Zamknij
REKLAMA

Grupa przestępcza z Kutna wciąż rozbijana! Zatrzymany policjant

08:44, 24.06.2020 | CBŚP/Prokuratura Krajowa
Skomentuj fot. CBŚP
REKLAMA

W poniedziałek, 22 czerwca na polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi, funkcjonariusze CBŚP oraz BSW Policji zatrzymali łącznie 12 osób podejrzanych między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych. W Kutnie zostali zatrzymani m.in. policjant z Komendy Powiatowej Policji oraz Iwona S. współpracująca bezpośrednio z Pini Polonia.

Policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, od blisko 4 lat wyjaśniają okoliczności sprawy dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie tej grupy są podejrzani o przestępstwa i przestępstwa skarbowe, do których dochodziło w latach 2011-2015. Według śledczych grupa mogła działać na terenie niemal całego kraju poprzez różne podmioty gospodarcze powiązane z jedną z firm branży mięsnej. Jak ustalono przestępczy proceder polegał na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT, dotyczącymi rzekomego świadczenia przy pośrednictwie w rekrutacji pracowników i podwykonawstwie w zakresie uboju, rozbioru i pakowania mięsa.

FILM Z ZATRZYMANIA

Uzyskane w ten sposób środki finansowe były wyprowadzane z majątku spółki, w łańcuchu powiązanych ze sobą firm, poprzez przekazywanie, przyjmowanie i  pomocnictwo w przenoszeniu ich posiadania oraz własności.  Według śledczych łącznie ze spółki wyprowadzono ponad 233 mln zł. W wyniku działalności grupy Skarb Państwa został narażony na uszczuplenie w kwocie ponad 260 mln zł.

W tym tygodniu policjanci z Zarządu w Łodzi CBŚP, przy wsparciu  funkcjonariuszy z Zarządów ze Szczecina, Poznania i Katowic zatrzymali 11 osób. Działania zostały przeprowadzone na terenie województw: zachodnio-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, wielkopolskiego. W trakcie akcji policjanci zabezpieczyli dokumentację należącą do podmiotów gospodarczych prowadzonych przez podejrzanych oraz sprzęt komputerowy. Zabezpieczone rzeczy zostaną poddane dokładnej analizie przez ekspertów.

Zatrzymanym osobom w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, poświadczenia nieprawdy w dokumentacji. Śledczy zarzucają im również przestępstwa z kodeksu karno-skarbowego. Na polecenie prokuratury BSWP zatrzymało policjanta z Kutna. W związku z przedstawieniem części z podejrzanych zarzutów pomocnictwa do popełnienia tak zwanych „zbrodni fakturowych”, maksymalny wymiar kary im grożącej to 25 lat pozbawienia wolności.

Zakres zarzutów

Zatrzymani to osoby prowadzące podmioty uczestniczące w przestępczym procederze, pracownicy tych podmiotów odpowiedzialni za wystawianie faktur VAT, a także brygadziści i inne osoby, którym zarzuca się poświadczenie nieprawdy w dokumentacji związanej ze szkoleniami z zakresu bhp.

Jednym z zatrzymanych jest funkcjonariusz Policji, któremu przedstawiono zarzuty, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, ujawnienia informacji, z którą zapoznał się w związku z pełnioną funkcją oraz udzielenia pomocy do popełnienia przestępstwa karno-skarbowego, jak również utrudniania postępowania.

Środki zapobiegawcze

Prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec jednego z podejrzanych, któremu zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Wobec pozostałych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w tym w postaci poręczeń majątkowych, zakazu opuszczania kraju, oddaniu pod dozór Policji, a wobec funkcjonariusza Policji także zawieszenia w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Modus operandi grupy

Ostatnie zatrzymania to kolejny etap śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi, którego przedmiotem jest działalność zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych w związku z działalnością szeregu podmiotów powiązanych z ubojnią w Kutnie. Jak ustalono przestępczy proceder polegał na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT, dotyczącymi rzekomego świadczenia usług w zakresie pośrednictwa w rekrutacji i podwykonawstwa w zakresie uboju, rozbioru i pakowania mięsa. O sprawie pisaliśmy wielokrotnie na naszych łamach. ( TUTAJ) (TUTAJ)

Ponad 64 miliony złotych nienależnego zwrotu podatku

W ten sposób zaniżono zobowiązania podatkowe, w tym podatek VAT i podatek dochodowy od osób prawnych, na łączną kwotę ponad 200 milionów złotych. Ponadto  uzyskano nienależnych zwrot podatku VAT, w łącznej kwocie ponad 64 milionów złotych, przekazany na rzecz zakładu przetwórstwa mięsnego, na terenie którego opisana powyżej zorganizowana grupa przestępcza działała.

Wyprowadzono ze spółki ponad 233 miliony złotych

Następnie, uzyskane w wyniku popełnianych przestępstw środki finansowe były wyprowadzane z majątku tej spółki w łańcuchu powiązanych ze sobą firm, poprzez przekazywanie, przyjmowanie i  pomocnictwo w przenoszeniu ich posiadania i własności.  Łącznie ze spółki wyprowadzono ponad 233 miliony złotych. W ramach zapłaty za wystawianie nierzetelnych faktur VAT współsprawcy osiągnęli znaczną korzyść majątkową.

Ponad 218 milionów złotych zabezpieczenia majątkowego

Do chwili obecnej, zarzuty w tej sprawie przedstawiono 88 osobom. W toku postępowania dokonano także zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych na poczet grożących im kar i środków, w tym między innymi obowiązku naprawienia szkody oraz przepadku korzyści pochodzących z przestępstwa, na łączną kwotę ponad 218 milionów złotych. W związku z przedstawieniem części z podejrzanych zarzutów pomocnictwa do popełnienia tak zwanych „zbrodni fakturowych”, maksymalny wymiar kary im grożącej to 25 lat pozbawienia wolności.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (10)

123123

8 0

Brawo. Teraz będzie z górki. 13:03, 24.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FerdekFerdek

13 0

Kiedy będą zatrzymania za łapówki i balety u piniego? 13:18, 24.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

faraonfaraon

8 0

Ta grupa o której zapewne myślisz jest nietykalna a na dodatek stawia budowle jak w Egipcie piramidy ku czci i pamięci. 16:33, 24.06.2020


zapytowywujęzapytowywuję

11 0

O to chyba nie pierwszy policjant zatrzymany w chyba podobnych sprawach i co i nic. Coś się dzieje? Czy tylko stracił prace w policji ? 15:28, 24.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciekawyciekawy

7 0

Czy ktoś wie kto najczęściej bywał u Piniego???? 16:57, 24.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

yelitayelita

7 0

jak to nie wiedzą , wszyscy wiedzą . Przecież nie zwykli obywatele , prawda? 08:37, 25.06.2020


hehehehe

3 0

Ale się elyty pos...y 21:22, 25.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EmerytEmeryt

6 0

Czy byłym komendantem policji niejakim owocem wreszcie zajmie się BSW?
22:20, 25.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

oloolo

4 0

sprawa małżonki jest zaiste bardzo ciekawa..... w końcu bardzo doświadczona osoba z bogatym CV i to nic dziwnego, że dostała prace u piniego.... 22:34, 25.06.2020


EkologEkolog

3 0

A mnie interesuje jaką rolę pełnił pan G w postępowaniach prowadzonych przez komendę i komisariaty w sprawach wylewów tysięcy ton syfu na nasze pola? W studzienki deszczowe, w składowanie na polach, wylewanie w lasach, obok GOSiu, na łąki itp... 23:10, 25.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA