Roli agrowłókniny w ogrodnictwie i szkółkarstwie nie da się przecenić. To dzięki niej można skutecznie tłumić chwasty bez udziału substancji chemicznych, wzmacniać system korzeniowy roślin, a także chronić je przed szkodnikami i przyspieszać ich wzrost. Czy to samo dotyczy tak wymagających roślin, jak tuje?
Jak zadbać o tuje w swoim ogrodzie? Dobrym pomysłem jest użycie agrowłókniny brązowej tudzież czarnej agrowłókniny, którą po rozłożeniu można obsypać korą oraz kamieniami. Tak przygotowane podłoże:
Poza tym warto dodać, że czarne i brązowe agrowłókniny są bardzo estetyczne. Po obsypaniu stają się one praktycznie niewidoczne.
Najlepsza agrowłóknina pod tuje to ta, która powstaje w Europie. Dzięki temu mamy pewność, że wybraliśmy produkt o interesujących nas parametrach. Warto też zwrócić uwagę na gramaturę tworzywa. Im jest ona wyższa, tym oczywiście lepiej. Ciężkie włókniny charakteryzują się też znacznie dłuższą żywotnością, co ma istotny wpływ na trwałość materiału. Co jeszcze warto uwzględnić przy wyborze agrowłókniny? Z pewnością bardzo istotną kwestią jest zdolność do przepuszczania wody i powietrza.
Agrowłóknina może być nałożona w miejscach, gdzie już rosną tuje, jak również tam, gdzie taka uprawa jest dopiero planowana. W pierwszym przypadku niezbędne jest odpowiednie przycięcie materiału (prostopadle do krawędzi), a w drugim - nałożenie go i rozplanowanie otworów, w które włożymy sadzonki. Ważne jest również, aby agrowłóknina pod tuje była odpowiednio osadzona w gruncie. Służą do tego specjalne szpilki, które zapobiegają przesuwaniu się materiału na skutek wiatru i innych oddziaływań fizycznych
Agrowłóknina to tworzywo, które co prawda wykazuje zwiększoną odporność na rozdarcia, ale mimo to, może zostać uszkodzone w trakcie eksploatacji. Otwór w materiale można zabezpieczyć niewielkim wycinkiem nowej agrowłókniny, przy czym należy pamiętać, aby był on właściwie ustabilizowany w gruncie.
Agrowłókninę można obsypać korą lub kamieniami. Wybierając ten drugi sposób, warto uwzględnić pH kruszywa i gruntu. Niektóre rośliny tolerują wyłącznie podłoże o ściśle określonym odczynie. W związku z tym trzeba zapoznać się, jaki rodzaj kruszywa będzie dla określonych upraw odpowiedni..
Agrowłóknina to materiał, który przepuszcza wodę, ale wymaga do tego odpowiedniego czasu. Początkujący ogrodnik nie powinien martwić się widokiem np. wody deszczowej pozostającej na powierzchni tkaniny. Najczęściej wsiąka ona do gruntu mniej więcej po upływie kilkudziesięciu minut. Oczywiście proces ten może się z różnych powodów wydłużyć (np. intensywne opady, grunt zawierający znaczną ilość glin itd.).
Jednym słowem, agrowłóknina to sprawdzony i niezawodny materiał, który ze względu na swe właściwości z pewnością będzie doceniony również przez Państwa.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz