Od początku 2023 r. NFZ finansuje nowy rodzaj porad dla pacjentów po szpitalu z przewlekłymi ranami, stomią, czy cewnikami. Pacjent jest obejmowany taką opieką na podstawie zlecenia dla pielęgniarki, które może wystawić każdy lekarz z umową z NFZ, czyli lekarz, który wypisuje pacjenta ze szpitala lub lekarz POZ.
Ten rodzaj porad cieszy się popularnością, szczególnie wśród chorych z przewlekłymi ranami. W skali kraju w 2024 r. 7 tys. pacjentów udzielono 36 tys. porad pielęgniarskich w leczeniu ran. Porady najczęściej udzielane były w domu pacjenta (87% świadczeń). 422 pacjentów zgłosiło się po pomoc do pielęgniarek w związku ze stomią. 1776 takich porad było udzielonych w domu świadczeniodawcy, a 167 zostało udzielonych w miejscu realizacji świadczeń. W Łódzkiem najwięcej pacjentów skorzystało z porad i opieki pielęgniarki w przypadku ran przewlekłych – 344 pacjentów, udzielono im 2414 porad. Z opieki związanej z wyłonieniem stomii skorzystało 8 chorych, a z porad pielęgniarki związanych z wymianą cewnika 35. Zachęcamy pacjentów z ranami pooperacyjnymi, ze świeżo wyłonioną stomią do korzystania z pomocy pielęgniarek POZ finansowanej przez NFZ.
· poradę pielęgniarską leczenia ran;
· poradę pielęgniarską stomijną;
· poradę pielęgniarską urologiczną.
Takie porady mogą się odbywać zarówno w domu pacjenta, jak i w poradni POZ.
Dzięki takim poradom pielęgniarki POZ, pacjenci którzy po przebytej hospitalizacji wymagają wzmożonej opieki pielęgniarskiej oraz edukacji zdrowotnej w zakresie radzenia sobie z chorobą mają szansę ma poprawę jakości życia.
Pacjent z raną przewlekłą po zakończonej hospitalizacji może być włączony do takiej opieki do 60 dni po leczeniu w szpitalu. Pielęgniarka POZ do której zgłosi się pacjent, przede wszystkim ocena ranę: obecność cech zapalenia, zakażenia rany i tkanek, otaczających ranę, stanu ukrwienia, wysięku, stopnia destrukcji i uszkodzenia tkanek, opatruje ranę, dobiera opatrunki i częstotliwość ich zmiany, w tym oczyszczenia rany. Pielęgniarka monitoruje proces gojenia się rany, może mierzyć ranę i prowadzić jej fotodokumentację. Ważna jest także edukację pacjenta i jego rodziny w tym w szczególności w zakresie samopielęgnacji rany.
Pielęgniarka Diana Mucha z poradni "Zdrowie - Świadczenia Pielęgniarskie" w Żelechlinku, która opiekuje się pacjentami z ranami przewlekłymi i stomią: W ramach Kompleksowej Opieki Pielęgniarskiej opiekuję się pacjentami z ranami pooperacyjnymi, po dużych zabiegach jak np. endoprotezoplastyka biodra albo ze skomplikowanymi ranami np. szarpanymi ranami po wypadkach. Pokazuję pacjentom, jak dbać o ranę, robię opatrunki, ale także wspieram moich podopiecznych psychicznie, bo proces gojenia rany nie zawsze jest prosty i szybki. Czasem rany się zakażają i pacjent trafia do szpitala, a potem znowu pod moją opiekę. Pacjentami z ranami zbyt rozległymi, żeby chory w podeszłym wieku mógł przyjść do poradni, opiekuję się w domu.
Pacjent z wyłonioną stomią po zakończonej hospitalizacji może być włączony do opieki maks. do 14 dni od zakończenia hospitalizacji
Pielęgniarka ocenia stomię pod kątem występowania ewentualnych nieprawidłowości, edukuje pacjenta i jego rodzinę w zakresie samopielęgnacji skóry wokół stomii, dobiera worki stomijne, może także wystawić zapotrzebowania na wyroby medyczne na zlecenie, jeżeli zlecenie nie było wcześniej wystawione przez lekarza lub pielęgniarkę, następnie w razie potrzeby.
Pacjent, który wymaga cewnikowania pęcherza moczowego po zakończonej hospitalizacji może być objęty taką opieką maks. do 14 dni od zakończenia hospitalizacji
Pielęgniarka nie tylko wymienia cewnik, ale także wspiera pacjenta przy samocewnikowaniu. Edukuje pacjenta i jego rodzinę w zakresie pielęgnacji, kontroluje stan pacjenta, może także wystawić zapotrzebowania na niezbędne wyroby medyczne, w sytuacji jeżeli zlecenie nie było wcześniej wystawione przez lekarza lub pielęgniarkę, następnie w razie potrzeby.
Kompleksowa Opieka Pielęgniarska (KOP) - porada pielęgniarki realizowana w miejscu udzielania świadczeń - 58,12 zł
Kompleksowa Opieka Pielęgniarska (KOP) porada pielęgniarki realizowana w domu pacjenta – 118,53 zł
Pacjent ma prawo do 10 porad rozliczanych u pielęgniarki POZ, do której złożył deklarację wyboru (ta pielęgniarka jest co miesiąc opłacana stawką kapitacyjną przez NFZ). W razie potrzeby takie porady czy inna pomoc są już kontynuowane w ramach stawki kapitacyjnej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz