrauliczna, to w razie późniejszych problemów można się do niej ponownie zwrócić o pomoc. Należy jeszcze raz podkreślić, że choć samodzielne założenie wodomierza jest możliwe, to już jego legalizacja wymagać będzie i tak skorzystania z usług wyspecjalizowanej firmy.

To samo tyczy się naprawy wodomierza. W tym wypadku istnieje jednak dodatkowe ryzyko, że usterka powoduje fałszywe wyświetlanie wyników licznika, co kwalifikuje się już jako oszustwo.

Ile kosztuje wymiana licznika?

Trzeba mieć na uwadze, że usługi firm hydraulicznych trochę kosztują. Na szczęście w przypadku wodomierzy stawki są przystępne i wynoszą zazwyczaj do około 100 złotych. Cena jest jednak uzależniona od typu wodomierza i jego wielkości. W przypadku montażu nowego urządzenia trzeba się przygotować na koszt rzędu ponad 200 złotych.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z ofertami poszczególnych firm, które zamieszczane są w internecie oraz zweryfikować opinie innych klientów. Działanie na własną rękę może przysporzyć w tym wypadku tylko większych kosztów i dodatkowych problemów.

Warto też dodać, że jeśli zauważymy zerwaną plombę na wodomierzu, to niezwłocznie należy poinformować o tym fakcie zakład wodociągów. Kara za zerwanie plomby na wodomierzu może wynosić nawet do 5000 złotych, ale jeśli zawczasu przyznamy się do winy, jest szansa, że zapłacimy znacznie mniej.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%