Zamknij

Dlaczego znaki ewakuacyjne są tak ważne?

(.) + 16:29, 22.06.2021 Aktualizacja: 16:49, 22.06.2021
Skomentuj

Znaki ewakuacyjne powinny być zgodne z obowiązującymi w Polsce normami pod względem barwy, wielkości i grafiki. Te stosowane w polskich obiektach użyteczności publicznej muszą spełniać następujące normy: PN-92/N-01256/02:1992 PN-EN ISO 7010:2012 Wprawdzie norma PN-92/N-01256/02:1992 obowiązuje równolegle z normą PN-EN ISO 7010:2012, co oznacza, że znaki, które otrzymały certyfikat według normy PN-92/N-01256/02:1992 pozostają w sprzedaży aż do końca ważności ich certyfikatów, jeśli jednak planujemy zakup znaków dla nowo powstałego obiektu, wybierzmy piktogramy określane mianem nowych znaków ewakuacyjnych. Zostały one nieco zmienione graficznie w stosunku do znaków zgodnych z normą PN-92/N-01256/02:1992. Dzięki tym zmianom są czytelniejsze nie tylko dla Polaków, ale i mieszkańców innych krajów Unii Europejskiej, w których norma ta obowiązuje od dawna. Są też bardziej widoczne i lepiej wyróżniają się na ścianach budynków.

Piktogramy ewakuacyjne - poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych

Intuicyjna grafika, doskonała czytelność oraz widoczność znaków ewakuacyjnych przesądza o ich użyteczności. Stworzone z myślą o informowaniu użytkowników budynku o przebiegu drogi ewakuacyjnej, pomagają odnaleźć miejsce zbiórki bezpiecznie i w możliwie krótkim czasie oraz dają ewakuowanym osobom poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych. Kiedy wybucha pożar, bądź pojawia się jakiekolwiek inne zagrożenie, prawidłowe rozmieszczenie znaków ewakuacyjnych jest warunkiem umożliwiającym ludziom opuszczenie zagrożonego terenu - decyduje więc o zdrowiu i życiu nas wszystkich. 

Wśród znaków ewakuacyjnych zajdziemy m.in.:

  • piktogramy służące do prawidłowego oznaczania drzwi i okien ewakuacyjnych (z których mogą nas podjąć służby ratunkowe) i okien ewakuacyjnych z drabiną (do samodzielnej ewakuacji)
  • piktogramy wskazujące i opisujące drogi ewakuacyjne
  • oznaczenia miejsc, w których znajdują się np. defibrylator, telefon alarmowy czy prysznic bezpieczeństwa
  • piktograficzne instrukcje postępowania w razie pożaru
  • znaki nienormowane, które dostarczają istotnych informacji podczas ewakuacji czy działań ratowniczo-gaśniczych

Rozmieszczenie znaków ewakuacyjnych także regulowane jest normami. W Polsce obowiązują dwie: 

  • BS 54994-4:2013
  • ISO 16069:2017

Zgodnie z nimi znaki ewakuacyjne muszą mieć pierwszeństwo przed wszystkimi innymi znakami, należy jednak pamiętać, że oprócz nich przy obecnym stanie formalnoprawnym na drogach ewakuacyjnych możliwe jest zastosowanie także znaków ochrony przeciwpożarowej (zgodnych z normą PN-N-01256-01). 

Najnowsza technologia - najwyższy znaczniki luminescencji

Znaki ewakuacyjne, jak wspomniano, musi cechować doskonała czytelność oraz widoczność. Ta ostatnia bywa w sytuacjach kryzysowych, np. podczas pożaru lub awarii prądu, mocno ograniczona. Dlatego znaki ewakuacji produkowane są z materiałów fotoluminescencyjnych. Dzięki najnowszej technologii możemy nabyć oznaczenia z najwyższym znacznikiem luminescencji. Należy uważać, żeby znaki pokryte farbą, która zawiera specjalny pigment zdolny do emisji światła, nawet w słabych warunkach oświetleniowych, nie uległy zniszczeniu - folia fotoluminescencyjna jest materiałem bardzo giętkim i podatnym na zarysowania. 

Należy pamiętać, że kiedy dojdzie do uszkodzenia powierzchni znaku ewakuacyjnego, czyli licznych zarysowań lub pęknięcia oraz kiedy znak straci swoje właściwości fluorescencyjne (czyli po usunięciu światła nie będzie się świecił przez około 2 godziny) wtedy należy bezzwłocznie wymienić go na nowy. Nieczytelność piktogramu może przyczynić się do problemów z prawidłową ewakuacją, a co za tym idzie, może wpływać na bezpieczeństwo ludzi w obiektach użyteczności publicznej. 

Podsumowanie

Zgodnie z normą PN-N-01256-5:1998 obiekty budowlane muszą obowiązkowo mieć odpowiednio oznakowane wszystkie drogi ewakuacyjne, tak aby ewentualną ewakuację można było przeprowadzić szybko i bezpiecznie. Ponieważ sytuacje kryzysowe są nieprzewidywalne, należy regularnie kontrolować stan znaków ewakuacyjnych i w razie potrzeby je wymienić.

W przygotowaniu tekstu pomógł Techem S.A. - firma od ponad 25 lat zajmująca się produkcją znaków bezpieczeństwa https://sklep.techemznaki.pl/ewakuacja

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%