Polska Klasyfikacja Działalności została stworzona na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego PKD. Najłatwiej mówiąc, jest to podział i pogrupowanie rodzajów działalności, które są wykonywane przed podmioty działające w naszym kraju. W jakim celu wprowadzono Polską Klasyfikację Działalności? Co warto wiedzieć o numerze PKD dla swojej działalności? Dlaczego jest to tak ważne dla przedsiębiorców?
Nie od dziś wiadomo, że PKD jest istotną kwestią dla każdego przedsiębiorcy prowadzącego własną firmę. To pojęcie poznajemy już podczas wypełniania formularza CEIDG-1, zakładając działalność. Jeżeli w trakcie prowadzenie firmy jej działanie się zawęzi lub poszerzy, trzeba zaktualizować dane w CEIDG. Nie zapominajmy jednak o tym, że Polska Klasyfikacja Działalności pełni jedynie funkcje statystyczne.
Co warto wiedzieć o strukturze PKD? Bazuje ona na statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczych w UE i opiera się na standardach unijnych. Więcej informacji w tym temacie znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Warto zauważyć, że PKD-2007 składa się z kilku poziomów. Są one następujące:
Poziom pierwszy (Sekcja) - jest oznaczony jednoliterowym symbolem i dzieli zbiorowość na 21 grup rodzajów działalności.
Poziom drugi (Dział) - jest oznaczony dwucyfrowym kodem, dzielącym zbiorowość na 88 ugrupować wg rodzajów działalności.
Poziom trzeci (Grupa) - oznaczony za pomocą kodu trzycyfrowego, obejmującego aż 272 ugrupowania rodzajów działalności.
Poziom czwarty (Klasa) - mamy tutaj czterocyfrowy kod numeryczny, obejmujący 615 ugrupować rodzajów działalności.
Poziom piąty (Podklasa) - opiera się na pięcioznakowych kodach alfanumerycznych, które dotyczą 654 ugrupowań.
Dodatkowo w sekcji znajdują się odpowiedni kody, przy czym przykładowo sekcja A to rolnictwo, rybactwo i leśnictwo, sekcja B to wydobywanie i górnictwo, a sekcja C to przetwórstwo przemysłowe.
Jak ustalić numer PKD? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna swoją przygodę z prowadzeniem własnej firmy. Faktem jest, że zarówno początkujący przedsiębiorcy, jak i firmy nieco starsze muszą ustalić numer PKD. Pozwala on bowiem określić, czym zajmuje się dane przedsiębiorstwo. Jeśli nie do końca wiemy, jak się za to zabrać, warto postawić na wyszukiwarkę PKD. Jest ona dostępna na stronie Serwisu informacyjno-usługowego dla przedsiębiorców. Dzięki temu odpowiednio zakwalifikujemy sprzedawane przez nas towary i świadczone usługi, zgodnie z przepisami prawnymi.
Co zrobić, gdy wyszukiwarka nie spełnia naszych oczekiwań? Istnieje możliwość złożenia wniosku o nadanie numeru PKD. Trzeba to zrobić w Ośrodku Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi, korzystając z kontaktu drogą mailową, pocztową lub faksem. Istotne jest to, aby do wniosku dołączyć precyzyjny opis wykonywanych czynności przez firmę. Ponadto trzeba też podpisać wniosek, co jest obowiązkiem osoby uprawnionej do reprezentowania podmiotu. Co ciekawe, formularz jest rozpatrywany w ciągu 30 dni, przy czym bardziej skomplikowane sprawy mogą trwać nawet do 60 dni.
Jak widzimy, ustalenie numeru PKD dla prowadzonej działalności gospodarczej nie musi być trudnym zadaniem. Polska Klasyfikacja Działalności opiera się na pięciu poziomach, które warto poznać bliżej. Sekcje są tutaj oznaczone literami i wskazują na konkretne działalności. W celu ustalenia numeru PKD możemy skorzystać z wyszukiwarki lub złożyć wniosek o nadanie takiego numeru. Do dyspozycji mamy różnorodne kanały kontaktu - od poczty tradycyjnej, po mail i faks. Bardzo ważne jest to, aby do wniosku dołączyć opis tego, jakie czynności wykonuje nasza firma. Zwieńczeniem jest czytelny podpis przedsiębiorcy, a sam formularz powinien zostać rozpatrzony w ciągu miesiąca.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz