Zamknij
REKLAMA

Trzej Królowie w Licheniu

08:48, 07.01.2022 | Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu
Skomentuj Sanktuarium w Licheniu
REKLAMA

W przeżywaniu uroczystości Objawienia Pańskiego uczestnikom sumy w bazylice licheńskiej pomagała inscenizacja Orszaku Trzech Króli, która odbyła się bezpośrednio przed południową mszą. Wzięli w niej udział królowie ze świtą oraz pasterze. Następnie orszak wraz ze służbą liturgiczną i celebransem, ks. Januszem Kumalą MIC, kustoszem sanktuarium, udał się do szopki betlejemskiej, gdzie Królowie złożyli Nowonarodzonemu dary. Procesja odbywała się w akompaniamencie Sanktuaryjnego Kwintetu Dętego, a obecne dzieci otrzymały kolorowe korony.

Przed rozpoczęciem Eucharystii zgodnie ze starożytną tradycją ogłoszone zostały daty ruchomych świąt obchodzonych w tym roku. Korzenie tego śpiewanego obrzędu sięgają Ojców Kościoła. Ma on nie tylko względy praktyczne. Podkreśla także ścisłe relacje pomiędzy świętami Wcielenia i Odkupienia.

Ksiądz Kustosz w homilii zachęcał, by przyjrzeć się temu, co dzisiejsza uroczystość chce nam powiedzieć. Zwrócił uwagę na to, że Trzej Królowie byli „magami” zgodnie z oryginalnym greckim tekstem Ewangelii. „Potrafili wiele wyczytać z gwiazd. Należeli do elity intelektualnej ówczesnego świata. Byli ciekawi wszechświata. To ludzi otwartego serca. Otwarci na znaki, które były im dane do odczytania. To dla nas istotne, byśmy byli w stanie odczytać ten język, który jest zrozumiały dla każdego z nas. Wpatrując się w świat, w którym żyjemy, możemy spotkać Pana Boga. Gwiazda przypomina, byśmy patrząc na świat potrafili dostrzegać mądrość, wszechmoc Boga i czytać rzeczywistość, odkrywali obecność wśród nas” – mówił ksiądz kustosz.

Obok księgi stworzenia kapłan wymieniał także Księgę Słowa Bożego, dzięki której również można odnaleźć Boga. „Królowie usłyszeli, że u proroków już było zapisane, że to Betlejem, będzie tym miejscem, skąd wyjdzie Władca, który będzie Pasterzem Ludu Izraela. Trzeba się w to Słowo wsłuchać, przyjąć je. Czy Słowo Boże jest dla mnie przestrzenią, w której mogę poznawać Pana Boga?” – pytał ks. Kumala. Zwrócił także uwagę na to, że kapłani znali Pismo Święte, ale nie poszli do Betlejem. „Może być coś takiego, co blokuje w sercu człowieka przyjście do pana Boga. Musimy czuwać nad sobą, by takimi chrześcijanami nie być.”

„Drogą do Boga jest także drugi człowiek. Pan Bóg objawia się nam – chce nas spotkać w naszej codzienności. Jeśli w mojej pracy działam dla dobra bliźnich, spotykam Boga, ten czas przybliża mnie do Niego” – stwierdził kustosz licheńskiego sanktuarium.

6 stycznia tradycyjnie pobłogosławiono kredę i kadzidło, które wierni mogli zabrać do domów, by oznaczyć drzwi swoich mieszkań.

Liturgię poprzedził koncert kolęd w wykonaniu Barbary Kaczor, organistki licheńskiej bazyliki. Natomiast w najbliższą niedzielę księża marianie zapraszają na widowisko słowno-muzyczne „Przy wigilijnym stole”, które odbędzie się po mszy o 12.00. Wykonawcami będą Bogusław Morka (tenor, solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Teatru Muzycznego Roma w Warszawie), Ryszard Morka (bas) oraz Emilia Ruta (sopran).

(Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%