Zamknij

Zalety i wady stosowania nawodnienia kropelkowego w ogrodzie

. + 15:27, 06.01.2024 Aktualizacja: 16:19, 06.01.2024
Skomentuj

Nawadnianie kropelkowe to oszczędzający czas, wydajny i przyjazny dla środowiska sposób podlewania roślin w ogrodzie. Ale czy ma jakieś wady? W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom systemu nawadniania kropelkowego w ogrodzie, aby pomóc Ci zdecydować, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim ogrodzie.

Czym jest nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe to system rur, linii kroplujących i emiterów wody, które powoli dostarczają wodę do stref korzeniowych roślin, dzięki czemu głęboko wnika ona w glebę - to właśnie tym wyróżnia się ten sposób nawadniania, woda dostarczana jest bezpośrednio do korzeni, zamiast zraszania z góry. 

Zalety stosowania nawadniania kropelkowego

Największymi zaletami są bezdyskusyjnie oszczędność wody i wysoka wydajność. Zmniejszona jest również strata wody poprzez parowanie. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom systemu nawadniania kropelkowego.

Wygoda i wydajność

Wybierając nawadnianie kropelkowe, wyeliminujesz konieczność zgadywania, ile dokładnie wody użyć podczas podlewania roślin, ponieważ system jest zaprogramowany tak, aby wydajnie wykonywać swoją pracę i użyć optymalną ilość wody, którą potrzebują rośliny. Jak dowiedzieliśmy się z portalu branżowego Ogarnij Ogród, nie musisz także włączać i wyłączać systemu, wystarczy ustawić timer i czujniki. Urządzenia te kontrolują, kiedy system się włącza, jak długo działa, oraz kiedy ma zostać wyłączony.

Zapobieganie marnowaniu wody

Nawodnienie kropelkowe w ogrodzie zapobiega marnotrawstwu wody, która jak wiemy, jest cennym zasobem. System dostarcza wodę bezpośrednio do korzeni rośliny lub w jej pobliże, czyli tam, gdzie roślina jej najbardziej potrzebuje. Z drugiej strony, woda nie jest tracona przez parowanie, jak to ma miejsce podczas używania zraszaczy lub węża ogrodowego.

Zmniejszenie erozji gleby

Jako że nawadnianie kropelkowe dostarcza wodę pod niskim ciśnieniem, istnieje mniejsze ryzyko erozji gleby, odsłonięcia korzeni i spływu wody. Powolny sposób podlewania pozwala korzeniom/ glebie wchłonąć większość wody. Woda pod wysokim ciśnieniem z węża ogrodowego może łatwo rozluźnić i usunąć glebę.

Ograniczenie chorób liści 

Ponieważ emitery w nawadnianiu kropelkowym są ukierunkowane na obszar korzeni rośliny, liście nie ulegają zamoczeniu, co zapobiega rozwojowi chorób i grzybów, ponieważ wilgotne środowisko stanowi dla nich doskonałe warunki do rozwoju.

Wszechstronność i łatwość modyfikacji

Ostatnią zaletą nawadniania kropelkowego w ogrodzie jest to, że można je skonfigurować w wielu kształtach i rozmiarach. Można np. zmodyfikować system w celu podlewania określonych roślin, takich jak krzewy, które mają inne zapotrzebowanie na wodę niż byliny lub trawniki. System można również rozszerzyć lub zmniejszyć, wraz ze zmianami w ogrodzie. 

Wady stosowania nawadniania kropelkowego

Podobnie jak większość rzeczy w życiu, nawadnianie kropelkowe nie jest idealne. Przyjrzyjmy się niektórym wadom:

Koszty

Trzeba liczyć się z większymi kosztami, zwłaszcza w porównaniu ze zwykłym nawadnianiem trawników. Wynika to z zawiłości i wielu elementów potrzebnych do stworzenia systemu.

Emitery wody łatwo się zatykają

Jakość wody jest bardzo ważna. Jeśli masz twardą wodę, zasoloną lub zawierającą dużo wapnia, korzystanie z nawadniania kropelkowego jest prawdopodobnie niewykonalne, nawet przy użyciu filtrów, ponieważ twarda woda zatyka emitery. Należy omówić tę kwestię z firmą wykonującą instalację.

Mogą zdarzyć się uszkodzenia spowodowane chemikaliami ogrodowymi i warunkami pogodowymi

Zdarza się, że nawozy, środki chwastobójcze i inne środki chemiczne stosowane na trawnikach i w ogrodach uszkadzają rurki transportujące wodę, powodując ich pęknięcie. Słońce także ma na nie negatywny wpływ, niemniej jednak przykrycie ich ściółką ograniczy ten problemom.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%