Zamknij

Szkodniki, które wysysają soki z roślin

. + 19:52, 12.05.2023 Aktualizacja: 19:53, 12.05.2023
Skomentuj

Rośliny domowe, jak i te zasadzone w szklarni czy polu mogą zostać zaatakowane przez liczne szkodniki. Wiele z nich wysysa sok z roślin, doprowadzając często do ich stopniowego obumierania. Jakie szkodniki najczęściej atakuję rośliny i jak z nimi walczyć?

Tarczniki i miseczniki

To jedne z owadów wysysających sok z roślin, które przyczyniają się do ich widocznego osłabiania. W wyglądzie są to małe grudki w różnych barwach. Bytują zwłaszcza na spodzie liści oraz roślinach i osiągają tylko 1-6 mm. Tarczniki sprawiają wiele problemów w ich zwalczaniu. Miseczniki mają tarczki podłużne oraz wypukłe, a ich pancerze są stwardniałe. Tarczniki to szkodnicy okrągłe o bardziej spłaszczonym kształcie. Owady te preferują ciepłe i suche środowisko. Ich atak objawia się utratą koloru roślin i osadem na ich liściach, który przyczynia się do ich szybszego uschnięcia. Niestety, szkodniki te są odporne na insektycydy kontaktowe, a więc najlepiej w ich wypadku zastosować systemowe środki owadobójcze.

Wciornastki

Wciornastki to kolejne szkodniki pobierające sok z roślin. Niestety, są na tyle małe, że w początkowym stadium rozwoju nie sposób je zauważyć. Dobrą wiadomością jest to, że można się ich łatwo pozbyć. Owady te pojawiają się przez cały rok, jednak ich nasilenie obserwujemy w porach ciepłych. Wtedy są najbardziej niebezpieczne. Wciornastki to szkodniki osiągające tylko do 2 mm długości o wydłużonych kształcie i dwóch parach skrzydeł. Pobierają sok z roślin poprzez nakłucia, przez co doprowadzają do tworzenia się plam na ich liściach. Zaatakowane przez nie liście z czasem schną i opadają. Warto zadbać o profilaktykę, aby nie dopuścić do ich ataku. W tym celu należy często przeglądać rośliny, zachować odpowiednią wilgotność powietrza i usuwać na bieżąco zniszczone elementy roślin. W przypadku ich ataku należy sięgnąć po chemiczne środki.

Mączlik szklarniowy

Jak sama nazwa mówi, atakuje rośliny uprawiane w szklarni, pod osłonami, ale także te domowe. To biały owad ze skrzydłami, który osiąga 2 mm długości. Jego larwy bytują na dolnej części liścia, pobierając z nich sok, przez co zaczyna on z czasem żółknąć i opadać. Jak walczyć z tym szkodnikiem? Z pomocą przychodzi wywar z wrotyczu pospolitego. Ponadto pomogą opryski preparatami w sprayu,które można zakupić w sklepie ogrodniczym. Alternatywą są specjalne lepy na latające szkodniki.

Mszyce

Mszyce to prawdziwa zmora każdego ogrodnika, jak i posiadacza domowych roślin doniczkowych. To owady ze skrzydłami albo bez osiągające do 5 mm długości. Często pojawiają się w grupach, przebywając na pędach oraz dolnej stronie liści. Nie tylko wysysają z nich sok, ale też przenoszą choroby wirusowe. Liście po ich ataku stają się zniekształcone, lepkie i mają pęcherzyki. Jak zwalczyć mszyce? Niestety, zazwyczaj mszyce to szkodniki pojawiające się w dużych ilościach, jeśli jednak nie ma ich sporo, wówczas pojedyncze osobniki wystarczy tylko spłukać wodą z liści. Innym rozwiązaniem jest sięgnięcie po specjalne środki chemiczne.

Znajdziemy zarówno takie do stosowania w domu, jak i w ogródku. Przed wybraniem konkretnego produktu zapoznajmy się z jego etykietą i przeznaczeniem. Innym sposobem jest wybranie naturalnych preparatów na mszyce. Dobrym środkiem w celu eliminacji tych szkodników jest między innymi mieszanka wody z octem. Wystarczy wymieszać 100ml octu z 1 litrem wody Co ważne, mszyce nie przepadają za czosnkiem i cebulą. Warto więc zasadzić te warzywa pomiędzy rabatami, aby je odstraszyć. Naszym sprzymierzeńcem w walce z tymi owadami są także biedronki. Aby je zwabić do ogródka, możemy przygotować roztwór wody z cukrem.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%