Zamknij

Jak napisać list motywacyjny?

08:31, 02.08.2022 | materiał partnera

List motywacyjny jest jednym z ważniejszych dokumentów do załączenia podczas aplikowania na oferty. Jeżeli wiesz, jak poprawnie go napisać, zwiększasz znacznie swoje szanse na zdobycie pracy. Sprawdź więc, jak napisać list motywacyjny!

Co to jest list motywacyjny?

List motywacyjny to samodzielnie napisany przez kandydata dokument, który zawiera informacje wyjaśniające, dlaczego on jest odpowiednim kandydatem na dane stanowisko pracy. Jak można zauważyć po ofertach na stronie Pracuj.pl, jest on drugim najczęściej wymaganym od pracodawców dokumentem.

Co napisać w liście motywacyjnym?

Spójrz na swoje doświadczenie zawodowe zawarte w CV i pomyśl, dlaczego byłbyś idealnym kandydatem na dane stanowisko pracy. Właśnie te myśli powinny stanowić podstawę dla Twojego listu motywacyjnego. Przygotowując się do pisania, pomyśl, jaki związek mają Twoje wcześniejsze stanowiska do aktualnie aplikowanego. Podczas pisania listu motywacyjnego, podkreśl swoje doświadczenie i umiejętności, jednocześnie wykazując się chęcią dalszego rozwoju i zdobywania doświadczenia.

Jeżeli nie posiadasz doświadczenia zawodowego, a dana praca byłaby Twoją pierwszą posadą, pomyśl, jakie cechy, które posiadasz, byłyby kluczowe na tym stanowisku i podkreśl je w liście. Gotowy dokument powinien pokazywać Twoją motywację do pracy i chęć zdobycia danego stanowiska.

Czego unikać podczas pisania listu motywacyjnego?

Istnieje kilka wskazówek i rad związanych z pisaniem listu motywacyjnego. Po pierwsze, wystrzegaj się kopiowania gotowych wzorców. List motywacyjny powinien być napisany samodzielnie i być oparty na doświadczeniu zawodowym danego kandydata. Kopiując gotową treść z Internetu nie wzbudzisz w rekruterze dobrych myśli i odczuć.

Kolejną wskazówką jest sama forma listu. Nie przechwalaj się zdobytym doświadczeniem, a raczej odnieś je w stosunku do oferty pracy. Zbyt duża pewność siebie może sprawić, że w oczach rekrutera będziesz widziany jako osoba, która lubi się przechwalać.

Pisząc list motywacyjny, wszystkie cechy charakteru odnoś do przykładów. Wymieniając po przecinku, że jesteś kreatywny, zmotywowany i szybko się uczysz, jedynie zanudzisz rekrutera. Postaraj się wspomnieć o sytuacjach, w których dane cechy charakteru ukazały się lub były pomocne. Takim sposobem rekruter będzie mógł również zauważyć Twoją chęć rozwoju.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%