Integracja sensoryczna to zdolność człowieka do prawidłowego odbierania i przetwarzania bodźców. Niekiedy proces ten ulega zaburzeniu, co może się objawiać nieadekwatną reakcją na dotyk, ból lub określone sytuacje. Terapeuta integracji sensorycznej to osoba, która korzystając z posiadanej wiedzy i materiałów dydaktycznych pracuje z pacjentem, by nauczyć go poprawnej integracji bodźców. A jakie studia podyplomowe trzeba ukończyć, by zostać terapeutą integracji sensorycznej?
Integracja sensoryczna jest metodą, która odznacza się dużą skutecznością i może być stosowana u osób cierpiących na autyzm, porażenie mózgowe, ADHD, niedosłuch lub zespół Downa. Wspomniane leczenie jest również skuteczne w przypadku dzieci nadpobudliwych lub takich, które mają problemy z nauką wynikające z dysleksji lub dysgrafii. Terapeutą integracji sensorycznej mogą zostać absolwenci fizjoterapii, psychologii i pedagogiki, którzy ukończyli kurs drugiego stopnia z integracji sensorycznej lub studia podyplomowe z zakresu integracji sensorycznej. Dodatkowo terapeuta musi również posiadać odpowiednio wyposażony gabinet, w którym będzie mógł bezpiecznie ćwiczyć ze swoimi pacjentami.
Obecnie wiele uczelni ma w swojej ofercie studia podyplomowe z zakresu integracji sensorycznej. Program takich studiów musi być zgodny z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. i zwykle jest podzielony na 3 semestry. Integracja sensoryczna studia podyplomowe odbywają się w trybie niestacjonarnym, a zjazdy organizowane są głównie w weekendy. A gdzie można rozpocząć integracja sensoryczna studia? Kierunek ten jest oferowany na wysokim poziomie - między innymi na Uczelni w Szczecinie - Collegium Balticum Akademii Nauk Stosowanych.
Co ważne po ukończeniu studiów absolwent otrzyma uprawnienia upoważniające go do rozpoczęcia pracy jako terapeuta integracji sensorycznej i będzie mógł otworzyć własną praktykę.
Coraz więcej uczelni umożliwia swoim studentom naukę w trybie zdalnym. Integracja sensoryczna studia podyplomowe online to doskonała okazja, by w wygodny sposób zdobyć potrzebną wiedzę i umiejętności. Nauka online odbywa się przy pomocy nowoczesnych programów multimedialnych, a zakres materiału jest dokładnie taki sam, jak w przypadku studiów stacjonarnych. Wybierając zdalny tryb nauczania, student może zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdach do placówki. Jest to również świetna opcja dla osób, które nie mają w swojej okolicy uczelni oferującej studia podyplomowe z integracji sensorycznej lub z innych powodów nie mogą osobiście pojawić się na zajęciach. Warto podkreślić, że udział w wykładach online nie wymaga posiadania specjalnego sprzętu czy też oprogramowania, a uczelnia powinna udostępnić studentom narzędzia niezbędne do efektywnej komunikacji z wykładowcą.
Przed zapisaniem się na konkretne studia warto sprawdzić zasady rekrutacji, program studiów oraz terminy zjazdów. Poza tym to ważne, aby zajęcia były prowadzone przez doświadczonych wykładowców, którzy będą w stanie zainspirować swoich studentów do dalszego pogłębiania wiedzy. Integracja sensoryczna to bardzo przyszłościowy i rozwojowy kierunek, dlatego warto rozważyć studia podyplomowe z tego zakresu, by zostać wykwalifikowanym terapeutą i móc efektywnie pracować z pacjentami.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz