Zamknij
REKLAMA

Łódzcy "Terytorialsi" odbyli kolejne szkolenia rotacyjne

08:30, 06.02.2019 | mjr Arkadiusz Rubajczyk
REKLAMA
Skomentuj

Za nami kolejne szkolenia rotacyjne w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Żołnierze 91 batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu w minioną sobotę i niedzielę ćwiczyli i doskonalili nabyte umiejętności.

Tym razem Terytorialsi którzy we wrześniu, październiku i grudniu zeszłego roku składali przysięgę wojskową, zgodnie z planem i pod okiem doświadczonych instruktorów szkolili się z kontrolowania pojazdów, strzelania z karabinka GROT wyposażonego w urządzenie optoelektroniczne oraz z walki wręcz.

- W czasie szkolenia wszystko jest dla mnie interesujące - uczę się wielu potrzebnych umiejętności, przydatnych nie tylko na polu walki. Zajęcia są tak intensywne, że nie ma czasu na nudę. - przyznaje szeregowy Michał Andrzejczak uczestniczący w szkoleniu. Jak dodają jego koledzy i koleżanki z kompanii, tego typu szkolenie powinno odbywać się często by konkretne nawyki weszły w krew i pamięć mięśniową. - Nie możemy się doczekać kolejnego szkolenia, bo przede wszystkim jest interesująco, uczymy się nowych rzeczy a poza tym, już zżyliśmy się ze sobą więc udział w nich to same plusy - deklarują łódzcy Terytorialsi.

- W tym roku do 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, po szkoleniach podstawowych i wyrównawczych, zostaną przyjęci nowi ochotnicy, chętnych nie brakuje - podkreśla Szef Sekcji Komunikacji Społecznej Brygady, mjr Arkadiusz Rubajczyk. - Wiosną rozpocznie się formowanie naszego 92. batalionu lekkiej piechoty w Kutnie, a tym samym ilość szkoleń wzrośnie, bo równocześnie będziemy kontunuować szkolenie żołnierzy batalionu w Zgierzu.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą w Stałym Rejonie Odpowiedzialności, czyli miejscach zamieszkania Terytorialsów..

Na terenie województwa łódzkiego, w ramach tworzonych Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) cały czas formowana jest 9 Łódzka Brygada OT. Docelowo w strukturze brygady planowane jest sformowanie czterech batalionów lekkiej piechoty (w Zgierzu, Kutnie, Łasku i Piotrkowie Trybunalskim).

Poza dowództwem brygady, pierwszym formowanym pododdziałem jest łódzki batalion w Zgierzu. Jego rejon odpowiedzialności to powiaty: brzeziński, łęczycki, łódzki wschodni, poddębicki, pabianicki, zgierski oraz miasto Łódź. Przez cały czas wszyscy chętni do wstąpienia w szeregi WOT mogą starać się o przyjęcie do służby.

Na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową w Wojskach Obrony Terytorialnej został wdrożyły innowacyjny - trzyletni system szkolenia. Jest skonstruowany w taki sposób aby umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową. Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze.

Szkolenia podstawowe  są skierowane do osób, które wcześniej nie były w wojsku i trwają  one 16 dni. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa.

Każdy, kto nie był wcześniej w wojsku lub jakiś czas temu zakończył służbę wojskową, a chciałby spróbować swoich sił i zdobyć cenne doświadczenie, także będzie miał taką możliwość.

W szeregach Brygady Obrony Terytorialnej mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. Jest to miejsce dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.

Zapewniamy formę służby umożliwiającą świetny balans pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.

Swoje miejsce znajdą tu również osoby pracujące, specjaliści z różnych dziedzin, jak i poszukujący zatrudnienia. Obrona terytorialna to miejsce zarówno dla młodych, energicznych, jak i nieco starszych, z dużym doświadczenie życiowym i zawodowym.

 

(mjr Arkadiusz Rubajczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone