Zamknij
REKLAMA

Korekta na giełdzie – jak ją rozpoznać i jak na niej zyskać?

07:26, 23.05.2022 | m
Skomentuj

Jak wygląda korekta na giełdzie i czym różni się od krachu? Jak zapewnić sobie zarobki nawet przy trudnej sytuacji na rynku? Oto najważniejsze informacje na ten temat, z którymi z pewnością warto się zapoznać.

Co to jest korekta?

W kontekście inwestycji „korekta” oznacza spadek wyceny wybranego aktywu w stosunku do jego wcześniejszej szczytowej wartości. Najczęściej ma to miejsce po dłuższym trendzie wzrostowym. Powodem mogą być zarówno zmiany sytuacji na giełdzie, jak i zwykłe dążenia rynku do „zahamowania” wzrostu, a także wydarzenia geopolityczne.

Korekta może dotyczyć zarówno konkretnych aktywów, jak i całego rynku – termin ten zazwyczaj jest stosowany w odniesieniu do korekty całej giełdy. Przyjmuje się, że spadek wartości spółek powinien wynieść co najmniej 10%. W kontekście giełdy za punkt odniesienia dla tej zmiany przeważnie przyjmuje się jeden z indeksów obejmujących najważniejsze spółki z danego rynku. Warto zaznaczyć, że korekta może trwać przez praktycznie dowolny okres – od kilku dni do kilku miesięcy, a często nawet dłużej.

Korekta a krach

Czym różni się krach od korekty? Najważniejszym czynnikiem jest tutaj przyjmowana wysokość spadku, przy którym zmiany na rynku opisuje się jako jedną z tych sytuacji. Podczas gdy do „zdiagnozowania” korekty wystarczy 10%, za granicę krachu przyjmuje się przeważnie 20%. Powodem krachów są przeważnie ważne zdarzenia o znaczeniu międzynarodowym, choć przyczyny mogą mieć również podłoże czysto ekonomiczne. Największy krach w ostatnim czasie pojawił się na początku pandemii koronawirusa, lecz potrwał zaledwie parę miesięcy. Wybuch wojny na Ukrainie spowodował z kolei istotną korektę na warszawskiej GPW.

Jak zarabiać przy korekcie?

Obecnie maklerzy oferują inwestorom dość obszerny zestaw narzędzi, dzięki czemu zarobić można już nie tylko na wzroście cen akcji. Krótka sprzedaż, kontrakty CFD, opcje i wiele więcej – odwiedź stronę home.saxo, by zapoznać się z możliwościami platformy inwestycyjnej SaxoTraderGO. Pamiętaj, że każda inwestycja jest związana z ryzykiem i może skończyć się utratą wpłaconych środków. To szczególnie istotne przy trudnych okresach na rynku, takich jak właśnie korekta na giełdzie.

Korekta jest dla wielu inwestorów świetną okazją, by kupić akcje interesujących spółek po niższej cenie. Warto zaznaczyć, że po spadku cen wartości spółek zwykle wracają do tendencji wzrostowej, dzięki czemu możemy liczyć na zysk stosunkowo niskim kosztem. Co ciekawe, tego typu zjawiska na rynku mają w pewnym stopniu charakter okresowy. Przeważnie korektę możemy zaobserwować w marcu i czerwcu, jak również pod koniec roku. Ciężko jednak dokładnie przewidzieć pojawienie się takiego spadku – mimo tego warto dowiedzieć się, jak zarobić nie tylko na rosnących, lecz także malejących cenach aktywów.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%