Zamknij

Utrzymanie czystości w hali produkcyjnej - dlaczego jest tak ważna?

18:16, 01.05.2024 . Aktualizacja: 18:17, 01.05.2024
Skomentuj

Hale produkcyjne wymagają szczególnej dbałości o utrzymanie najwyższych standardów czystości. Ich środowisko musi być zadbane i higieniczne nie tylko ze względów estetycznych, ale też kwestii związanych z bezpieczeństwem i wydajnością realizowanych procesów. W obszarze maszyn, posadzek i instalacji mogą się gromadzić zróżnicowane zanieczyszczenia, które negatywnie wpływają na organizację przestrzeni, obniżają komfort pracowników i mogą niekorzystnie odbić się na jakości wytwarzanych produktów.

Zapotrzebowanie na czyszczenie hal

Obecnie bardzo wiele sektorów produkcyjnych w przemyśle podlega ścisłym standardom i przepisom w zakresie czystości. Regularne czyszczenie hal pozwala na dochowanie zgodności z obowiązującymi regulacjami, a tym samym uniknięcie wysokich kar finansowych. Kleje, oleje, smary, środki chemiczne, płyny eksploatacyjne czy inne odpady gromadzone w halach produkcyjnych nierzadko stają się przyczyną poślizgnięć i upadków pracowników. Brud i zanieczyszczenia bardzo często prowadzą też do przyspieszonego zużycia maszyn i urządzeń produkcyjnych, co z kolei generuje konieczność ich kosztownej konwersacji oraz związanych z tym przestojów w pracy. Systematyczne mycie posadzek przemysłowych i innych elementów hali pozostaje nie bez wpływu na wizerunek przedsiębiorstwa, ponieważ korzystnie wpływa na jego odbiór przez klientów, partnerów biznesowych czy samych pracowników.

Podstawowe założenia

W halach produkcyjnych szczególnie ważne okazuje się mycie posadzek betonowych i przemysłowych, czyli wierzchnich i zewnętrznych warstw wykończeniowych podłóg w tego typu obiektach. Pod względem technicznym spełniają one przede wszystkim funkcje eksploatacyjne, przez co są mocno narażone na zabrudzenia. Intensywne użytkowanie prowadzi też do zniszczeń, które w rezultacie obniżają żywotność powierzchni. Profesjonalne mycie posadzek betonowych jest konieczne przede wszystkim dlatego, że niektóre zabrudzenia mogą być szczególnie trudne do usunięcia z upływem czasu. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór metod konserwacji i czyszczenia, które uodpornią powierzchnię na postępujące zużycie. Kompleksowe czyszczenie posadzek przemysłowych to jedna z usług realizowanych przez firmę TETON clean, z której ofertą można się zapoznać na stronie: https://tetonclean.pl/oferta/doczyszczanie-posadzek.

Kluczowe etapy czyszczenia

Hale produkcyjne to obiekty wielkopowierzchniowe, które wymagają odpowiedniego zaplanowania wszystkich prac związanych z czyszczeniem. Proces ten obejmuje zwykle sprzątanie bieżące, a także doczyszczanie. Pierwszy etap polega na zastosowaniu środków chemicznych o stosunkowo niższych stężeniach roztworów, które są bezpieczne dla powierzchni praktycznie każdego typu. Prace pod tym kątem można wykonywać nawet kilka razy dziennie, jednak prowadzi to do stopniowego odkładania się detergentu na posadzce. W takiej sytuacji należy przeprowadzić doczyszczanie betonu, które pozwala na wyeliminowanie najbardziej uporczywych zabrudzeń i nagromadzonych pozostałości preparatów. Posadzki na początek są dokładnie odkurzane, co umożliwia usunięcie luźnych drobin brudu oraz przygotowanie powierzchni do mycia na mokro. Do doczyszczania używane są specjalistyczne szorowarki i inne maszyny, a także odpowiednie środki chemiczne. Po zebraniu brudu odbywa się neutralizacja powierzchni, co wymaga rozprowadzenia wody i następnie jej odessania.

Dobór odpowiednich rozwiązań

Dezynfekcja posadzek przemysłowych kończy się usuwaniem ewentualnych pozostawionych zabrudzeń oraz finalnym myciem pielęgnacyjnym, które pozwala na wyeliminowanie resztek plam i innych śladów. O dobrze konkretnych metod czy środków decyduje przede wszystkim rodzaj czyszczonej powierzchni. Innych rozwiązań wymagają bowiem posadzki betonowe, poliuretanowe czy żywiczne. Poszczególne rozwiązania różnią się zależnie od specyfiki procesów realizowanych na terenie hali produkcyjnej, a także rodzaju i stopnia zabrudzeń czy też typu zniszczeń obecnych na posadzce. Z tego względu cennik za usługi ustalany jest indywidualnie, po podstawie przeprowadzonej wcześniej wizji lokalnej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%