Ktoś zarysował Ci samochód na parkingu i oddalił się z miejsca zdarzenia, bez pozostawienia kontaktu? Jakie konsekwencje mu grożą? Co zrobić, gdy uszkodzi się komuś samochód na parkingu? Odpowiadamy w poniższym wpisie.
Zarysowałeś sąsiadowi samochód na parkingu pod domem? A może ktoś uszkodził Twoje i uciekł z miejsca zdarzenia? Dlaczego lepiej przyznać się do winy, niż uciekać? Co powinno zawierać oświadczenie, które spisuje się na miejscu zdarzenia? Co dokładnie grozi sprawcy, który nie poczeka na właściciela samochodu, który zarysował lub nie zostawi do siebie kontaktu, aby poszkodowany mógł się z nim skontaktować i załatwić sprawę uszkodzenia pojazdu? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule. Już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z jego treścią.
Na parkingu często dochodzi do zarysowań czy uszkodzeń pojazdów. Z reguły do przetarć dochodzi właściwie nieświadomie i właściwie z przypadku czy chwilowej nieuwagi. Kiedy spotka Cię taka sytuacja, nie odjeżdżaj z miejsca zdarzenia bez załatwienia sprawy! Zrób zdjęcia szkody, aby zabezpieczyć dowody i pokazać, jakie powstały uszkodzenia. Jeśli w pobliżu nie ma właściciela, poczekaj na niego. Jeśli natomiast nie możesz zaczekać na kierowcę samochodu, który przypadkiem uszkodziłeś, koniecznie zostaw swój kontakt i krótką informację za wycieraczką. Dzięki temu poszkodowany skontaktuje się z Tobą w późniejszym czasie, aby załatwić sprawę. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że ucieczka z miejsca zdarzenia wiąże się z mandatem i potrąceniom zniżek z OC.
Więcej informacji na temat tego, jak zachować się, gdy zarysujemy komuś samochód na parkingu lub gdy ktoś przetrze nasz pojazd, znajdziesz na stronie http://specjalistka.net/zarysowanie-auta-na-parkingu/ w opublikowanym tam artykule. Już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z jego treścią.
Wiesz, kto zarysował Ci samochód? A może sam zarysowałeś komuś pojazd i chcesz rozwiązać tę sprawę tak, jak należy? Najlepszą opcją będzie oczywiście spisanie odpowiedniego oświadczenia. Takie dokumenty są ogólnodostępne – między innymi w Internecie. Warto wydrukować dwa egzemplarze i zawsze mieć je przy sobie w samochodzie, w razie, gdyby doszło do jakiegoś wypadku czy stłuczki na drodze. Oświadczenie można również spisać ręcznie – ważne, aby mieć jego dwie kopie. Każde takie oświadczenie musi zawierać dane sprawcy i poszkodowanego – nie tylko osobowe, ale także dane związane z ich pojazdami. Ponadto należy w dokumencie opisać miejsce zdarzenia, okoliczności, opis uszkodzeń oraz dokładne dane z polisy OC sprawcy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Specjalistka, na której publikowane są artykułu dotyczące między innymi ubezpieczeń.
Co grozi sprawcy, który ucieknie z miejsca zdarzenia? Jak już wspominaliśmy, taka sytuacja wiąże się z mandatem – jeśli policji uda się ustalić, kto zarysował lub przetarł Twój samochód na parkingu. Tym samym sprawca traci zniżki z polisy OC – a zatem będzie płacić więcej za ubezpieczenie swojego pojazdu.
W sytuacji, gdy porysujesz komuś samochód i nie możesz czekać na właściciela, polecamy zostawić kartkę z numerem telefonu za wycieraczką. Warto również zgłosić się do swojego ubezpieczyciela z tego względu, że czasami przez niekorzystne warunki atmosferyczne, taka kartka może zaginąć. W takiej sytuacji policja będzie kwalifikować ten czyn jako zarysowanie auta i ucieczka, a zatem otrzymasz mandat, a koszty naprawy samochodu będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Dzięki temu, że skontaktujesz się ze swoim ubezpieczycielem, nie zostaniesz oskarżony o to, że uciekłeś z miejsca zdarzenia.
A co w sytuacji, gdy nie uda się odnaleźć sprawcy? Wtedy szkody pokrywane są z ubezpieczenia AC – o ile właściciel ma wykupioną polisę tego rodzaju. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule na wspomnianej wyżej stronie. Zarówno samochody osobowe, jak i inne pojazdy mogą zostać uszkodzone, w najmniej oczekiwanym momencie. Warto więc wiedzieć, co robić w sytuacji, gdy ktoś stuknął w prawy przód lub wjechał w tył kierowcy. Nie ma tak naprawdę znaczenia, czy uszkodzenie auta zgłasza pierwszy właściciel, czy też inny kierowca. Bez specjalistycznych narzędzi i tak trzeba będzie korzystać z usług serwisu, który przy okazji może sprawdzić silnik oraz filtry. Warto więc pamiętać o wspomnianym oświadczeniu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz