Dach to jeden z najważniejszych elementów domu i należy o niego zadbać od samego początku - już podczas budowy czy też remontu. Jeśli chcesz przez lata móc cieszyć się estetycznym, szykownym, ale przede wszystkim funkcjonalnym dachem, musisz pamiętać, aby dbać o niego regularnie. Jeden z podstawowych czynników, powodujących uszkodzenia na dachu to niekorzystne warunki atmosferyczne. Regularne dokonywanie przeglądu dachu pozwoli Ci uzyskać pewność, że Twój dach nie wymaga napraw lub konserwacji.
Dach – nawet ten, który został wzniesiony stosunkowo dość niedawno – powinny przechodzić regularne przeglądy. Dokonywanie przeglądów ma wpływ na przedłużenie żywotności dachu - pomogą one przeprowadzić konserwację dachu w odpowiednim momencie i zapobiegać powstawaniu na nim uszkodzeń wymagających bardziej skomplikowanych napraw. Niekorzystne czynniki atmosferyczne, do których należą porywisty wiatr, niskie temperatury oraz ich wahania, czy też intensywne opady deszczu mogą mieć szkodliwy wpływ nie tylko na wygląd dachu ale przede wszystkim na jego stan techniczny. Kontrola stanu pokrycia odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu powstawania zniszczeń, czy też w szybkim i skutecznym eliminowaniu drobnych uszkodzeń.
Oceny zarówno stanu technicznego, jak i wizualnego naszego pokrycia możemy dokonać samodzielnie. Warto jednak skorzystać z pomocy fachowca i zasięgnąć jego opinii. To znacznie ułatwi oraz wspomoże konserwację i przegląd dachu. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z pomocy eksperta, warto skontaktować się z dekarzem, który zajmował się montażem pokrycia. To da pewność, że żaden istotny szczegół nie zostanie pominięty. W tej sytuacji warto pamiętać również o książce serwisowej – dzięki niej nie zapomnimy o terminach następnych przeglądów.
Dach to nie tylko widoczne na pierwszy rzut oka pokrycie. Dokonując oceny stanu dachu, nie możemy zapomnieć o żadnym z jego elementów. Przegląd powinno przejść nie tylko widoczne z zewnątrz pokrycie, ale także obróbki okienne oraz kominowe i rynny koszowe oraz powierzchnie narażone na uszkodzenia spowodowane działaniem gradu lub intensywnego wiatru.
Orynnowanie to równie istotny element dachu jak pozostałe. Podczas przeglądu dachu należy zwrócić uwagę również na rynny i sprawdzić czy nie zalegają w nich mokre liście lub inne, niepożądane elementy. Jeśli znajdują się one w rynnach, należy bezzwłocznie je usunąć – umożliwi to swobodny przepływ wody. Rynny odpływowe regularnie powinny być udrażniane, a ewentualne usterki usuwane.
Blaszane pokrycia czyszczą się głównie samoistnie, dzięki opadom deszczu. To one w dużej mierze odpowiadają za usuwanie zabrudzeń. Właśnie dlatego też, aby utrzymać blaszany dach w czystości i móc cieszyć się jego efektywnym wyglądem nie są konieczne żadne specjalne czynności. Jeśli jednak deszcz nie przyniesie oczekiwanych efektów, czy też na dachu powstaną zabrudzenia – w tym plamy, spowodowane na przykład osadzaniem się pyłu lub sadzy - można łatwo je zniwelować przy użyciu myjki ciśnieniowej, czy też miękkiej szczotki. Miej na uwadze, że do czyszczenia takich zabrudzeń używać można jedynie płynów lub środków przeznaczonych do mycia tego typu powierzchni. Jeśli na blaszanym pokryciu zaobserwujemy powstawanie korozji, miejsce to należy przede wszystkim dokładnie wyczyścić. Następnym krokiem jest zabezpieczenie go przeznaczoną do tego farbą korozyjną. Pozwoli to zapobiec dalszemu niszczeniu się blachodachówki w wyniku działania warunków atmosferycznych podczas niekorzystnej aury.