Zamknij

Ku samodzielności - wsparcie osób z niepełnosprawnością

Artykuł sponsorowany + 15:23, 16.12.2024 Aktualizacja: 15:48, 16.12.2024

Relacja z realizacji zadania publicznego „Ku samodzielności - wsparcie osób z niepełnosprawnością z terenu Województwa Łódzkiego

Stowarzyszenie „Stacja Autyzm” zakończyło kolejne zadanie publiczne „Ku samodzielności - wsparcie osób z niepełnosprawnością z terenu Województwa Łódzkiego”, adresowany tym razem w głównej mierze do środowiska osób z niepełnosprawnościami, które nie korzystają z żadnej formy rehabilitacji i wparcia instytucjonalnego. Z uwagi na złożone trudności i potrzeby, osoby te często nie są w stanie funkcjonować w istniejących placówkach i w konsekwencji latami pozostają w domach pod wyłączną opieką rodziców lub opiekunów. Włączenie ich do aktywności i oferty wsparcia poza domem ma ogromne znaczenie zarówno dla tych osób jak i dla ich bliskich.

W ramach zadania zrealizowano cykl zajęć grupowych i indywidualnych dla łącznie 19 osób. Zajęcia grupowe z udziałem dorosłych osób, w tym także z niepełnosprawnością sprzężoną, były realizowane w formie Treningu Umiejętności Społecznych i Komunikacyjnych a ich podstawowym celem było rozwijanie możliwych form komunikacji z otoczeniem, identyfikowanie i wyrażanie swoich potrzeb i emocji, nawiązywanie prostych relacji i włączanie się do wspólnej aktywności. W ofercie zajęć znalazły się techniki artterapii, różne formy relaksu, pracy z ciałem, aktywności ruchowe a przy sprzyjających warunkach, także zajęcia w plenerze. Przy wsparciu terapeutów i opiekunów, uczestnicy ćwiczyli w możliwym zakresie podstawowe umiejętności w zakresie samoobsługi, czynności porządkowych, przygotowywania posiłków, poprzedzonych planowaniem i samodzielnym robieniem zakupów. Część treningów była realizowana w pobliskich sklepach i miejscach użyteczności publicznej, co ma szczególny wymiar w procesie włączania osób z niepełnosprawnościami w przestrzeń lokalnej społeczności. Uczestnicy, po wcześniejszych treningach dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb, korzystali ze wspólnych wyjść do pizzerii, kręgielni czy oferty kina w Kutnowskim Domu Kultury. Przejazdy środkami komunikacji miejskiej były także częścią zaplanowanych treningów. Wszystkie działania były poprzedzone praktycznymi zajęciami, których celem było wzmacnianie sprawczości, korzystanie ze swoich zasobów, redukowanie stresu tak, by uczestnicy zajęć mogli w dostępnym dla siebie zakresie zmierzać ku samodzielności.

W ramach zadania „Ku samodzielności - wsparcie osób z niepełnosprawnością z terenu Województwa Łódzkiego” osoby z niepełnosprawnościami, mające złożone problemy w komunikowaniu się, otrzymały także wsparcie terapeutyczne na zajęciach indywidualnych z terapeutą AAC. Celem zajęć było rozwijanie umiejętności komunikacyjnych z wykorzystaniem wspomagających i alternatywnych metod oraz pomocy niskich i wysokich technologii (piktogramy, książki do komunikacji, komunikatory, tablet ze specjalistycznym oprogramowaniem) u osób z niepełnosprawnościami, z równoczesnym wsparciem ich bliskich. Niezależność komunikacyjna to bardzo ważny element drogi „Ku samodzielności….”.

Zadanie „Ku samodzielności - wsparcie osób z niepełnosprawnością z terenu Województwa Łódzkiegowspółfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Województwa Łódzkiego

www.lodzkie.pl

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%