Zamknij
REKLAMA

Jakie kierunki warto studiować?

17.42, 24.01.2023 . Aktualizacja: 17.42, 24.01.2023
Skomentuj

Wybór odpowiedniego kierunku studiów z roku na rok staje się trudniejszym zadaniem. Z jednej strony należy wziąć pod uwagę własne predyspozycje i zainteresowania, z drugiej – zapotrzebowanie na rynku, decydujące o łatwości w znalezieniu dobrze płatnej pracy. Na dodatek nie zawsze najbliższa uczelnia jest najlepsza a najlepsza niekoniecznie oferuje wymarzony kierunek. Jak znaleźć rozwiązanie? W jakich obszarach warto się kształcić, by zapewnić sobie spokojną i dostatnią przyszłość?

Filologia – dobry zawód, pewne zatrudnienie

Osoby o zdolnościach lingwistycznych mogą zastanawiać się, czy aby na rynku nie ma już wystarczająco wielu filologów – nauczycieli, tłumaczy czy opiekunów zagranicznego klienta. Odpowiedź jest na szczęście optymistyczna: absolwenci kierunków gwarantujących doskonałą znajomość języka obcego z powodzeniem znajdą zatrudnienie w przeróżnych dziedzinach, we wszystkich gałęziach gospodarki. Warto wybrać zarówno nietypowy język, jak i przeciwnie – klasyk taki jak język angielski czy język niemiecki.

Pracujesz i nie masz czasu na studia dzienne? Bez obaw - filologia angielska zaocznie nie różni się niczym od tej realizowanej w trybie stacjonarnym – ta sama podstawa nauczania, te same treści kształcenia, ta sama kadra, wreszcie identyczne egzaminy i dyplom. Angielski to doskonały wybór – jako język międzynarodowy, potrzebny jest w codziennym funkcjonowaniu większości współczesnych przedsiębiorstw, a rozwój rynku usług zdalnych sprawił, że dobra znajomość angielskiego umożliwia ci zdobycie zatrudnienia nie tylko w Polsce, ale w zasadzie w dowolnym miejscu świata – niejednokrotnie za znacznie wyższe wynagrodzenie – a całą pracę wykonujesz w domowym biurze. Filolog ma przed sobą wspaniałe perspektywy.

Kierunki techniczne – fach w ręku

A co z osobami uzdolnionymi technicznie? Również one nie muszą się obawiać startu w samodzielne życie. Jeśli masz smykałkę do matematyki i interesuje cię sposób działania przedmiotów – tak mechanicznych, jak i elektronicznych – czekają na ciebie wyjątkowo ciekawe kierunki studiów, dopasowane do potrzeb współczesnego świata.

Szczególnie dynamicznie rozwijającą się branżą jest budowlanka i deweloperka. Nie ma się co dziwić – końcem 2022 r. ludność na globie przekroczyła nieprawdopodobny prób 8 miliardów. Nie tylko jest nas coraz więcej, ale i chcemy żyć w coraz lepszych warunkach – najlepiej na swoim. To dlatego kolejne domy, bloki i całe osiedla powstają tak szybko, że z trudem rozpoznajemy nasze miasta na zdjęciach sprzed zaledwie kilkunastu lat. Ktoś te nieruchomości musi budować i projektować.

W obszarze budownictwa warto zwrócić uwagę na studia przygotowujące do pracy w zgodzie z wymaganiami rynku. Ciekawą opcją jest zatem budownictwo pasywne czy zarządzanie w budownictwie. Absolwenci tych kierunków z pewnością będą mogli przebierać w ciekawych ofertach pracy.

Zarządzanie i biznes – nowoczesne zawody podbijają rynek pracy

Kogo jeszcze potrzebują współczesne przedsiębiorstwa? Fachowej i dobrze wykształconej kadry zarządzającej. Mijają czasy, kiedy organizacjom szefowali ich właściciele – dziś z chęcią oddają oni stery młodym i ambitnym ludziom, o wiele lepiej orientującym się w realiach rynku.

Jeśli więc potrafisz analizować dane i wyciągać wnioski, a do tego prezentujesz ciekawą mieszankę odwagi i rozsądku – studia z zakresu zarządzania są stworzone dla ciebie. Masz do wyboru wiele specjalizacji – od zarządzania finansami i kadrami, przez zarządzanie jakością i projektami, aż po innowacyjny neurobiznes czy coaching – sam zdecyduj, który kierunek jest ci najbliższy.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%