Zamknij
REKLAMA

Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach zaprasza na wystawę Jan Paweł II - papież Polak

07:44, 27.10.2020 | Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach
Skomentuj
REKLAMA

Bieżący rok został ustanowiony przez Sejm i Senat RP Rokiem Świętego Jana Pawła II. W maju przypadła 100. rocznica urodzin tego wielkiego Polaka. Na tę okoliczność Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach przygotowało wystawę p.t. "Jan Paweł II - papież Polak". Jest ona wyrazem pamięci o życiu i nauczaniu Ojca Świętego.

Pontyfikat Jana Pawła II, jeden z najdłuższych w historii Kościoła, zaowocował rozwojem doktryny katolickiej, a przede wszystkim przykładem życia i świętości. Dlatego też postać ta stała się inspiracją dla niezliczonej ilości artystów z całego świata - plastyków, muzyków czy filmowców. Ci pierwsi - profesjonaliści i amatorzy - wielokrotnie przedstawiali osobę papieża-Polaka w swoich pracach, których polskie przykłady zostały ukazane na wystawie. Są to między innymi rzeźby - w tym ludowe, plakaty, zdjęcia, medale, monety, czasopisma, pamiątki czy druki ulotne. Przedmioty te wykonano w różnych latach pontyfikatu Ojca Świętego, między innymi z okazji Jego pielgrzymek do Ojczyzny - w tym na użytek wiernych podczas uroczystości papieskich - czy dla upamiętnienia kolejnych rocznic posługi na Stolicy Piotrowej. Warto dodać, że niektóre z obiektów odnoszą się do wizyty papieskiej w Łowiczu w 1999 r., a także w Płocku i Włocławku - obie w 1991 r.

Wystawa została zorganizowana ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Regionalnego w Kutnie, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Kutnie, osób duchownych i prywatnych oraz własnych eksponatów.

Przedsięwzięcie "Jan Paweł II - papież Polak" zostało dofinansowane w ramach grantu Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego związanych z obchodami Roku Świętego Jana Pawła II. Oprócz wystawy w ramach projektu ogłoszony został konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Krośniewice, dotyczący osoby Jana Pawła II. Na prace plastyczne oczekujemy do końca października. W listopadzie, o ile pozwolą obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne, planujemy organizację koncertu słowno-muzycznego. Partnerami projektu są: Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krośniewicach, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach oraz Muzeum Regionalne w Kutnie.

Czas trwania wystawy: 28 października - 31 grudnia b.r. w dniach wtorek - niedziela od godz. 10:00 do15:00.

(Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA