Zamknij

Czytelnik żyje tysiącem żyć, zanim umrze... Nowości w kutnowskiej bibliotece

Ola Rzadkiewicz- ŚliwickaOla Rzadkiewicz- Śliwicka 12:42, 05.05.2025 Aktualizacja: 12:48, 05.05.2025
Skomentuj

Czytelnik żyje tysiącem żyć, zanim umrze … . Człowiek, który nigdy nie czyta, żyje tylko jedno. GEORGE R.R. MARTIN

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zachęca do sięgnięcia po nowości. Wśród nich książka kutnianina Rafała Cichowskiego, z którym niedawno odbyło się bardzo ciekawe spotkanie TUTAJ oraz Krzysztofa Grabowskiego perkusisty zespołu Dezerter. Z kolei z tym autorem spotkanie w czerwcu w bibliotece. Szczegóły już wkrótce.

Spytaj milicjanta / Krzysztof Grabowski 

Czy Spytaj milicjanta to powieść punkowa? To pytanie będzie się na pewno pojawiać bardzo często. Nie mam na to jednoznacznej odpowiedzi. Dla jednych taka będzie, ze względu na tło wydarzeń. Rok 1984 - środek największego kontrkulturowego zrywu pokolenia stanu wojennego. Mnóstwo zespołów, zaangażowanych tekstów, kontestacja represyjnego systemu, próba wywalczenia sobie własnej przestrzeni wolności. Dla innych to zapewne po prostu dramat obyczajowy z punk rockiem w tle.A co ja o tym sądzę? Chciałem, aby była to opowieść wolna od głupich stereotypów na temat środowiska punkowego, utrwalonych w świadomości społecznej jeszcze przez propagandę PRL-u.Chciałem pokazać, że bohaterowie skupieni wokół zespołu Pokuta to ludzie wrażliwi, inteligentni, twórczy i zdeterminowani, by prowadzić małą rewolucję w miarę swoich możliwości. Chciałem pokazać, że poszukiwanie wolności to sprawa zasadnicza. Zresztą nie tylko dla środowiska punkowego. Przez powieść przewijają się przedstawiciele starszej generacji – rodzice uwikłani na różne sposoby w system i na różne sposoby próbujący sobie z tym radzić, co często prowadzi do konfliktu pokoleń.A zatem punkowa czy nie? W moim przekonaniu tak. Pokazuje punk bliski mojemu sercu – pełen szczytnych idei, artystycznego zacięcia i zaangażowany społecznie.Niektóre zdarzenia są inspirowane prawdziwymi sytuacjami, które widziałem lub przeżyłem. Dlatego tak bliscy są mi młodzi bohaterowie tej opowieści. Krzysztof Grabowski na https://lubimyczytac.pl/

Escobar / Max Czornyj

Ta historia jest całkowicie nieprawdopodobna, a jednak w pełni prawdziwa.„Mieszkańcy tego kraju już mnie szanują, ale teraz mają mnie pokochać. Mam być dla nich bliższy niż ojciec i matka. Mam być dla nich jak Bóg”.Inteligentne dziecko, które stało się drobnym przestępcą. Drobny przestępca, który został baronem narkotykowym i jednym z najbogatszych ludzi świata.Uważał się za Boga, pana życia i śmierci. Przypisuje mu się tysiące ofiar. Jednocześnie mieszkańcy Kolumbii modlą się do niego i wznoszą mu kapliczki. Traktują go jak świętego.Niepowtarzalna narracja pierwszoosobowa sprawia, że wnikamy w jego umysł. Umysł Pabla Escobara.

Ogień z każdej strony / Rafał Cichowski

Raj – wieś, gdzie krzyżują się drogi, a każda prowadzi na inny koniec świata. W małym domku pod lasem skrzy od konfliktów i tajemnic. Matka milczy, ojciec krzyczy, a starszy brat Janek wciąga Henryka w świat leśnych rytuałów. To, co początkowo wygląda na niewinną grę, prowadzi do wydarzeń, które na zawsze odmienią życie rodziny.Po latach Henryk wraca do miejsca, gdzie zaczął i skończył się jego świat. Czy w zgliszczach dzieciństwa odnajdzie to, czego szuka? Ile z jego wspomnień to rzeczywistość, a ile – powidoki chłopięcych wyobrażeń?Ogień z każdej strony to napisana z rozmachem, zmysłowa i przesycona gorzkim humorem opowieść o rodzinie, miłości i zdradzie. O wyobraźni, która może być zarówno pułapką, jak i drogą do wolności. O dawnych zakończeniach i nowych początkach.

Ciao, Goethe! Śladami Goethego w Italii / Jacek Cygan

„Kto dobrze poznał Włochy, a zwłaszcza Rzym, ten już nigdy nie będzie całkiem nieszczęśliwy”.Podróż w podróży, przygoda w przygodzie. Pasjonująca wyprawa przez Włochy w czasie i przestrzeni.Johann Wolfgang Goethe w roku 1786 wyruszył w dwuletnią podróż po Włoszech i zjeździł ten kraj od Tyrolu po Sycylię. Swoje przeżycia opisał i opublikował jako Podróż włoska. Jacek Cygan przez prawie dwadzieścia lat podążał wraz z żoną śladami niemieckiego poety. Oglądał te same kościoły, pałace, ruiny, kolumny, stał przed tymi samymi dziełami sztuki, podziwiał te same krajobrazy, wdychał nieświeże powietrze Wenecji i zachwycał się zachodem słońca, stojąc na szczycie Schodów Hiszpańskich w Rzymie.Z obserwacji, doświadczeń, porywów serca i refleksji powstała fascynująca opowieść. W ciągu tych lat Jacek Cygan zaprzyjaźnił się z Goethem, poznał jego pasje i sposób patrzenia na świat, dlatego postać twórcy Fausta pokazuje w szerszym kontekście, sięga do wątków osobistych, bez których nie sposób zrozumieć nie tylko podróżnych motywacji Goethego, ale także jego wierszy, dramatów i prozy.

Przesądy. Mój osobisty abecedariusz / Krystyna Kofta

Krystyna Kofta – jak sama twierdzi – jako pisarka kieruje się intuicją. Wierzy w przesądy, ale głównie te dobre. Stara się eliminować ze swego życia te, które przynoszą ze sobą lęk. W swojej najnowszej książce porządkuje przesądy w osobisty abecedariusz – znajdziecie więc np. pod literą A – AAA… PSIK!, B – Biedronka, C – Czosnek, aż do Zet, a nawet Żet – Żelazna podkowa. Uspokajamy – nie spodziewajcie się naukowego opracowania, skomplikowanych analiz i specjalistycznej terminologii. To raczej zachęta do spotkania z naszym magicznym myśleniem i sprawdzenia, czy naprawdę jesteśmy tak racjonalni, jak nam się wydaje.„Przesądy są połączeniem magii z racjonalnością. Tak samo jak losem rządzi nimi przypadek. To jest pociągające. Nie masz wpływu na to, czy przetnie ci drogę czarny kot, czy zobaczysz karawan, czy też dwie zakonnice idące z naprzeciwka. Wierząc w przesądy, oswajasz przypadki losowe znacznie większego kalibru, także lęk przed śmiercią, spychany głęboko do nieświadomości. Masz iluzję wpływu na rzeczywistość” (ze wstępu autorki).Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zmagają się z przesądami Krystyna Kofta, a także jej przyjaciele i znajomi, sięgnij po tyleż pouczający, co zabawny abecedariusz pióra znanej pisarki, a zarazem niezwykłej kobiety.

Opisy z https://lubimyczytac.pl/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%