Zamknij
REKLAMA

Łódzkie Bojowniczki Niepodległości. IPN szuka miejsc spoczynku w Łódzkiem

14.41, 08.03.2022 Kornelia Zaborska Samodzielne Stanowisko Asystenta Prasowego Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Aktualizacja: 14.41, 08.03.2022
Skomentuj
REKLAMA

8 marca Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi rozpoczyna projekt „Łódzkie Bojowniczki Niepodległości", którego  pierwszym etapem jest odnalezienie informacji o kobietach odznaczonych Krzyżem i Medalem Niepodległości, które urodziły się lub mieszkały na terenie współczesnego woj. łódzkiego.

Kolejnym krokiem będzie poszukiwanie miejsc spoczynku bohaterek i wpisanie ich do prowadzonej przez Instytut ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski oraz ocena stanu zachowania pomników nagrobnych. 

IPN chce przypomnieć zapomniane oraz spopularyzować nieznane uczestniczki działań na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, a przez to pokazać i podkreślić, że walka o odzyskanie wolności po okresie zaborów to nie tylko działania zbrojne i polityczne, ale także cały szereg różnych istotnych aktywności „na zapleczu", z dala od głośnych wydarzeń, by w ten sposób dopełnić obraz walki o niepodległość opowieściami o łódzkich bohaterkach i ich poświęceniu dla sprawy, ich wkładzie w ostateczny sukces. 

Wszystkie chętne do współpracy osoby mogą kontaktować się z biurem upamiętniania ([email protected]; 042 616-27-21).

https://lodz.ipn.gov.pl/pl6/aktualnosci/160976,Lodzkie-Bojowniczki-Niepodleglosci.html

(Kornelia Zaborska Samodzielne Stanowisko Asystenta Prasowego Instytut Pamięci Narodowej Oddział w )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%