Haluksy choć przez niektórych mogą być uznawane za błahe schorzenie, wcale takim nie są. Wyniosłość na przyśrodkowej stronie stopy powoduje wiele dolegliwości, które mogą utrudnić wykonywanie codziennych aktywności. Pacjenci, którym zależy na komforcie i życiu bez bólu, szukają skutecznych sposobów na pozbycie się problemu. Kiedy leczyć haluksy? Jak przebiega leczenie?
Płcią zdecydowanie bardziej narażoną na występowanie haluksów są kobiety. Wynika to zarówno z wrodzonych predyspozycji płci żeńskiej, jak również z typu noszonego obuwia. W rozwoju choroby nie bez znaczenia są także aspekty genetyczne - badania naukowe wskazują na rodzinną skłonność do pojawiania się paluchów koślawych. Czynnikami przyczyniającymi się do deformacji w obrębie stawu śródstopno-paliczkowego pierwszego palca są również: płaskostopie poprzeczne, przykurcz ścięgna Achillesa, stan po amputacji palca drugiego, nadmierna wiotkość stawowa oraz choroby zapalne układu stawowego, np. RZS.
Operację haluksów przeprowadza się wtedy, kiedy zachowawcze metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, tzn. są zaawansowane, powodują znaczny dyskomfort i postępują w szybkim tempie. Wskazaniami do operacji są np.: sztywność palucha, ból w biodrze lub kolanie, nieprawidłowa postawa ciała spowodowana trudnościami w poruszaniu się, zniekształcenie palucha umożliwiające noszenie standardowego obuwia, czy przewlekły stan zapalny i opuchlizna nieustępujące po stosowaniu leków.
Lekarz kwalifikujący do zabiegu bierze pod uwagę indywidualną sytuację pacjenta, czyli to jaką pracę wykonuje, w jakim jest wieku i jaki jest jego ogólny stan zdrowia. Na podstawie przedstawionych wyników badań i zebranego wywiadu ortopeda wybiera najwłaściwszą technikę operacji.
Przed przystąpieniem do zabiegu, pacjent musi wykonać kompletne badania, ponieważ samo znieczulenie stosowane podczas operacji stanowi obciążenie dla zdrowia. Dokładnie przebadani powinni zostać zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe. Czasami konieczne jest odstawienie niektórych leków, bezpośrednio przed operacją.
Warunkiem, który należy spełnić przed poddaniem się operacji, jest wykonanie takich badań jak: morfologia, EKG, RTG klatki piersiowej, badanie moczu i RTG stopy.
Operacje leczenia haluksów przeprowadza się, by skorygować kąt zniekształcenia, zniwelować ból i przywrócić właściwą pozycję stawu. Do najważniejszych rodzajów zabiegów wykonywanych w celu leczenia haluksów, należą:
Egzostektomia - technika stosowana u pacjentów bez skrzywienia palucha, ale z przerostem kości. Przeprowadza się ją przez cięcie przyśrodkowej części głowy pierwszej kości śródstopia. Jest to najstarsza metoda operacyjna, obecnie stosowana raczej jako uzupełnienie pozostałych metod;
osteotomia- czyli chirurgiczne nacięcie i przywrócenie prawidłowej pozycji stawu. Jest to największa i najczęściej wykonywana grupa metod operacyjnych stosowanych w leczeniu zabiegowym palucha koślawego (haluksa). Można ją wykonać na różnej wysokości (osteotomia podgłowowa, trzonu i przypodstawna) i przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Wyróżniamy m.in. osteotomię techniką SCARF, metodą Chevron i osteotomię Akin. Ta ostatnia jest zazwyczaj dodatkiem do osteotomii I kości śródstopia i jest wykonywana w obrębie paliczka bliższego palucha. Operacja ta ma na celu zwiększenie zakresu korekcji, szczególnie przydatna, jeżeli paluchowi koślawemu towarzyszy tzw. paluch koślawy międzypaliczkowy.
artrodeza stawu śródstopno-paliczkowego pierwszego (operacja usztywniania) - jest to operacja z wyboru przy nasilonych zmianach zwyrodnieniowych. Polega na usztywnieniu stawu poprzez usunięcie zniszczonej chrząstki stawu oraz powstałych osteofitów i ich późniejszym połączeniu. W przypadku zaawandowanej deformacji palucha lub hipermobilności pierwszego promienia stosuje się usztywnienie stawu klinowato-śródstopnego (operacja Lapidusa), natomiast gdy inne metody zawodzą a deformacja jest bardzo duża, wskazane jest wykonanie artrodezy stawu MTP I (śródstopno-paluchowego);
artroplastyka z resekcją- przeznaczona jest dla starszych pacjentów lub tych, którzy w przeszłości przebyli operację haluksów, po usunięciu uszkodzonej części stawu, należy poczekać na zabliźnienie się rany i powrót ruchomości;
naprawa ścięgien i więzadeł palucha- polega na rozluźnieniu ściśniętych tkanek i skróceniu tych, które są zbyt luźne.
Więcej informacji przeczytasz pod adresem: cmmedicum.com/leczenie-operacyjne/operacje-palucha-koslawego-operacje-haluksow/
Rehabilitacja jest ważną częścią leczenia operacyjnego haluksów. Jej głównym celem jest poprawa ruchomości stawu, wzmocenienie mięśni stopy, przyspieszenie gojenia się blizny, poprawienie czucia głębokiego i nauka prawidłowego chodu. Bardzo ważne jest by pacjent, ćwiczył pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta, tylko w ten sposób można osiągnąć optymalne efekty.
Nieleczona deformacja z czasem postępuje, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie. Co więcej, im wcześniej przeprowadzona operacja, tym mniejszy odsetek powikłań i niepowodzeń. Najnowocześniejsze osiągnięcia w dziedzinie chirurgii stopy pozwalają na całkowity powrót do zdrowia i pełną korekcję wady.
Pacjenci zwykle wychodzą do domu już dzień po operacji. Potem muszą stosować specjalne obuwie ortopedyczne przez ok. 6 tygodni. Po tym okresie ból i defekt estetyczny zanikają, a pacjent jest w stanie wrócić do pełni aktywności sportowej i zawodowej. Zdjęcie szwów następuje po około miesiącu od zabiegu, do tego czasu należy uważać, by nie doszło do infekcji. Przeprowadzenie zabiegu metodą małoinwazyjną, znacznie ogranicza wielkość blizny i skraca czas powrotu do pełnej sprawności.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz