Zamknij
REKLAMA

Prosty temat - zawiła dyskusja. O szpitalu na powiatowej sesji

17:06, 05.09.2019 | O.R
REKLAMA
Skomentuj
fot. Cezary Kucharczyk

Dzisiejsza sesja Rady Powiatu Kutnowskiego została zwołana na wniosek Zarządu Powiatu Kutnowskiego. W porządku obrad znalazł się jeden punkt, zmiana budżetu powiatu na rok bieżący. Zmiana dotyczy Kutnowskiego Szpitala Samorządowego sp. z o.o. a mianowicie zabezpieczenia 250 tys. zł na zakup sprzętu dla szpitala z programu Funduszu Sprawiedliwości. Powiat złożył wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości i w przypadku otrzymania środków zostanie zakupiony sprzęt na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.  Zabezpieczenie czynione jest pod ogłoszenie przetargu na zakup sprzętu. Przetarg przez powiat ma być ogłoszony najdalej do 9 września aby zmieścić się w procedurach do końca tego roku. Jeśli wniosek powiatu będzie miał ocenę negatywną i nie otrzyma środków, wówczas przetarg zostanie unieważniony. 

- Zmiana jest związana z zakupem sprzętu dla szpitala. Został złożony wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości, całość projektu 248 tys. zł, a wnioskujemy o 247 tys. zł, około tysiąca złotych wynosi koszt własny powiatu. Pieniądze zostaną spożytkowane na zakup aparatu do znieczulenia ogólnego i kardiomonitora dla szpitala -  mówiła Sylwia Szałkowska, skarbnik powiatu.

Jak informowały Jolanta Pietrusiak, członek zarządu oraz skarbnik powiatu wniosek do powiatu z informacją o jaki sprzęt chodzi złożył prezes spółki Andrzej Pietruszka po uprzedniej konsultacji z pracownikami. Jolanta Pietrusiak mówiła, że sprzęt musi służyć osobom poszkodowanym, pokrzywdzonym przestępstwem, to jest bowiem kwintesencją programu Funduszu Sprawiedliwości, ale oczywiście korzystać ze sprzętu będą wszyscy pacjenci. .Jak to więc bywa przy okazji pozyskiwania środków z zewnątrz,  pod program dopasowuje się potrzeby. Potrzeb w szpitalu nie brakuje. Warto posłuchać na nagraniu sesji jak o potrzebach szpitala a więc nas, pacjentów, wyrażają się radni. 

Rozprostowane fragmenty dyskusji

- Czy pan prezes przyjdzie na sesję? Czy jest zainteresowany i nam opowie do czego ten sprzęt potrzebny? Czy pan prezes został zaproszony? - pytał radny Jacek Sikora.

- Nie został zaproszony, zarząd powiatu nie wnioskował do mnie o zaproszenie pana prezesa - odparł Marek Ciąpała, przewodniczący Rady Powiatu.

- Na jego miejscu sam bym przyszedł - skwitował Sikora.

Radny pytał też o pożyczkę, kredyt zaciągnięty przez szpitalną spółkę, pytał o audyt, o to ile zadłużenia przyrosło od stycznia 2019, o zwolnienia pracowników w kutnowskim szpitalu. 

- Ludzie mnie pytają o zwolnienia, czy mają iść na chorobowe, mówią że sto osób ma być zwolnione. To małe miasto, warto powiedzieć jak jest - powiedział Sikora.

- Będziemy organizować wspólne posiedzenie komisji Rady Powiatu Kutnowskiego w sprawie szpitala, więc te pytania tylko przy panu prezesie - odpowiedziała Pietrusiak. - Sesja jest jest planowana pod koniec miesiąca.

- Kiedy można porozmawiać o szpitalu skoro sesje są nadzwyczajne, nie ma w nim spraw różnych - powiedział radny Sikora.

- Czy w szpitalu audyt się zakończył? Skąd są pieniądze na zabezpieczenie tych środków? Czy możliwość składania tego wniosku pojawiła się na cito? - pytała radna  Klubu PiS Elżbieta Milczarska.

- Audyt się zakończył- odpowiedziała Jolanta Pietrusiak.

Możliwość pojawiła się w lipcu, ale nie mogliśmy wówczas na sesji niczego zrobić, dlatego że nie mieliśmy rozeznania w kwestii cen sprzętu - odparła skarbnik powiatu.

- Ludzie dostają wypowiedzenia. Ile osób zostanie zwolnionych? Pani Jola mówi, że nieprawda że sto osób będzie zwolnionych. Ale ile, jeśli nie sto? - pytał Sikora. 

- Wypada w imię grzeczności politycznej nie pytać o inne sprawy skoro mamy w sesji jeden punkt - powiedział wiceprzewodniczący Tomasz Marciniak.

- Grzeczność polityczna była w sierpniu,  jak klub chciał zwołać sesję, a wam nie pasowało, więc jej nie było - odparł Sikora. - Pan przewodniczący nie dotrzymał słowa, sesja była zorganizowana pod koniec sierpnia. 

W imię grzeczności politycznej przywołanej przez radnego Marciniaka, radny J. Sikora wspomniał o tych, którzy pracują w szpitalu, o zagrożonym ich bycie przez wręczone już wypowiedzenia umów, my przywołamy do tego  krążące listy pracowników do zwolnienia w rękach kierowników działów. Radny powiedział również o przedstawicielach związków zawodowych przybyłych  na dzisiejszą sesję, zapewne myśląc, ze to kogoś obejdzie.

Jolanta Pietrusiak powtarzała jednak, że prezes Pietruszka odpowie na wszystkie pytania, wyjaśni szczegółowo o co chodzi. Wydawałoby się, że właściciel spółki nic nie wie, a wynajęty przez niego człowiek (bo tak mu ufamy albo mamy wszystko gdzieś) wyjaśni całą sytuację. Można nawet domyślić się, że być może do tej pory już te około 70 osób do zwolnienia, dostanie wypowiedzenia, albo zawrze ugody, a do tego odejdą ci, którzy nabyli już prawa do emerytury. 

- W imieniu Klubu PO poproszę o udostępnienie audytu skoro ma być zwołana sesja o szpitalu. Musimy się z nim zapoznać aby móc brać udział w dyskusji - mówił Artur Gierula. 

Radny Marek Drabik przerwał dyskusję o bieżących sprawach szpitala, pytając szczegółowo o to kiedy i skąd zarząd powiatu dowiedział się o projekcie Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Informację przekazał nam poseł Tadeusz Woźniak, że można skorzystać ze środków programu Funduszu Sprawiedliwości na zakup sprzętu medycznego. Dowiedzieliśmy się w lipcu i przystąpiliśmy do pisania wniosku do ministerstwa - odparła Pietrusiak. 

Program Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości operuje ponad 352 mln złotych. 30 października 2018 r. ruszyła pierwsza pula 30 konkursów na prowadzenie punktów pomocy, które znajdą się w każdym powiecie. Takie punkty powstały w naszym powiecie. Z Funduszu Sprawiedliwości można skorzystać również ze środków na leczenie, rehabilitację, utrzymanie rodzin pokrzywdzonych przestępstwem, a także na leczenie i opiekę medyczną osób poszkodowanych przestępstwem (wypadki drogowe, pobicia).

Sprzęt wymieniony przez skarbnika powiatu a zgłoszony we wniosku prezesa szpitala Andrzeja Pietruszkę trafi na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. 

Summa summarum wszyscy obecni radni  tj. 20 radnych bez nieobecnego radnego Krzysztofa Debicha, zagłosowało za zmianą w budżecie powiatu. 

cdn 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (43)

PrezyktoriannoPrezyktorianno

10 2

Odpowiedź - nie była zaproszony - to nie przyszedł, mega wyczerpująca. 18:14, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

baba

8 1

kto zrobi porządek ze szpitalem to musi być zrobione mamy pis przy władzy kto załatwi kontrakty dla szpitala aby mogł pracować jeśli jest potrzebna sesja o szpitalu to trzeba zrobić no i ile pomoze fundacja pana sikory cyfry ile już działa i co osiagneła
18:34, 05.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

HaHa

7 1

Nic 19:05, 05.09.2019


ŁukaszŁukasz

8 2

PiS mamy przy władzy na górze , ale kutnowski PiS to nie bardzo wie co ma zrobić.Każda kutnowska władza od początku powstania powiatów kręciła przy szpitalu żeby go sprywatyzować i mieć święty spokój.Niestety wbrew pozorom na szpitalu nie da się zarobić tak jak na prywatnych szpitalach bo to zupełnie inna bajka. Tam się nie przyjmuje przypadków , na które ponosi się duże koszty. 19:43, 05.09.2019


pracownikpracownik

10 2

"Jolanta Pietrusiak mówiła, że sprzęt musi służyć osobom poszkodowanym, pokrzywdzonym przestępstwem."
A może pani radna coś bliżej na temat tego sprzętu potrzebnego poszkodowanym i pokrzywdzonym przestępstwem? Konkretnie, precyzyjne. Czy to mają być bandaże , opatrunki, woda utleniona? KONKRETY skoro pani o tym mówi to chyba pani wie i się na tym zna, prawda? 19:16, 05.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Ewa Ewa

6 4

Trzeba czytać ze zrozumieniem i dopiero pytać 20:47, 05.09.2019


grafgraf

3 4

Ewa ta co mówi o szpitalu to powinna wiedzieć co mówi , nie mówiąc o tym ,że z tego co bredzi nic nie rozumie , pojęłaś kobiecino? 14:22, 06.09.2019


WyborcaWyborca

13 7

Zmieniłem zdanie o Drabiku merytoryczny spokojny
A ten serenda to tragedia człowieku nigdy
Na ciebie nie zagłosuje 19:29, 05.09.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

wyborcawyborca

12 0

A Drabik to teraz w jakim ugrupowaniu jest?
Masz rację ten drugi radny to tragedia to mało powiedziane. 19:32, 05.09.2019


ManioManio

10 0

Drabik merytoryczny? Zmień lekarza! Ten "radny" jest dla kasy w tej radzie i nic nigdy dla swojego okregu nie zrobil. 12:12, 06.09.2019


bezrobotny?bezrobotny?

8 0

Gdzie pracuje radny Drabik , bo jakoś jest to owiane tajemnica , a wyborcy chcieliby wiedzieć , czy coś jest do ukrycia? 14:24, 06.09.2019


tratatatatratatata

9 3

Mowa jak za komuny . " Dowiedzieliśmy się w lipcu i przystąpiliśmy do pisania wniosku do ministerstwa - odparła Pietrusiak." Ale kto się dowiedział(myśmy czyli kto?).Przystąpiliśmy czyli kto przystąpił , konkretnie.
Takie gadanie to jak by nic nie gadał bo nie wiadomo , kto , co i kiedy i odpowiedzialności też żadnej. 19:30, 05.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

EwaEwa

6 5

zawsze nad wnioskiem pracuje zespól 20:45, 05.09.2019


do Ewado Ewa

5 3

Chciałbym poznać nazwiska osób , które brały udział w tym zespole, bo to chyba nie jest tajemnica? 14:25, 06.09.2019


Sesyjna Sesyjna

10 4

Drabik Marek to powinien być w PiS bo to chłop konkretny a ja zapytam z innej beczki gdzie Kristoff D? 20:05, 05.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do Sesyjnado Sesyjna

7 2

Przecież był już w PiS, nie pamiętasz? Przestań chłopie wylewać z siebie wazelinę i wypisywać peany na cześć Drabika.Zresztą był już w jednej z kadencji nawet wiceprzewodniczącym rady powiatu i jakoś niczym specjalnym się nie wykazał nie wspominając o merytoryce. Nie zmieniaj nicków. 20:21, 05.09.2019


szokszok

15 2

Pytanie o ilość osób zwalnianych ze szpitala a dla tego radnego wypada "grzeczościowo nie pytać" ????????

szkoda mi pana wyborców panie radny Marciniak 21:59, 05.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

czy już w PiS?czy już w PiS?

8 0

Ciekawe czy ktoś z najbliższej rodziny już załapał się na stołek bo ulica w Krośniewicach tam mówi? 14:27, 06.09.2019


Pielęgniarka przed ePielęgniarka przed e

19 4

Po przesłuchaniu tej sesji uważam, że grupa rządząca nie ma pojęcia o tym co dzieje się w szpitalu, o tym jak komunikatywnie przekazywać informacje mieszkańcom. Tego nie wie też nasz prezes. Wszyscy wyszli w moich oczach na bardzo niekompetentnych. Niepotrzebne rozmowy o rzeczach w sumie nieważnych, bo jak szacować 250 tysięcy pozyskiwane na sprzęt jak w tym roku mamy już straty z 6 mln złotych, wielkie zobowiązania do spłaty i wierzycieli którzy mogą w jednej chwili postawić szpital w upadłość. Być może to byłoby lepsze niż zarządzanie przez młokosa, który nawet nie umie przeczytać uzasadnienia do wniosku który niby starostwo składało. Tak jąkać się można panie Kowalik jak się czyta pismo odręczne, a nie wniosek sporządzony na komputerze. Cieszę się, że wprowadzono transmisję sesji, każdy może posłuchać i zobaczyć jak za wielkie pieniądze w porównaniu do naszych ludzie stają się błaznami. I pani Jola, która w ostatnim czasie biegała po szpitalu, bo zdaje się jakieś prywatne sprawy zagnały ją do nas, dobrze mówi pan Serenada wszechwiedząca ale to w dużym cudzysłowiu, od lat nie potrafiąca jako przyboczna posła Woźniaka zrobić dla nas czegoś konkretnego, ale w drugą stronę wymagająca, bo ona jest tu i tu... Nieźle się wszyscy urządziliście. Jakby co na chorego człowieka zgonicie, że nie miał rozeznania a wy nie wiedzieliście że był chory 22:58, 05.09.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Znachor WilczurZnachor Wilczur

15 1

Uważam, że masz całkowitą rację. Z pana Kowalika to taki starosta jak z koziej d.u.p.y trąba. A ci bezradni-radni to się nadają do rządzenia jak muły i woły do karety. Reasumując: Społeczna służba zdrowia - do likwidacji. Rada powiatu - do utylizacji. Starostwo Powiatowe - na recykling. Demokracja - do zaorania. Taka jest moja recepta na zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej śmiertelności wśród Bogu ducha winnych mieszkańców. Pozdrawiam 09:56, 06.09.2019


obserwatorobserwator

6 2

.."od lat nie potrafiąca jako przyboczna posła Woźniaka zrobić dla nas czegoś konkretnego, ale w drugą stronę wymagająca, bo ona jest tu i tu...". Bingo, tak właśnie jest ,ale są tacy ludzie ,że im mniej wiedzą tym jak mają kawałek stołka politycznego zresztą to od innych wymagają. Takie ich zachowanie powoduje ,że się dowartościowują.Dla siebie potrafią dużo dla innych tylko nieszczere uśmiechy i udawanie ,że coś się robi. 21:24, 06.09.2019


iwoiwo

0 0

Taakiej kretyńskiej wypowiedzi na forum dawno nie widziałem. Ale teraz wiem jakimi kryteriami myślą uuuuuuuuuuuuuu.............. 15:19, 21.09.2019


!!!!!!

11 10

Brawo Jacek Sikora. Klasa wyżej jednak, lata w samorządzie miejskim robią swoje. 07:29, 06.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AliAli

14 5

Ten pan Jacek przed każdymi wyborami "załatwia" wszystko połowie powiatu kutnowskiego. Po wyborach zapomina o ludziach i już nie jest taki miły i serdeczny 09:35, 06.09.2019


$$$$$$$$$$$$

9 2

Masz rację w samorządzie miejskim robią głównie dla swoich i swoje.Co również robią w samorządzie powiatowym. Niczym się nie różnią. 14:31, 06.09.2019


ZłyZły

8 0

Zebrali się 09:36, 06.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

ZłyZły

18 1

Zebrali się specjaliści od szpitali, szkół średnich, muzeów i dróg powiatowych...Ech...A zlikwidować te wszystkie siedliska darmozjadów (powiaty) i przekazać większość kompetencji gminom. Po co utrzymywać te polityczne spady??? W naszym powiecie od ostatnich wyborów modna stała się selekcja negatywna - jakość samorządów diametralnie się pogorszyła, ale szastanie publicznymi pieniędzmi jeszcze nigdy nie miało takich rozmiarów. Ci Prawi i Sprawiedliwi, których tak wielbicie, robią wszystkich w bambuko, a najgorsze, że ludziom się to jeszcze podoba. Ludzie są okradani, a podoba im się to i wielbią złodziei....szok 09:45, 06.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ZłaZła

12 0

Nic dodać, nic ująć. Słusznie prawisz. Tylko co z tego się utrze?... 10:01, 06.09.2019


wściekływściekły

5 1

W poprzednich kadencjach było to samo. 14:34, 06.09.2019


rolnikrolnik

8 3

Weźta i wreszcie naprawta drogę powiatową z Miksztala do Kajewa bo w Wołodrzy dziura na dziurze. Ludzie zbierają podpisy i szykują się do nagłośnienia medialnego sprawy. 11:37, 06.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciekawyciekawy

14 2

A ja się pytam o kompetencje tej Pietrusiak, wykształcenie i szczegółowy przebieg kariery zawodowej 12:43, 06.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zainteresowanyzainteresowany

11 1

No jakoś to wszystko w tej sprawie takie enigmatyczne, ale za to wie o szpitalu szczególnie jak doprowadzić do zmniejszenia personelu , liczby łóżek co w konsekwencji sprowadza się do upadku lub tylko pozostawienia rachityka nie szpitala.Ja bym jeszcze zapytał się o to co zrobiła radna w poprzedniej kadencji , czym szczególnym się wykazała,co zrobiła w kwestii szpitala przez poprzednie 4 lata? 14:39, 06.09.2019


Ab Ab

11 3

Oddziały specjalistyczne do likwidacji mają zostać tylko cztery podstawowe i w zmniejszonej ilości łóżek 15:51, 06.09.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Totalny upadekTotalny upadek

10 3

Nie kapują że stracą kasę z NFZ?W innych miastach starają się rozwijać a tu zwijać.Jakim cudem robić akredytację i jakość skoro to będzie tylko ledwo trzymający się szkielet ale o dziwo niektórym udaje się do tego dzialu wcisnąć znajomą prawda panie papierosek?Ciekawe jakie macie pomysly na pustostam dużej części budynku? Może hotel dla przybyszów zza wschodniej granicy?
.

16:09, 06.09.2019


Niech się wypowieNiech się wypowie

12 0

A co na to wicestarosta,który w poprzedniej kadencji będąc w opozycji byl szpitalem zainteresowany,a teraz? 16:12, 06.09.2019


selerseler

8 1

Nareszcie powikłania ciąży i porody prowadzone w godnych warunkach, ze specjalistyczną opieką, sympatycznym personelem. Nie myślcie , że w Kutnie. Tutaj przewiduje się obniżenie rangi położnictwa do poziomu izby porodowej z lat siedemdziesiątych. 21:17, 06.09.2019


Prawy Prawy

5 1

Oddział OCP wyremontowany i nie otwarty a przyszłe matki gniotą się tam gdzie kiedyś było porody rodzinne i przyjezdzały rodzić kobiety nawet z Warszawy mają zostać tylko dwie sale operacyjne teraz są cztery 00:21, 07.09.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

strzykawastrzykawa

9 1

OCP będzie niepotrzebne bo jeżeli ginekologia i położnictwo ma mieć I stopień referencji to nie będzie można tu prowadzić ciąż zagrożonych najmniejszym powikłaniem.Sprowadzi się to jak już ktoś napisał do izby porodowej .Co do sal operacyjnych to chyba masz na myśli ogólny blok operacyjny, bo na porodówce jest tylko jedna sala operacyjna. 09:04, 07.09.2019


byle pełna michabyle pełna micha

8 0

No to chyba ktoś odpowiada za to ,że ten oddział jest jeszcze nieotwarty, prawda? To co prezes nie wie , ordynator nie wie?Starostwo nie wie?A w audycie co napisali na ten temat tez pewnie nikt nie wie? 09:07, 07.09.2019


pytampytam

8 2

Co na to radna podobno znająca się i zajmująca szpitalem? Jest ok? 09:08, 07.09.2019


OlekOlek

11 4

Prześledziłem sesyjną dyskusję o szpitalu i stwierdziłem ,że tematem zajmują się ludzie , którzy nie mają zielonego pojęcia o tym o czym mówią . Podjęli się tematu na którym się kompletnie nie znają. Zabierają głos po to tylko żeby zaistnieć . 09:16, 07.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Była pacjentkaByła pacjentka

8 0

I w jakim szpitalu będzie można zrobić cięcie cesarskie na życzenie gdy w Kutnie będzie I stopień referencji. Jak tu żyć, nasz ulubiony doktorze od cesarskich cięć. Gdzie teraz znajdziesz takie możliwości spełniania naszych życzeń. W którym szpitalu będzie taki przychylny twojej osobie ordynator. 19:55, 08.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BarbaraBarbara

6 1

Masz na myśli jak wyżyje ten lekarz, co? Nie ma cięć na życzenie no chyba ,że ten cyrulik tak cię nastraszy ,że nie zważając na dziecko poddasz się temu zabiegowi. Oj *%#)!& ty glipiaś ty. 10:57, 09.09.2019


REKLAMA
REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone