Zamknij

Przetoka na dziąśle i jej objawy

. + 13:27, 29.07.2022 Aktualizacja: 13:37, 29.07.2022
Skomentuj

Przetoka na dziąśle jest bolesnym objawem, jaki pokazuje na obecność ogniska zapalnego za wierzchołkiem korzenia zęba. Dolegliwość prezentuje się falowym przebiegiem: okresy nasileń są na przemian z remisją oraz mogą doprowadzać do straty zębów czy przenoszenia się choroby w całym ciele. Leczenia przetoki na dziąśle nie wolno wykonać w domu, bowiem jest to jedynie sygnał oraz pokazuje na rozwój chorobowego mechanizmu głęboko w szczęce. Możesz pozbyć się choroby jedynie za pomocą zestawu technik przepisanych poprzez stomatologa.

Co to jest przetoka zębowa?

Zdrowe dziąsła [https://dentinfo.pl/zdrowe-dziasla/], to marzenie każdego z nas, jednakże często to właśnie na dziąsłach pojawiają się infekcje. Do chorób dziąseł zaliczyć można przetokę. Przetoka na dziąśle to połączenie, jakie przypomina mały rowek zaistniały pomiędzy dwoma narządami czy łączący organ wewnętrzny ze skórą. Przetoka stanowić może ciągłość przebiegów chorobowych, urazów lub powikłań pooperacyjnych, nazywanych także jatrogennymi. Jedną spośród powszechnie określanych jest przetoka na dziąśle.

Tworzenie się przetoki pokazuje, iż dolegliwość jamy ustnej osiągnęła już niezwykle poważny krok. W związku z tym należy pamiętać, by stałe wykonywać przeglądów dentystycznych, aby identyfikować infekcje jamy ustnej na przedwczesnym ich etapie. Podstawą również jest podjęcie dobrej pielęgnacji jamy ustnej, jaka obejmuje gruntowne oczyszczanie zębów dwa razy dziennie, przy wykorzystaniu nitki stomatologicznej oraz szczoteczki do zębów. Nieraz potrzebna może się wykazać ekstrakcja zęba [https://dentinfo.pl/ekstrakcja-zeba/].

Przetoka zębowa – przyczyny

Przetoka na dziąśle [https://dentinfo.pl/przetoka-na-dziasle/] występuje na skutek infekcji dziąseł, w rezultacie urazów lub zmian chorobowych. Bagatelizowanie przetoki przynosi za sobą konsekwencje. Nieleczona może spowodować do straty zębów, jakie znajdują się w obszarze zakażenia, natomiast również zapalenie zatok. W rzadkich wypadkach może choćby dojść do bakteryjnej infekcji całego systemu. Może też na skutek przetoki pojawić się kieszonka dziąsłowa.

Jakie są symptomy przetoki ustno-zatokowej?

Symptomy powstawania połączenia ustno-zatokowego na ogół są niezwykle charakterystyczne oraz widoczne poprzez specjalistę. Po każdej ekstrakcji zębów w szczęce winien on zobaczyć czy do takiego połączenia nie doszło. Powszechnie robi się tak nazywaną próbę Valsalvy – specjalista zamyka choremu skrzydełka nosa oraz prosi go o niezbyt mocne dmuchanie poprzez nos. Również stomatolog widzi zębodół poekstrakcyjny. Jeżeli doszło do powstawania połączenia ustno-zatokowego poprzez zębodół będzie dostawać się powietrze. Specjalista stwierdzi wówczas bąbelki krwi w zakresie zębodołu i dmuchające na lustro z zębodołu powietrze.

Więcej informacji na tematy związane z zębami znajdziesz tutaj: https://dentinfo.pl/

Kieszonka dziąsłowa – przyczyny powstania

Pośród najpopularniejszych przyczyn doprowadzających do powstawania kieszeni dziąsłowej przy zębie wymienia się przede wszystkim niewłaściwą higienę jamy ustnej. Powoduje ona do rozwoju szeregu schorzeń przyzębia (zarówno formy agresywnej, jak również przewlekłej), jakie znacząco działają na stan dziąseł. Nie bez znaczenia są również wypracowane style – używki w formie obsesyjnego palenia wyrobów tytoniowych, jak również nieodpowiednia dieta bogata w węglowodany.

Choroby połączone z kieszonką dziąsłową

Powszechnie pojawienie się kieszonki dziąsłowej [https://dentinfo.pl/kieszonka-dziaslowa/] wiąże się z dolegliwościami przyzębia. Mogą one rozwijać się na skutek niewłaściwej higieny zębów czy wykonywania niezdrowych nawyków, takich jak palenie papierosów. Jeżeli mamy do czynienia z chorobami przyzębia, kieszonki zwykle pojawiają się w całej jamie ustnej oraz obejmują kilkanaście zębów. Wówczas mówi się o długotrwałych chorobach przyzębia.

Przetoka na dziąśle – co może stomatologia?

Odpowiedni dentysta może leczyć ropień zęba na parę sposobów. Możliwością, na jaką stomatolodzy w takim wypadku stawiają najchętniej, jest leczenie endodontyczne. W jego wypadku priorytetem jest wyczyszczenie kanałów zębowych z martwej miazgi, natomiast potem wypełnienie ubytku w zębie. Jeżeli choroby towarzyszy ropa, kolejnym wsparciem staje się terapia farmakologiczna. Czasem niezbędna jest ekstrakcja zęba, na co stomatolodzy niejednokrotnie decydują się w wypadku przetoki u dzieci z zębami mlecznymi.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%