Zamknij
REKLAMA

Bezpieczna droga do szkoły. Od jutra wzmożone kontrole policyjne

11:03, 31.08.2021 | KPP Kutno
Skomentuj
REKLAMA

Od 1 września policja rozpoczyna działania kontrolno-prewencyjne „Bezpieczna droga do szkoły”. Jak zawsze głównym celem akcji będzie czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół i placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki, po przerwie wakacyjnej. Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo naszych dzieci. Po długiej przerwie, w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych, należy spodziewać się zwiększonego natężenia ruchu kołowego i  pieszego.

Policjanci ruchu drogowego już od kilku tygodni przygotowywali się do powrotu dzieci i  młodzieży do szkół. W ostatnich tygodniach wakacji funkcjonariusze sprawdzali stan oznakowania dróg i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających. W  przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kierowali pisma do zarządców dróg z wnioskiem o usunięcie nieprawidłowości lub o uzupełnienie oznakowania.

W pierwszych dniach nauki policyjne patrole, pełniące służbę w rejonach szkół, będą zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać kierującym pojazdami o zachowaniu szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych oraz w obserwowaniu drogi i jej otoczenia. Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.

Rodzicu!

Daj dziecku dobre wzorce. Nie pokazuj negatywnych zachowań na drodze.

Zadbaj o podstawową edukację dziecka z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Nie zapomnij o elementach odblaskowych.

Pokaż dziecku drogę do szkoły. Wskaż przejścia, po których może przejść na drugą stronę ulicy i pokaż jak należy się wtedy zachować. Pamiętaj, że nie zawsze najkrótsza droga jest najbezpieczniejsza.

W miarę możliwości przez jakiś czas towarzysz dziecku w wędrówce.

Kierowco!

Zwolnij. Gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, zachowaj szczególną ostrożność. Pamiętaj, że w starciu z twoim samochodem dziecko nie ma żadnych szans na uniknięcie obrażeń.

Dowożąc do szkoły dziecko pamiętaj o przepisach dotyczących używania urządzeń ochronnych.

Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym, tak aby nie ograniczyć widoczności innym kierującym i pieszym przechodzącym przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej.

Zatrzymaj się! Jeżeli na jezdni stoi autobus szkolny „Gimbus” z widocznym znakiem „stop” kierujący musi zatrzymać się i czekać aż znak zostanie schowany. Nakaz ten jest obligatoryjny bez względu na istnienie zatoki autobusowej, pasa awaryjnego czy też pobocza. Dotyczy on wszystkich pojazdów dojeżdżających do miejsca postoju odpowiednio oznakowanego autobusu szkolnego.

Nie wyprzedzaj na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi!

Nie omijaj pojazdu, który zatrzymał się w celu umożliwienia bezpiecznego przejścia pieszemu przez jezdnię!

(KPP Kutno)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%