W piątek 15 lipca rozpocznie się pierwsza Odyseja Napoleońska w zespole dworsko parkowym w Leszczynku w gminie Kutno, w powiecie kutnowskim. To artystyczno-muzyczno-historyczne wydarzenie, które potrwa aż trzy dni.
- Rozpoczynamy w piątek 15 lipca o godz. 17.00 wyjątkowym wydarzeniem muzycznym Festiwalem „Chopin en Vacances 2022 we dworach i krajobrazach Polski” organizowanym przez Fundację Ziemia Dobrzyńska, nad którym patronat honorowy ma Związek Szlachty Polskiej – mówi Liliana Urbańczyk-Wójcik, dyrektor Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku. – W przestrzeni parkowej przed XIX - wiecznym dworem zagrają dla Państwa najwyższej klasy pianiści, którzy w dwugodzinnym koncercie na historycznym fortepianie marki Małecki z 1882 r. wykonają dwa recitale. Pierwszy zaprezentuje Bartłomiej Kokot pod kierownictwem pani profesor Beaty Bilińskiej, a drugi wykona Maria Moliszewska pod okiem prof. Huberta Rutkowskiego. Usłyszymy mazurki op. 63, które skomponował Fryderyk Chopin dla Laury Górskiej, córki dziedzica Leszczynka.
Pierwszego dnia I Odysei Napoleońskiej usłyszymy również wiersze poety Józefa Bohdana Zaleskiego. Recytować będzie młodzież z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Prof. Z. Religi w Kutnie. Następnie poczęstunek i o godz. 20.00 letnie kino plenerowe z filmem „Błękitna nuta” w reż. Andrzeja Żuławskiego.
- Muzyczny piątek spuentujemy projekcją filmu o życiu Fryderyka Chopina pt. „Błękitna nuta”, w którym nie zabraknie wątku miłosnego z Laurą Górską córką dziedzica z Leszczynka – mówi pani dyrektor.
W sobotę 16 lipca o godz. 12.00 Napoleon wraz z Marią Walewską w asyście kawalerzystów z 2 Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego uroczyście wjedzie na dwór w Leszczynku.
- Osobiście odtwarzam postać Napoleona Bonaparte. Posiadam namiot, który jest zrekonstruowany na wzór jego prawdziwych namiotów, których używał podczas kampanii wojennych. W naszym namiocie skumulowana jest całość jego namiotów, jest część sypialna, jest kącik higieniczny, jest gabinet cesarza. Gabinet jest wyposażony w meble zabytkowe z XIX wieku -mówi nam Piotr Zawada z Gdańska, szef Stowarzyszenia 12 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego z Gdańska. – Nasze stowarzyszenie odtwarza ten świetny pułk, który miał ciekawy szlak bojowy w kampanii napoleońskiej. Nasi żołnierze odtwarzają mundury i broń, musztry z epoki.
- W najbliższą sobotę od 12.00 do 20.00 przeniesiemy się w czasie. Będziemy mogli spotkać się z Napoleonem i Marią Walewską, którzy wezmą udział w uroczystym otwarciu i defiladzie. Przybliżymy sylwetkę żołnierza Napoleona, będzie można odwiedzić namiot cesarza i obejrzeć zapierające dech w piersiach artyleryjskie i kawaleryjskie pokazy – mówi Liliana Urbańczyk-Wójcik.
Od godz. 13 do 19.00 w sobotę gry i zabawy dziecięce w XIX wieku, konkurs rysunkowy, musztra napoleońska, odwiedziny w namiocie Napoleona, pokaz ustawienia karabinów, musztry, pokaz kawaleryjski i wiele innych atrakcji.
W niedzielę 17 lipca wydarzenia Odysei Napoleońskiej od godz. 14.00. Najpierw uroczysta Msza Św. Polowa w intencji zmarłych mieszkańców Gminy Kutno walczących o niepodległość Polski z akcentem muzycznym. Orkiestra Gminy Kutno i Chór Speranza zagrają pieśni napoleońskie. Następnie przed dworem widowisko historyczne „O roku ów”, będziemy świadkami podpisania Konfederacji Generalnej, w którym wezmą udział synowie szlacheccy z terenu Gminy Kutno walczący w wojskach napoleońskich: Franciszek i Antoni Górski, Michał Okólski, Franciszek Trzciński oraz Maciej Wodziński. A na koniec polonez z Pana Tadeusza w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza w Kutnie.
- Do Leszczynka będziemy już zjeżdżać od piątku 15 lipca, a ja osobiście Państwa powitam 16 lipca w sobotę o godz. 12.00. Serdecznie zapraszam na Odyseję Napoleońską w Leszczynku wszystkich Czytelników eKutno.pl – mówi Napoleon Bonaparte
15 lipca (piątek)
godz. 17:00 Festiwal Chopin en Vacances'2022 – w dworach i krajobrazach Polski
godz. 19:00 Recytacja wierszy poety Józefa Bohdana Zaleskiego przez młodzież z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. prof. Z. Religi w Kutnie
godz. 19:30 Poczęstunek przy poezji
godz. 20:00 Letnie kino plenerowe – projekcja filmu „Błękitna nuta" w reż. Andrzeja Żuławskiego
16 lipca (sobota)
godz. 12:00 Uroczysty wjazd Napoleona z Marią Walewską w asyście kawalerzystów z 2 Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego. Prezentacja oddziałów przed Napoleonem. Przegląd wojsk i mowa cesarza do żołnierzy. Defilada oddziałów.
godz. 12:30 Przemarsz wojsk i uczestników wydarzenia na miejsce uroczystości
godz. 12:45 Oficjalne rozpoczęcie uroczystości, przemówienie Wójt Gminy Kutno, p. Justyny Jasińskiej oraz przemówienia zaproszonych gości,
godz. 13:00Żywa lekcja historii – prezentacja umundurowania, ekwipunku i uzbrojenia przez fizyliera i sapera Księstwa Warszawskiego. Zaproszenie do odwiedzenia „Namiotu sztabowego Napoleona" i obozowiska wojskowego
godz. 13:00 – 19:00
Gry i zabawy dziecięce w XIX wieku
Konkurs rysunkowy dla dzieci oraz musztra napoleońska dla wszystkich odważnych pod okiem samego Napoleona. Zwiedzanie obozowiska wojskowego, gdzie można zobaczyć jak żył na biwaku napoleoński żołnierz:
- jak wyglądało wnętrze namiotu żołnierskiego,
- pokaz ustawienia karabinów w „kozły",
- co i z czego jadł i pił napoleoński żołnierz,
- czyszczenie karabinów i ekwipunku,
- „kręcenie patronów", czyli robienie ładunków-pocisków karabinowych.
Pokaz musztry oddziału Pułku 12 Piechoty Księstwa Warszawskiego z Gdańska:
- pokazanie co żołnierz nosił w plecaku,
- indywidualny pokaz musztry w wykonaniu rekruta,
- pokaz salw karabinowych,
- ustawienie „kozła" z karabinów,
- manewry oddziału według ówczesnych regulaminów wojskowych.
Pokaz artyleryjski w wykonaniu działonu francuskiego 1 Pułku Artylerii Pieszej z Dobrego Miasta na Warmii.
- rys historyczny dotyczący rozwoju artylerii w epoce napoleońskiej,
- pokaz ładowania armaty zgodnie z ówczesnymi regulaminami,
- salwa armatnia.
Pokaz kawaleryjski w wykonaniu 2 Pułk Ułanów Księstwa Warszawskiego z Sandomierza:
- prezentacja oddziału, opis umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia,
- wyszkolenie kawalerzystów z 2 Pułku Ułanów według ówczesnych regulaminów,
- wyszkolenie indywidualne ułanów – władanie bronią białą – lancą i szablą,
- musztra oddziału: zwroty całej formacji, pozorowane szarże na wroga.
Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego – portret Cesarza Francuzów
Prezentacja mody empirowej we wnętrzach dworu – Dorota Markowska – Bochenek
Pokaz musztry oddziału Pułku 12 Piechoty Księstwa Warszawskiego.
Pokaz artyleryjski działonu francuskiego 1 Pułku Artylerii Pieszej.
Pokaz szykowania się do boju – walka z cieniem - Pułku 12 Piechoty Księstwa Warszawskiego oraz 2 Pułku Ułanów
Przez cały czas trwania wydarzenia zapraszamy uczestników do skosztowania potraw z czasów napoleońskich gotowanych na żywym ogniu – kociołek żołnierza napoleońskiego
Na terenie zapewniamy możliwość zakupu napoi i posiłków.
17 lipca (niedziela)
godz. 13:30 Złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy na grobach rodziny Górskich w Łąkoszynie i Strzegocinie
godz. 14:00 Polowa Msza święta z muzyczną oprawą i koncertem Orkiestry Gminy Kutno
Te Deum w wykonaniu chóru Speranza
godz. 15:00 Pieśni napoleońskie w wykonaniu chóru Speranza
godz. 16:00 Widowisko historyczne „O roku ów" – inscenizacja sejmiki szlacheckiego i podpisanie Aktu Konfederacji Generalnej
godz. 16:30 Pokaz Poloneza w wykonaniu młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie
Gog20:14, 02.07.2022
Chamy na czworaki a GINNA ELYTA NA DWÓR a tam będą mieli po francusku lubieżnicy
Sevi11:20, 03.07.2022
Lipcowa WOJNA na ODYSEJE - pułkowy ŻOŁNIERSKI POT kontra gminny CHANEL Nr 5
FŚ hoho12:02, 06.07.2022
WPERFUMOWAN ODEYSEJA w KAPELUSZACH gminnej władzy w Leszczynku to gest rozpaczy i niemocy
Psy_hiatra16:52, 08.07.2022
Odnoszę wrażenie, że te trzy posty napisała jedna osoba. Najlepiej to idź osobiście do Urzędu i powiedz co leży Ci na duszy.
A teraz do pani Redaktor - może pora wprowadzić komentarze po wcześniejszej rejestracji z aktywacją na e-mail? Czy też może boi się pani, że "klikalność" spadnie i portal upadnie?
lolo18:28, 11.07.2022
E ty psychiczny akurat ty nie musisz nic bo ci we łbie jeno pegasus, inwilgacja i podsłuch jak w centrali
wozak21:29, 12.07.2022
I pamiętaj aby nie deptać dworskich trawników alla Wersal a i cesarzowej dygnij gdy ja ujrzysz
Ela Pepela09:31, 15.07.2022
To jakaś nędzna imitacja, wstyd kraść nazwe
Tobi15:39, 15.07.2022
Gminna Odyseja upokarzania i destrukcji niepokornych na gminie rozpoczęta
3 0
Ej Psy-hiatra chyba jeszcze nie ma zakazu wypowiadania się . Wolności słowa ty nie masz jeszcze prawa zabronić . Czy ty się zarejestrowałeś i zarejestrowałaś na e-mail? Są w Kutnie dużo ważniejsze tematy , którymi mógłbyś się zająć .