Zamknij

Włókniaki

. + 19:23, 09.05.2023 Aktualizacja: 19:23, 09.05.2023
Skomentuj

Na skórze często znaleźć można różnego rodzaju zmiany. Można zaliczyć do nich włókniaki. Zazwyczaj nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia i życia. Watro, jednak wiedzieć czym dokładnie są, jakie mogą być ich rodzaje oraz co kwalifikuje się jako argumenty za i przeciw ich usunięciu.

Włókniaki - najważniejsze informacje 

Włókniak to nieregularna narośl, która może pojawić się na skórze. Jest to zrost tkanki łącznej, o grudkowatej budowie. Jest to zmiana skórna o charakterze niezłośliwym, lecz watro wziąć pod uwagę fakt, że może przybrać formę złośliwą. Dobrze jest więc systematycznie kontrolować jego wygląd oraz zwracać uwagę na występowanie jakichkolwiek zaczerwień, oraz bólu. Mimo że jest zazwyczaj niegroźny, to często stanowi problem estetyczny oraz funkcjonalny. Występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Wyróżnić można dwa rodzaje włókniaków:

  • Włókniaki twarde 

    Jest on zaliczany do zmian nabytych. Umiejscowiony jest pod skórą i jak sama nazwa wskazuje jest to twarda struktura. Może posiadać średnicę od 1 - 5 mm, oraz barwę od jasno lub ciemnobrązową. Pojawia się on w wyniku uszkodzenia skóry np. w wyniku ukąszenia owada lub w wyniku zapalenia mieszka włosowego czy drobnego urazu. 
  • Włókniaki miękkie 

    Jest to rodzaj włókniaka o miękkiej, grudkowatej budowie. Jest on wypukłą częścią skóry, która jest w jednakowym, lub o odcień ciemniejsza niż naskórek. Najczęściej można go spotkać pod postacią grudek, zbudowanych z nitkowatych wyrostków. Można je znaleźć w takich miejscach jak: powieki, szyja, dekolt, w pachwinach oraz na plecach. Ich występowanie jest genetyczne, lecz mogą one być także objawem tzw. zespołu metabolicznego np. insulinooporności oraz wielu innych chorób związanych z przemianą metaboliczną. 

Wskazania do usunięcia włókniaków

Oczywiście kwestią podstawową są nasze własne preferencję. Watro, usunąć włókniaki ze względów zdrowotnych oraz estetycznych. W pierwszej kolejności należy zająć się usunięciem tych, które narażone mogą być na różnego rodzaju podrażnienia ze względu na swoje umiejscowienie - zazwyczaj na szyi lub dekolcie. 

Przeciwwskazania do usunięcia włókniaków

Najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy usunięciu włókniaków, jest nasz stan zdrowia. Zabieg nie będzie możliwy, jeśli posiadamy współistniejące ciężkie choroby układowe np. nieuregulowana cukrzyca czy zaburzenia krzepnięcia i choroby krwi. Ważną kwestią może okazać się również stan samego włókniaka, istotne jest to, aby nie była widoczna żadna infekcja, ani zmiany w jego obrębie. 

Przebieg laserowego usuwania włókniaków - jak przebiega?

Zabieg laserowego usuwania włókniaków jest najczęściej stosowaną i najpopularniejszą metodą. Przebiega ona przy użyciu lasera, w trakcie zabiegu jego wiązka kierowana jest w miejsce, w którym znajduje się włókniak. Zmiana zostaje pochłonięta przez wodę zewnątrz i wewnątrzkomórkową. W trakcie działania lasera dochodzi do koagulacji (niszczenia zbędnej tkanki wysoką temperaturą) i odparowywania wody. Sam zabieg charakteryzuje się tym, że jest prawie całkowicie bezbolesny i w jego wyniku nie powstają blizny. 

Włókniaki zazwyczaj nie niosą ze sobą wysokiego ryzyka przejścia w formę złośliwą. Jednak są one nieestetyczne, a ich obecność może wiązać się z ich ocieraniem, w wyniku czego może dojść do bolesnego naderwania. Usunięciu laserowemu poddawane są włókniaki miękkie. Przed decyzją o ich usunięciu watro udać się na wizytę u dermatologa, aby mieć pewność co do braku przeciwwskazań, a następnie znaleźć odpowiedniego specjalistę, który bezpiecznie wykona zabieg. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%