Zamknij
REKLAMA

Kasprowicz na emeryturze, ale wciąż młody. Sto lat!

22:20, 08.06.2019 | O.R
REKLAMA
Skomentuj

W sobotę 8 czerwca w samo południe w Kutnowskim Domu Kultury rozpoczął się wzruszający trzygodzinny koncert z okazji 65 urodzin szkoły pod patronatem Starosty Kutnowskiego i Prezydenta Miasta Kutna. Na sali widowiskowej nauczyciele, absolwenci, uczniowie, przyjaciele wszak tytuł koncertu to "Kasprowicz i Przyjaciele". Nie mogło i mnie tam zabraknąć, bowiem nauka w II LO to najpiękniejszy fragment mojego życia, a poprzednie koncerty zapadły w pamięć, wiadomo warto kolekcjonować tylko dobre wrażenia. Autorami jubileuszowego, dzisiejszego koncertu byli Anna Ambroziak, Barbara Rostek - Nowacka, Marta Wiśniewska, a o oprawę multimedialną zadbali Marcin Michalski, Mateusz Ozdowski i Klaudia Fiszer, AnnaAdamowska i Piotr Staniszewski byli autorami koncepcji plastycznej,materiałów promocyjnch i wystawy.

Najpierw obejrzeliśmy zdjęcia z albumu zacnego jubilata, okraszone westchnieniami i okrzykami publiczności oraz występem Adriana Kogucińskiego, który zaśpiewał  ,,Lubię wracać…” I to był wstęp trafiony w dziesiątkę. Następnie prowadząca Marta Wiśniewska (abs.2010)  zaprosiła na scenę Artura Ciurleja dyrektora II LO i Zbigniewa Leitgebera prezesa Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół II LO im. J. Kasprowicza. Obaj panowie zaprosili publiczność na ucztę duchową a następnie spotkania w szkole.

Absolwentom II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie nie brakuje jak śpiewała dziś w swoim przeboju Angelika Iwoła (abs. 2014) "tajnej siły by zmieniać los". Rzeczywiście znam takich wielu w Kutnie i poza nim, którzy swoim życiem, karierą czy twórczością udowodnili to co dyrektorzy Kasprowicza powtarzali zawsze, ta szkoła nie tylko uczy ale i rozwija wszelkie talenty, dziś po latach powiedziałabym po prostu daje żyć młodemu człowiekowi. 

Darując nam prawdziwą zmysłową ucztę, przeplataną wzruszeniem, łezką, salwami śmiechu wystąpili dziś wyjątkowo uzdolnieni absolwenci i uczniowie: Maja Kondras z Krzysztofem Juniorem Góralczykiem i Marcinem Toberem z utworem ,,Dzień dobry” (Kwiat jabłoni), ,,Flamaster” (Hollow Quartet), Aneta Łuczyńska i Zuzanna Gajdecka z Zespołem Tańca Dawnego La Danse,  Ewa Murzynowska (abs. 2012) w piosence ,,Moja droga” z Łukaszem Dembowskim, Angelika Iwoła (abs. 2014), która brawurowo wykonała ,,Dream a little dream of me”. 

Rozśmieszył nas Kabaret Impuls czyli Wiktoria Kubicka, Paulina Dzierżawska, Julian Kozanecki ze skeczem ,,Egzamin”. Hultajów Trzech czyli Paweł Grochulski (abs. 2006) z przyjaciółmi Maciejem Aksmanem, Grzegorzem Pirkiem, Adamem Zatońskim zagrali autorskie piosenki, zarówno słowa jak i muzyka Pawła. "Rysianka" i "Meduse" to rytmiczne wpadające w ucho utwory z osobistymi tekstami. Z Pawłem udało mi się spotkać na jego twórczej drodze przy współpracy nad programami muzycznymi i nagraniem płyty z piosenkami ś.p. poety Artura Fryza. Już wtedy komponował! Fantastycznie było zobaczyć, że wykorzystał swój talent i rozwinął tak pięknie. 

Krzysztof Bździel (abs. 2011) i Paulina Zujewska, jego żona wykonali  najbardziej wzruszające utwory tego koncertu. Krzysztof jak mówiła psorka Anna Ambroziak niedługo obroni doktorat z teorii muzyki, jest drygentem, a jego druga połowa śpiewa, ukończyła też Akadamię Muzyczną. I to jakśpiewa! Przemiła para wykonała autorskie, intymne ,,Spojrzenie” i ,,Byłam ciszą”. No i łzy wezbrały pod powiekami, bo wyśpiewać miłość subtelnie, interesująco mało kto potrafi. Za wzruszenie uzdolnionym młodym absolwentom naszej szkoły bardzo, bardzo dziękuję.

I ponownie na scenie pojawiła się absolwentka z 2012 roku. Sopranistka wykonała "Musica proibita" Stanislao Gastaldon, z akompaniamentem Bździela, po niej wystąpiła jej uczennica, Sylwia Kogucińska z utworem,,Vedrai carino” Amadeusa Mozarta i następnie obie zaprezentowały ,,Belle nuit” Jakuba Offenbacha.

Daria Jankowska (abs. 2013) wykonała przebój ,,Byłam różą”,  Justyna Głowacka (abs. 2010) ,,Trudno mi się przyznać” i ,,Uciekaj moje serce”.

Po wokalnych przyjemnościach przyszedł czas na teatralne.  Karina Pasikowska i Paweł Cegiełka wystąpili w scenie z ,,Wesela”, Klaudia Niewiadomska, Bartłomiej Zimny  w scenie ,,Poeci o miłości” (Julian Tuwim ,,Colloquium niedzielne na ulicy”, Maria Pawlikowska – Jasnorzewska ,,Kto chce bym go kochała”, Leopold Staff ,,Więc można kochać i nie wiedzieć o tym”)

Uroczysty koncert zbliżał się do końca. Maria Nodzak zaśpiewała ,,How do you keep the music playing”, Angelika Iwoła utwór ,,Tajna siła” (tekst i muzyka Kuba Opitz). To właśnie on zagościł na szczytach listy studenckiego radia.

Pre – TEXT zagrał fragment,,Garbusa” Sławomira Mrożka z uniwersalnymi jak się wciąż okazuje ocenami rzeczywistości. W scenie wystąpili:  Maja Kondras, Paulina Dzierżawska, Adrian Koguciński, Julian Kozanecki, Karol Kozanecki, Bartłomiej Zimny.  Następnie zabrzmiało ,Jeszcze w zielone gramy” w wykonaniu Zuzanny Jóźwiak.

Na scenie pojawili się wszyscy wykonawcy, a Maria Nodzak i Daria Jankowska w tekście Piotra Bukartyka ,,Masz w sobie wiarę” pożegnały  publiczność, która  nagrodziła bohaterów koncertu i ich kreatorów gromkimi brawami. 

Przyszedł czas na gratulacje, podziękowania za współpracę i życzenia od przedstawicieli samorządów powiatowego i miejskiego w osobach członka zarządu powiatu Jolanty Pietrusiak, przewodniczącego Rady Miasta Mariusza Sikory, szkół, instytucji kultury i organizacji pozarządowych. 

Każde koncerty od Harend, przez święta szkoły, po jubileuszowe przygotowane przez moje liceum zostawiają niezapomniane wrażenia. Budujące jest to, że muzyczno-teatralne spotkania z byłą szkołą mają oryginalne scenariusze, niepowtarzalnych wykonawców i widać, że wciąż przybywa  uzdolnionych wokalnie absolwentów i uczniów.  I niech tak będzie zawsze.

Sto lat! I już czekam na okrągłe 70-te urodziny.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

AAAA

8 0

Olu, dziękujemy za tak ciepłą relację z jubileuszowego koncertu, a Piotrowi Szatkowskiemu za piękne zdjęcia!
09:24, 09.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RedakcjaRedakcja

6 0

A proszę bardzo. Pozdrawiamy 09:39, 09.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zimny DrańZimny Drań

0 0

#"Tylko prawda jest ciekawa." "Poznacie prawdę, a prawda Was wyzwoli."#

"Rzadko na moich wargach -
Niech dziś to warga ma wyzna
Jawi się krwią przepojony,
Najdroższy wyraz: Ojczyzna.

Widziałem, jak się na rynkach
Gromadzą kupczykowie,
Licytujący się wzajem,
Kto Ją najgłośniej wypowie.

Widziałem, jak między ludźmi
Ten się urządza najtaniej,
Jak poklask zdobywa i rentę,
Kto krzyczy, iż żyje dla Niej.

Widziałem, jak do Jej kolan -
Wstręt dotąd serce me czuje -
Z pokłonem się cisną i radą
Najpospolitsi szuje.

Widziałem rozliczne tłumy
Z pustą, leniwą duszą,
Jak dźwiękiem orkiestry świątecznej
Resztki sumienia głuszą.

Sztandary i proporczyki,
Przemowy i procesyje,
Oto jest treść Majestatu,
Który w niewielu żyje.

Więc się nie dziwcie - ktoś może
Choć milczkiem słuszność mi przyzna
Że na mych wargach tak rzadko
Jawi się wyraz: Ojczyzna." ...... (Pozdrawiam "Zbuntowanego Anioła"). 17:12, 11.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Zbuntowany AniołZbuntowany Anioł

1 0

Witaj, "Zimny Draniu", przemówiłeś...to chyba jakiś cud... choć z drugiej strony oznacza to kłopoty... pewnie będziesz chciał mi dokuczyć??? ale musisz mnie najpierw znaleźć,
więc szukaj mnie cierpliwie dzień po dniu
staraj się podążać moim śladem
bo sama nie wiem już
bo nie wiem sama kiedy się odnajdę...
Pozdrawiam (też bardzo tęsknię) 12:51, 12.06.2019


Gang MarcelaGang Marcela

0 0

Redaktor Ola naszą przyjaciółką jest,
Redaktor Ola naszą przyjaciółką jest,
Redaktor Ola naszą przyjaciółką jest,
Jej duch żyje pośród nas!
Glory, Glory, Alleluja,
Glory, Glory, Alleluja,
Glory, Glory, Alleluja,
Jej duch żyje pośród nas!

Dziękujemy Pani Oli nie tylko za ciepłą relację o "Kasprowiczu" ale za wszystko, za eKutno, za PRAWDĘ, za całokształt. Tak trzymać!!!... Ludzie oddalający się od PRAWDY tracą z czasem rozum, stają się nienawistni. Ich nienawiść skupia się na ludziach mówiących PRAWDĘ, takich jak środowisko ludzi związanych z Redakcją eKutno. Teraz już nie ma odwrotu. Trzeba jeszcze głośniej mówić to co się zaczęło i iść dalej. Tylko PRAWDA nas wyzwoli. Usta milczą, dusza śpiewa....., bez Pani Oli i bez eKutno świat nic nie wart!!!... A co z "Kasprowiczem"?... Kiedyś "Kasprowicz" to było coś , dzisiaj "Kasprowicz" to tylko bezmyślne paciorki, beznadziejne fikołki i pożal się Boże koziołki... Lepiej w domu się uczyć niż tracić czas na chodzenie do takiej szkoły, prawda?

12:13, 12.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone