Zamknij

Jak zarejestrować samochód i co jest do tego potrzebne?

13:09, 23.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:09, 23.01.2023
Freepik Freepik

Rejestracja samochodu może wydawać się dość problematyczna, zwłaszcza jeśli musimy zmierzyć się z tym zadaniem po raz pierwszy. Jakie kroki musimy podjąć? Gdzie zgłosić się, by zarejestrować samochód? Czy będziemy czegoś potrzebować? Nasz tekst może dostarczyć Ci odpowiedzi na te pytania, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią.

Rejestracja samochodu – gdzie należy się zgłosić?

Aby zarejestrować prywatny samochód, musimy zgłosić się do wydziału komunikacji właściwego co do swojego miejsca zamieszkania. W zależności od wielkości miasta, w którym przebywamy, może to być urząd starostwa powiatowego lub urząd miasta. W największych miastach, a więc jak w Warszawie, może to być również urząd dzielnicy. Jeśli chcemy zarejestrować firmowy pojazd, to powinniśmy zgłosić się do starostwa właściwego dla siedziby naszego przedsiębiorstwa.

Jak dowiemy się z ubezpieczamy-auto.pl/nieprzerejestrowanie-auta/, pojazd możemy zarejestrować jednakowo tam, gdzie mamy stały meldunek, ale również w miejscach, gdzie mieszkamy tymczasowo. W tym przypadku urzędnik może jednak oczekiwać, że przedstawimy dokumenty, które to potwierdzają. Dlatego, jeśli chcemy zarejestrować auto w innym mieście, to musimy zabrać stosowne dokumenty, w tym na przykład umowę najmu.

Czego będziemy potrzebowali aby zarejestrować samochód?

Jeśli chcemy mieć pewność, że wizyta w wydziale komunikacji przebiegnie sprawnie, a my dopełnimy wszystkich formalności związanych z rejestracją pojazdu, to warto się do tego odpowiednio przygotować. Co to dokładnie oznacza? Czego będziemy potrzebowali? Na pewno jednym z ważniejszych dokumentów będzie wniosek o rejestrację pojazdu. Należy go odpowiednio wypełnić, a następnie złożyć w wydziale komunikacji.

Sam druk możemy wziąć z wydziału komunikacji lub pobrać z sieci, a następnie wypełnić w zaciszu domowym. Jednak to nie wszystko, ponieważ do rejestracji pojazdu trzeba też okazać ważny dowód osobisty oraz dokument, który potwierdzi nabycie własności (na przykład umowa kupna-sprzedaży pojazdu). Kupując używany pojazd, musimy też przedłożyć stary dowód rejestracyjny, kartę pojazdy oraz dotychczasowe tablice rejestracyjne.

Musimy też zabrać ze sobą potwierdzenie uiszczenia opłat urzędowych oraz aktualne ubezpieczenie OC. Jeśli w grę wchodzi rejestracja samochodu sprowadzonego spoza obszaru Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej, czy EFTA, to jeszcze będziemy musieli przedłożyć dowód opłacenia akcyzy lub cła.

Rejestracja samochodu – czy musimy szykować się na jakieś opłaty?

Okazuje się, że tak! Rejestracja samochodu wiąże się z pewnymi kosztami i na ten moment trzeba szykować się na wydatek rzędu około 162 zł. Oczywiście na ten wydatek składa się kilka mniejszych opłat i mowa tutaj między innymi o wydaniu stałego dowodu rejestracyjnego, kompletu znaków legalizacyjnych oraz nalepek kontrolnych na szybę. To jednak nie wszystko, ponieważ w podanych kosztach znajdziemy również wydanie pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, czy poniesienie opłaty ewidencyjnej.

Innych opłat należy się spodziewać za pojazdy zabytkowe i dokładne koszty znajdziesz na: https://ubezpieczamy-auto.pl/koszt-rejestracji-samochodu/. Nie inaczej jest w przypadku rejestracji samochodu, który został sprawdzony spoza obszaru Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej, czy EFTA. W tym przypadku konieczne jest przedłożenie   przetłumaczonych dokumentów przez tłumacza przysięgłego lub konsula. To wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów i czasami sięgają one od 30 do nawet 400 zł.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%