Zamknij

Czy jest szansa przyśpieszyć studia?

12:01, 26.06.2024 Artykuł Sponsorowany Aktualizacja: 12:01, 26.06.2024

Praca zawodowa potrafi pochłaniać bardzo dużo czasu. Wiele osób przynosi pracę do domu i siedzi po godzinach, żeby zdążyć zrealizować zlecenia przed ustalonym terminem. Jest to szczególnie ważne dla pracowników, którzy pną się po szczeblach kariery. W takim wypadku ukończenie upragnionych studiów może bardzo przeciągać się w czasie. Czy istnieje jakiś sposób na skrócenie toku nauczania?

Okazuje się, że tak! Od pewnego czasu w Polsce można zaliczyć doświadczenie zawodowe na poczet studiów, co prowadzi do ich skrócenia. Potwierdzenie efektów uczenia się, czyli PEU to procedura, w ramach której możesz ubiegać się o zaliczenie określonych modułów z programu studiów na podstawie udokumentowanego doświadczenia zawodowego, wolontariatu lub różnych kursów. Kiedy warto zdecydować się na studia w trybie PEU?

Kto może skorzystać z uznania dorobku zawodowego na poczet studiów?

Procedura PEU została stworzona z myślą o kandydatach na studia I i II stopnia. Aby móc z niej skorzystać, trzeba posiadać świadectwo dojrzałości oraz, co najmniej:

  • 5-letnie doświadczenie, jeśli kandydat ubiega się o przyjęcie na studia I stopnia,
  • 3-letnie doświadczenie, jeśli kandydat ma tytuł licencjata lub inżyniera i ubiega się o przyjęcie na studia II stopnia.

Niektóre programy studiów podyplomowych również oferują możliwość uzyskania zaliczeń na podstawie poprzednich osiągnięć. Dotyczy to przede wszystkim tych sytuacji, gdy doświadczenie zawodowe lub odbyte kursy pokrywają się z wymaganiami programu podyplomowego. Często taka sytuacja ma miejsce, gdy pracownik chce poszerzyć swoje umiejętności lub nauczyć się korzystać z nowych narzędzi. Na przykład pracownik organizacji pozarządowej zapisuje się na studia podyplomowe na kierunku Koordynator dostępności, żeby wyspecjalizować się w realizowaniu projektów dla osób z niepełnosprawnościami.

Co jeszcze warto wiedzieć o PEU?

Potwierdzenie efektów uczenia się to doskonała opcja dla osób, które mają już doświadczenie zawodowe w danej dziedzinie i nie chcą jeszcze raz powtarzać tego samego materiału na studiach. Jak skrócić studia? Jeśli chcesz studiować w trybie PEU, musisz złożyć wniosek i dołączyć do niego dokumenty wymagane przez uczelnię. Warto mieć na uwadze, że zastosowanie PEU nie zawsze jest możliwe. Istnieją kierunki, które nie są objęte tą procedurą. Zaliczamy do nich studia na kierunkach medycznych, weterynarię, architekturę, psychologię i prawo.

Studenci korzystający z potwierdzenia efektów uczenia się nie mogą zostać zwolnieni z całego programu studiów. W ramach tej procedury można uzyskać maksymalnie do 50% puli punktów ECTS przewidzianych dla danego kierunku. Ograniczeniu podlega także liczba studentów przyjętych w danym roku na wybrany kierunek studiów w ramach procesu PEU. Ich liczba nie może być większa niż 20% ogólnej liczby kandydatów na dedykowanym kierunku.

Teraz już wiesz, czym jest procedura PEU i jak można z niej skorzystać. Jeśli Twoje doświadczenie zawodowe w jakimś stopniu pokrywa się z programem studiów, rozważ złożenie wniosku o skrócenie toku kształcenia. W ten sposób zaoszczędzisz czas i szybciej uzyskasz upragniony dyplom.

(Artykuł Sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%