Zamknij

Cmentarz żydowski w Żychlinie oznakowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa

00:12, 29.11.2024 Bożena Gajewska Regionalistka, aktywistka w sieci Forum Dialogu Aktualizacja: 00:15, 29.11.2024
Skomentuj

Cmentarz żydowski w Żychlinie, dzięki inicjatywie Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, został oznakowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa specjalną tablicą w formie macewy, w ramach programu „Oznakowanie cmentarzy żydowskich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej”.

A tu znajdują się informacje o cmentarzu żydowskim w Żychlinie

https://zabytek.pl/pl/obiekty/cmentarz-zydowski-681068/dokumenty/PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_10_EN.40280/4

Od 2017 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa prowadzi program „Oznakowanie cmentarzy żydowskich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej”, w ramach realizacji działań powierzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na pierwszym etapie realizacji programu, zostało przeprowadzone rozpoznanie dokumentacji konserwatorskiej cmentarzy żydowskich będącej w zasobach Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz instytucji muzealnych i naukowych zajmujących się badaniem kultury żydowskiej. Przeprowadzono również digitalizację Kart ewidencyjnych cmentarzy żydowskich, które następnie udostępniono na portalu zabytek.pl.

Od 2018 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa przeprowadził weryfikację terenową 1218 cmentarzy na terenie całej Polski, podczas której sprawdzano lokalizację cmentarza, stan zachowania, określano czytelność historycznych granic oraz istnienie elementów upamiętniających. Na dzień dzisiejszy udało się potwierdzić lokalizację 1167 obiektów.

W trakcie realizacji projektu podjęto inicjatywę spójnego oznakowania zidentyfikowanych i opracowanych cmentarzy żydowskich. Projekt tablic w formie macewy z inskrypcją w języku polskim i hebrajskim został uzgodniony z Generalnym Konserwatorem Zabytków oraz Naczelnym Rabinem Polski. Umieszczony na tablicy kod QR odsyła do szerszych opisów na portalu zabytek.pl, gdzie znajduje się informacja na temat danego cmentarza oraz społeczności żydowskiej, która zamieszkiwała ten teren. W ten sposób do końca 2023 roku oznakowano 52 nekropolie.

Partnerami programu są Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

Wykorzystano informacje ze strony:

https://nid.pl/program-identyfikacji-i-oznakowania-cmentarzy-zydowskich-na-terenie-rp/

Więcej na temat programu można przeczytać w bezpłatnej publikacji https://ksiegarnia.nid.pl/wp-content/uploads/2024/01/Broszura-Oznakowanie-cmentarzy-zydowskich-2023.pdf

(Bożena Gajewska Regionalistka, aktywistka w sieci Forum Dialogu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%