Zamknij

Grupa przestępcza z Kutna wciąż rozbijana! Zatrzymany policjant

08:44, 24.06.2020 CBŚP/Prokuratura Krajowa Aktualizacja: 08:27, 25.06.2020
Skomentuj fot. CBŚP fot. CBŚP

W poniedziałek, 22 czerwca na polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi, funkcjonariusze CBŚP oraz BSW Policji zatrzymali łącznie 12 osób podejrzanych między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych. W Kutnie zostali zatrzymani m.in. policjant z Komendy Powiatowej Policji oraz Iwona S. współpracująca bezpośrednio z Pini Polonia.

Policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, od blisko 4 lat wyjaśniają okoliczności sprawy dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie tej grupy są podejrzani o przestępstwa i przestępstwa skarbowe, do których dochodziło w latach 2011-2015. Według śledczych grupa mogła działać na terenie niemal całego kraju poprzez różne podmioty gospodarcze powiązane z jedną z firm branży mięsnej. Jak ustalono przestępczy proceder polegał na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT, dotyczącymi rzekomego świadczenia przy pośrednictwie w rekrutacji pracowników i podwykonawstwie w zakresie uboju, rozbioru i pakowania mięsa.

FILM Z ZATRZYMANIA

Uzyskane w ten sposób środki finansowe były wyprowadzane z majątku spółki, w łańcuchu powiązanych ze sobą firm, poprzez przekazywanie, przyjmowanie i  pomocnictwo w przenoszeniu ich posiadania oraz własności.  Według śledczych łącznie ze spółki wyprowadzono ponad 233 mln zł. W wyniku działalności grupy Skarb Państwa został narażony na uszczuplenie w kwocie ponad 260 mln zł.

W tym tygodniu policjanci z Zarządu w Łodzi CBŚP, przy wsparciu  funkcjonariuszy z Zarządów ze Szczecina, Poznania i Katowic zatrzymali 11 osób. Działania zostały przeprowadzone na terenie województw: zachodnio-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, wielkopolskiego. W trakcie akcji policjanci zabezpieczyli dokumentację należącą do podmiotów gospodarczych prowadzonych przez podejrzanych oraz sprzęt komputerowy. Zabezpieczone rzeczy zostaną poddane dokładnej analizie przez ekspertów.

Zatrzymanym osobom w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, poświadczenia nieprawdy w dokumentacji. Śledczy zarzucają im również przestępstwa z kodeksu karno-skarbowego. Na polecenie prokuratury BSWP zatrzymało policjanta z Kutna. W związku z przedstawieniem części z podejrzanych zarzutów pomocnictwa do popełnienia tak zwanych „zbrodni fakturowych”, maksymalny wymiar kary im grożącej to 25 lat pozbawienia wolności.

Zakres zarzutów

Zatrzymani to osoby prowadzące podmioty uczestniczące w przestępczym procederze, pracownicy tych podmiotów odpowiedzialni za wystawianie faktur VAT, a także brygadziści i inne osoby, którym zarzuca się poświadczenie nieprawdy w dokumentacji związanej ze szkoleniami z zakresu bhp.

Jednym z zatrzymanych jest funkcjonariusz Policji, któremu przedstawiono zarzuty, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, ujawnienia informacji, z którą zapoznał się w związku z pełnioną funkcją oraz udzielenia pomocy do popełnienia przestępstwa karno-skarbowego, jak również utrudniania postępowania.

Środki zapobiegawcze

Prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec jednego z podejrzanych, któremu zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Wobec pozostałych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w tym w postaci poręczeń majątkowych, zakazu opuszczania kraju, oddaniu pod dozór Policji, a wobec funkcjonariusza Policji także zawieszenia w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Modus operandi grupy

Ostatnie zatrzymania to kolejny etap śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi, którego przedmiotem jest działalność zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych w związku z działalnością szeregu podmiotów powiązanych z ubojnią w Kutnie. Jak ustalono przestępczy proceder polegał na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT, dotyczącymi rzekomego świadczenia usług w zakresie pośrednictwa w rekrutacji i podwykonawstwa w zakresie uboju, rozbioru i pakowania mięsa. O sprawie pisaliśmy wielokrotnie na naszych łamach. ( TUTAJ) (TUTAJ)

Ponad 64 miliony złotych nienależnego zwrotu podatku

W ten sposób zaniżono zobowiązania podatkowe, w tym podatek VAT i podatek dochodowy od osób prawnych, na łączną kwotę ponad 200 milionów złotych. Ponadto  uzyskano nienależnych zwrot podatku VAT, w łącznej kwocie ponad 64 milionów złotych, przekazany na rzecz zakładu przetwórstwa mięsnego, na terenie którego opisana powyżej zorganizowana grupa przestępcza działała.

Wyprowadzono ze spółki ponad 233 miliony złotych

Następnie, uzyskane w wyniku popełnianych przestępstw środki finansowe były wyprowadzane z majątku tej spółki w łańcuchu powiązanych ze sobą firm, poprzez przekazywanie, przyjmowanie i  pomocnictwo w przenoszeniu ich posiadania i własności.  Łącznie ze spółki wyprowadzono ponad 233 miliony złotych. W ramach zapłaty za wystawianie nierzetelnych faktur VAT współsprawcy osiągnęli znaczną korzyść majątkową.

Ponad 218 milionów złotych zabezpieczenia majątkowego

Do chwili obecnej, zarzuty w tej sprawie przedstawiono 88 osobom. W toku postępowania dokonano także zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych na poczet grożących im kar i środków, w tym między innymi obowiązku naprawienia szkody oraz przepadku korzyści pochodzących z przestępstwa, na łączną kwotę ponad 218 milionów złotych. W związku z przedstawieniem części z podejrzanych zarzutów pomocnictwa do popełnienia tak zwanych „zbrodni fakturowych”, maksymalny wymiar kary im grożącej to 25 lat pozbawienia wolności.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(10)

123123

8 0

Brawo. Teraz będzie z górki. 13:03, 24.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

FerdekFerdek

13 0

Kiedy będą zatrzymania za łapówki i balety u piniego? 13:18, 24.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

faraonfaraon

8 0

Ta grupa o której zapewne myślisz jest nietykalna a na dodatek stawia budowle jak w Egipcie piramidy ku czci i pamięci. 16:33, 24.06.2020


zapytowywujęzapytowywuję

11 0

O to chyba nie pierwszy policjant zatrzymany w chyba podobnych sprawach i co i nic. Coś się dzieje? Czy tylko stracił prace w policji ? 15:28, 24.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciekawyciekawy

7 0

Czy ktoś wie kto najczęściej bywał u Piniego???? 16:57, 24.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

yelitayelita

7 0

jak to nie wiedzą , wszyscy wiedzą . Przecież nie zwykli obywatele , prawda? 08:37, 25.06.2020


hehehehe

3 0

Ale się elyty pos...y 21:22, 25.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EmerytEmeryt

6 0

Czy byłym komendantem policji niejakim owocem wreszcie zajmie się BSW?
22:20, 25.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

oloolo

4 0

sprawa małżonki jest zaiste bardzo ciekawa..... w końcu bardzo doświadczona osoba z bogatym CV i to nic dziwnego, że dostała prace u piniego.... 22:34, 25.06.2020


EkologEkolog

3 0

A mnie interesuje jaką rolę pełnił pan G w postępowaniach prowadzonych przez komendę i komisariaty w sprawach wylewów tysięcy ton syfu na nasze pola? W studzienki deszczowe, w składowanie na polach, wylewanie w lasach, obok GOSiu, na łąki itp... 23:10, 25.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%