Zamknij

Znamy już sześć książek nagrodzonych w XXI Ogólnopolskim Konkursie im. Artura Fryza

Ola Rzadkiewicz- ŚliwickaOla Rzadkiewicz- Śliwicka 13:07, 05.05.2025 Aktualizacja: 13:24, 05.05.2025
Skomentuj

W tym roku, po dwudziestu latach ogólnopolski konkurs i festiwal poezji w Kutnie przechodzi metamorfozę. Zmiana goni zmianę. Dziś poznaliśmy sześć książek debiutów literackich nagrodzonych i wyróżnionych w XXI Ogólnopolskim Konkursie im. Artura Fryza Złoty Środek. Nowy skład jury, tym razem żeński Joanna Mueller, Julia Szychowiak i Agnieszka Waligóra ogłosi werdykt 24 maja podczas XXI Festiwalu Literackiego Złoty Środek.

Najlepsze debiuty 2024 roku w kolejności alfabetycznej

  • Miłosz Fleszar, Sekstans, Wyd. SPP Oddział w Łodzi/ Dom Literatury w Łodzi, 2024
  • Ola Lewandowska, Jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata,Wydawnictwo Biuro Literackie 2024
  • Dominika Parszewska, Kink-meme, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Centrum Animacji Kultury 2024
  • Martyna Rogacka, Alfama, Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Lublinie 2024
  • Rafał Wawrzyńczyk, Dziecko na głowie króla, Wydawnictwoj 2024
  • Amelia Żywczak, Tylda, Wydawnictwo Convivo 2024

Na konkurs wpłynęły w tym roku 54 książki. Po XX edycji wydarzenia organizatorzy pożegnali się z jurorami wybierającymi najlepsze debiuty Piotrem Śliwińskim, Jakubem Kornhauserem i Adamem Wiedemannem. Finał i wręczenie nagród w Kutnie odbędzie się 24 i 25 maja.

Informacje o jury XXI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Złoty Środek im. Artura Fryza

Joanna Mueller Urodziła się w 1979 roku w Pile. Poetka, eseistka, redaktorka. Wydała tomy poetyckie: „Somnambóle fantomowe” (2003), „Zagniazdowniki/Gniazdowniki” (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), „Wylinki” (2010), „intima thule” (2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius), „Waruj” (poemiks wraz z Joanną Łańcucką, 2019; nominacja do Silesiusa i Nagrody Szymborskiej), „Hista & her sista” (2021, nominacja do Silesiusa) oraz „trule” (2023), a także dwie książki eseistyczne: „Stratygrafie” (2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i „Powlekać rosnące” (2013). Pisze również dla dzieci – jest autorką zbioru wierszy „Piraci dobrej roboty” (2017) oraz bajek kamishibai („Szkoła Czi-Tam”, 2015; „Niewidka i Zobaczysko” z J. Łańcucką, 2023) i w formie multimedialnej („Hurra, cyrk!”). W 2023 roku została laureatką Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Współredaktorka książek: „Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009)” (2009) oraz „Warkoczami. Antologia nowej poezji” (2016). Członkini stowarzyszenia Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie.

Julia Szychowiak Urodziła się w 1986 roku. Poetka, autorka pięciu tomów poetyckich. Finalistka XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Laureatka projektu Bursztynowe Pióro/Połów 2007, w którym nagrodą była publikacja arkusza poetyckiego pt. Poprawiny. Laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2008 w kategorii „poetycki debiut roku”, za książkę Po sobie (2007), Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2008) za książkę Po sobie (2007) i Nagrody „Gazety Wyborczej” wARTo (2009). Nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w kategorii „książka roku” za książkę Intro (2014), nominowana do Nagrody Poetyckiej Orfeusz, im. K.I. Gałczyńskiego i Nagrody Literackiej Gdynia za książkę Dni powszednie i święta (2018). Jej wiersze były tłumaczone m.in. na język angielski, hiszpański, litewski, słoweński, japoński.

Agnieszka Waligóra Literaturoznawczyni, krytyczka literacka i tłumaczka. W 2022 roku obroniła na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza rozprawę doktorską poświęconą autotematyzmowi w polskiej poezji najnowszej. Zajmuje się głównie polską poezją współczesną (jej kontekstami teoretycznymi, filozoficznymi i politycznymi) oraz metodologią badań literackich. Laureatka Diamentowego Grantu MNiSW oraz stypendium im. dra Jana Kulczyka. Autorka monografii Nowy autotematyzm? Metarefleksja w poezji polskiej po 1989 roku (Kraków 2023), redaktorka naukowa tomu Nowy autotematyzm? Metarefleksja we współczesnej humanistyce (Poznań 2021) oraz licznych artykułów naukowych, publikowanych m.in. w „Forum Poetyki”, „Porównaniach”, „Wielogłosie”, „Przekładańcu” czy „Przestrzeniach Teorii” oraz w monografiach wieloautorskich. (Współ)tłumaczyła na polski teksty Elaine Showalter, Emily Apter, Rebeki L. Walkowitz i Rity Felski. Jako krytyczka stale współpracuje z Wydawnictwem WBPiCAK oraz instytucjami literackimi z całej Polski, publikowała m. in. w „Twórczości", „Czasie Kultury”, „Kontencie”, „ArtPapierze”, „Notatniku Literackim” czy „Odrze". Poza polonistyką ukończyła filozofię.

Kolejna zmiana zaszła w regulaminie Konkursu Poetyckiego Wyciągi z Sszuflady Teraz skierowany jest do młodzieży i dorosłych mieszkających w województwie łódzkim. Trzy niepublikowane wcześniej wierszenależy przesłać do dziś, 5 maja 2025. Szczegóły, regulamin: https://kdk.net.pl/v-wyciagi-z-szuflady/

W programie na pewno znajdzie się też XVIII Ogólnopolski Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca. Odbędzie się 25 maja o godz. 11:00, w Kutnie w Centrum Teatru Muzyki i Tańca na ul. Teatralnej 1.

Konkurs przeznaczony jest dla osób w wieku od lat 16, które przygotują jeden wiersz, nieprzekraczający 1 strony maszynopisu, nigdzie dotąd niepublikowany, ani nienagrodzony w innych konkursach. Zgłoszenia przyjmowane są jedynie drogą mailową.Szczegóły, zasady, regulamin, odpowiedzi na pytania https://kdk.net.pl/xviii-konkurs-im-greca/

Czekamy na pełen program festiwalu.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

polska 'poepolska 'poe

0 0

Jest więcej piszących niż czytających.

13:46, 05.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%