Zamknij

Zapraszamy na Europejskie Dni Archeologii do Grodziska w Tumie

17:55, 17.06.2022 Ola Rzadkiewicz Aktualizacja: 18:05, 17.06.2022
Skomentuj
reo

W Grodzisku w Tumie pachnie dziś pieczoną dziczyzną z warzywami i kaszą. Prawie cały dzień pracownicy muzeum z Łodzi i członkowie grupy rekonstrukcji historycznych warzyli strawę w ramach eksperymentu archeologicznego. Najbliższe dni to Europejskie Dni Archeologii, impreza cykliczna zainicjowana przez francuski Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych. Od 2019 organizowano je w całej Europie. W Polsce w ubiegłym roku było ich ponad 90.

- Bierzemy udział w obchodach Europejskich Dni Archeologii już drugi rok. Zaproponowaliśmy udział w grze terenowej, osoby poczują się jak w średniowieczu, spróbują różnych aktywności, będą musieli wykazać się wiedzą historyczną. Oczywiście w nagrodę otrzymają gadżety. Proponujemy też archeologię eksperymentalną. Polega ona na tym, że można zobaczyć różne czynności, które wykonywali ludzie w średniowieczu. Archeolodzy wyszukują garnki gliniane, które mogą służyć do gotowania, ale niekoniecznie. Jeśli włożymy jakieś jedzenie sprawdzimy czy nam się ugotuje i po jakim czasie. W ramach archeologii eksperymentalnej robimy też próby barwierskie czyli jeśli chcemy mieć czerwone ubranie to jakiego barwnika musimy użyć  - mówi Liliana Misiak- Kużbik z Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

Można było zobaczyć pokaz przędzy na pierwotnym krośnie. - Krosno jest bardzo proste w budowie, ustawione pod kątem, pozwala aby grawitacja pomagała w tkaniu. Wszystko polega na tym aby osnowa, te pionowe niteczki przywiązujemy do ciężarków, a nici przekładamy do przodu aby opierały się na tyczce, a nici które zostają z tyłu przywiązujemy do nicielnicy i dzięki temu, zmienia nam się położenie nici na przemian. Przeplatamy przez to wątki i powstaje nam tkanina - mówi nam "średniowieczna tkaczka". 

Do niedzieli 19 czerwca Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi oferuje zwiedzającym moc atrakcji w Skansenie Łęczycka Zagroda Chłopska i w Grodzisku w Tumie. Dziś zwiedzającym fascynaci średniowiecza zaproponowali grę plenerową „Tum – perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej” oraz pokaz archeologii eksperymentalnej (garncarstwo, tkactwo, barwiarstwo).

- Mamy przygotowane 9 zadań, których celem jest pokazanie funkcji obronnej grodu. Przybywający do grodu ludzie, chcą się schronić w grodzie przed najazdem tajemniczych przeciwników, jednego zresztą jako zwiadowcę ukryliśmy na terenie wałów, inne związane będą z rozpoznaniem elementów grodu,  przygotowaniem zapasów, żywności dla zwierząt- opowiada Szymon Dyktyński.

Marta Rolicz artystka plastyczka, animatorka kultury, absolwentka Wydziału Grafiki Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz twórczyni w zakresie rzeźby, ceramiki, grafiki artystycznej i użytkowej pokazywała wszystkim jak łatwo zrobić czapkę i skarpety przy użyciu średniowiecznych narzędzi. 

Jutro w sobotę zapraszamy na spacer archeologiczny, historię badań archeologicznych w Tumie, opowieści o zabytkach odnalezionych na grodzisku, historię łęczyckiego grodu, a w niedzielę 19 czerwca na Noc Świętojańska w Łęczyckiej Zagrodzie Chłopskiej i spacery archeologiczne.

(Ola Rzadkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%