Zamknij

Kogeneracja – dlaczego warto ją wdrożyć?

. + 12:40, 03.02.2022 Aktualizacja: 12:40, 03.02.2022
Skomentuj

Proces kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji energii cieplnej i elektrycznej w Europie znany jest od lat. Stosowany z powodzeniem w elektrociepłowniach, szpitalach, firmach produkcyjnych branży spożywczej oraz wielu innych korzystnie wpływa zarówno na bilans energetyczny, jak i koszty związane z utrzymaniem agregatów gazowych. Jednak, jak zauważono, najskuteczniejszym sposobem pozyskiwania enegii z gazu jest tak zwana wysokosprawna kogeneracja. To szczególny proces, w którym z urządzenia generujące 1 MW pozwalają na pozyskanie nawet 10% oszczędności w stosunku do nie skojarzonej produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Oszczędności rosną wprost proporcjonalnie do zastosowanej mocy układu kogeneracyjnego. Opłaca się więc nie tylko zainwestować w taki układ, ale stale rozwijać go wraz ze wzrostem skali działalności.

Z obserwacji i bogatych doświadczeń specjalistów Enerii wynika, że czysty gaz ziemny ma w sobie zdecydowanie najmniej zanieczyszczeń, więc urządzenia oparte o tego typu paliwo czysto teoretycznie wymagają nieco mniej kontroli serwisowej, niż ma to miejsce w przypadku innych odmian.

Dla kogo kogeneracja będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem?

                Branży, w których kogeneracja znajdzie uzasadnienie jest bardzo dużo, ale praktyka pokazuje, że szczególne znaczenie może mieć ona w przypadku funkcjonowania szpitali, wielkopowierzchniowej produkcji roślinnej, ale także w dużych galeriach handlowych. Wśród podstawowych zalet systemów kogeneracyjnych o znaczeniu globalnym specjaliści wymieniają oczywiście zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. W porównaniu z działalnością opartą na silnikach, agregatach lub piecach wykorzystujących do produkcji energii węgiel, korzyści w tym przypadku sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Ze względu na charakter agregatów gazowych Caterpillar, używanych do stworzenia systemów kogeneracji z Eneria.pl, wśród niewątpliwych zalet wymienia się także znaczną redukcję zużycia paliwa, a to jest bezpośrednio powiązane ze stanem finansów przedsiębiorstwa. Gaz jest dużo skuteczniejszy i bardziej wydajny, a efekty jego spalania są dla środowiska niemal neutralne. Inwestując w kogenerację, nie tylko zapewniamy sobie tani i skuteczny sposób produkcji energii cieplnej i elektrycznej, ale także możemy mieć wpływ na środowisko naturalne w naszej okolicy. Korzyści płynące z tego typu inwestycji są więc niezwykle różnorodne, a przedsiębiorstwa z niej korzystające zyskują opinię odpowiedzialnych nie tylko za swój budżet, ale także dobro ogółu.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%