Zamknij

Czy wiesz, od czego może boleć kręgosłup?

00:00, 28.06.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 12:01, 03.07.2024

Bóle pleców mają dziś wymiary niemal epidemiczne i łatwo można je zrzucić na siedzący tryb życia. To będzie jednak tylko część prawdy. Przyczyn bólu kręgosłupa może być znacznie więcej i nie tylko mogą się one na siebie nakładać, ale też niektóre z nich są dość nieoczywiste.

Czy od stresu może boleć kręgosłup?

Okazuje się, że tak. Tutaj jest kilka mechanizmów psychosomatycznych, które mogą odpowiadać za przełożenie negatywnych emocji na absolutnie wyraźny ból kręgosłupa. Stres ma swoje biochemiczne sygnały, przekłada się też na zwiększone napięcie mięśni, które mogą wywoływać ucisk na nerwy. Długotrwały stres może być również przyczyną pewnych wad postawy czy nawet zwyrodnień, którym towarzyszą dolegliwości bólowe. Zresztą to nadal uproszczenie, ponieważ i pojęcie stresu wymagałoby dalszego uzupełnienia. Niektóre teorie wiążą konkretne problemy psychologiczne z bolesnością wybranych odcinków kręgosłupa (sprawdź jedną z tych teorii: totalna biologia ból kręgosłupa lędźwiowego).

Czy to prawda, że kręgosłup boli od „złego spania”?

Przekonanie o tym, że u dorosłych ból kręgosłupa może być powodowany nawet przez złą pozycję w czasie snu, stało się już dosłownie memiczne. I choć to znów pewne uproszczenie, to taki związek oczywiście można zauważyć. Źle dobrany, zużyty materac, zbyt krótki sen niskiej jakości – to są problemy, które faktycznie mogą przełożyć się na dyskomfort lub ból pleców. Nieodpowiednia higiena snu zresztą działa niekorzystnie na wiele aspektów zdrowia, powodując między innymi podwyższony poziom stresu, czyli mogą się na siebie nałożyć już dwie przyczyny.

Ból pleców od zadawnionych urazów

W młodości większość urazów ma charakter ostry, natomiast im człowiek jest starszy, tym większe jest ryzyko odczuwania dolegliwości związanych z urazami przewlekłymi i degeneracją na przykład dysków międzykręgowych. Oczywiście u wielu osób można doszukiwać się przyczyn bólu kręgosłupa w dawnych urazach ostrych, częściej jednak, mówiąc brutalnie, jest to ból wypracowywany przez lata. Zaniedbania, niewłaściwa postawa, lekceważenie pierwszych objawów degeneracji dysków i tym podobne zachowania prowadzić mogą do bólu kręgosłupa w późniejszym czasie.

Co z tego wynika? Otóż mając tak wiele potencjalnych przyczyn bólu pleców, należy pogodzić się z tym, że często wskazanie jednej konkretnej może być niemożliwe. Za to na szczęście można skupić się na terapii, która zwykle przynosi niezłe skutki. Żeby mieć jednak taką nadzieję, trzeba z jednej strony spojrzeć na całość problemów, a z drugiej – skupić się na tych metodach, które mają największy potencjał działania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%