Zamknij
REKLAMA

Co warto wiedzieć przed zakupem odkurzacza?

12.03, 08.06.2022 . Aktualizacja: 12.38, 08.06.2022
Skomentuj
REKLAMA

Liczba odkurzaczy dostępnych na sklepowych półkach może wprawić w zakłopotanie. Producenci oferują co najmniej kilka typów odkurzaczy domowych, dlatego wybór najlepszego jest dość trudny. Coraz bardziej wydajne rozwiązanie nie zawsze jednak idzie w parze z praktyką i potrzebami użytkowników odkurzaczy.

Zdarza się, że kupując duże urządzenia, które zajmują dużo miejsca, nie wykorzystujemy nawet połowy ich funkcji lub nie wiemy, do czego są przeznaczone.

Rodzaje odkurzaczy

Na co więc należy zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza domowego? Jakie parametry należy wziąć pod uwagę i na jakie modele należy zwrócić uwagę? W znalezieniu odpowiedzi na te pytania pomocne są rankingi odkurzaczy na przykład na stronie rankingo.com.pl, a także artykuły specjalistyczne, w których szczegółowo omawiane są parametry tych urządzeń.

Obecnie na rynku dostępne są odkurzacze działające w trzech podstawowych systemach. Pierwszy system to system workowy. Odkurzacze workowe są uważane za tradycyjne, co sprawia, że są najtańsze na rynku. Worki do odkurzaczy mogą być papierowe, tj. jednorazowe, lub tekstylne, tj. wielokrotnego użytku.

Niewątpliwą zaletą odkurzaczy workowych jest ich niska cena, prostota obsługi oraz fakt, że zajmują bardzo mało miejsca. Na tym jednak zalety odkurzacza workowego się kończą. Ich wadą jest bardzo niska skuteczność w pochłanianiu kurzu, alergenów i roztoczy, a także wysokie koszty utrzymania i czasochłonne czyszczenie.

Odkurzacz bezworkowy – czyli jaki?

Często wybierane są odkurzacze bezworkowe. W ich przypadku zebrane zanieczyszczenia trafiają do specjalnych plastikowych pojemników, które - podobnie jak worki - muszą być regularnie opróżniane i myte. Działanie odkurzacza bezworkowego opiera się na systemie cyklonów. Odwirowuje on kurz i zanieczyszczenia ze strumienia powietrza i umieszcza je na dnie pojemnika.

Odkurzacz bezworkowy ma wiele zalet. Przede wszystkim nie wymaga kupowania, wymiany ani prania worków, skutecznie pochłania kurz, roztocza i alergeny, a także doskonale radzi sobie z sierścią zwierząt domowych. Należy jednak pamiętać, że koszt jego zakupu może być wysoki, a cena zakupu filtra jest wysoka i wymaga on regularnej wymiany. Warto także zainteresować się ostatnim hitem wśród odkurzaczy, czyli odkurzaczem bezprzewodowym. Na stronie https://rankingo.com.pl/odkurzacze-bezprzewodowe-ranking/ znajdziesz najważniejsze informacje o tym typie odkurzacza oraz zapoznasz się z najnowszym rankingiem.

Innym rodzajem odkurzaczy domowych są te wyposażone w filtr wodny. Działają one na zasadzie zasysania powietrza do rurki z wodą, gdzie nasączone zanieczyszczenia oddzielają się od powietrza. Pozostałe zanieczyszczenia są zatrzymywane przez filtr stosowany w odkurzaczach. Odkurzacze z filtrem wodnym to takie, które bardzo skutecznie usuwają zanieczyszczenia, a dodatkowo nawilżają powietrze podciśnienia. Sprawdzają się w domach alergików.

Mają one jednak swoje wady. Po pierwsze, są to odkurzacze, które łatwo się psują i są drogie. Co więcej, zajmują one dużo miejsca, są ciężkie, przez co nieporęczne i niezbyt wygodne w użyciu. Odkurzacze z filtrem wodnym wymagają również czyszczenia pojemnika po każdym odkurzaniu.

Jak wybrać odkurzacz? Najważniejsze parametry

Aby wybrać idealny odkurzacz, nie wystarczy zdecydować się na jego typ, ważne są również inne parametry. Przeglądając ranking odkurzaczy, warto sprawdzić ich moc, zastosowane filtry, długość przewodu, pojemność, wagę oraz gwarancję, jaką są objęte. Istotne jest również dodatkowe wyposażenie, takie jak szczotki lub torby dodawane przez producenta.

Moc odkurzacza

Mówiąc o mocy odkurzacza, rozróżnia się moc silnika i moc ssania. Te dwie wielkości składają się na całkowitą moc odkurzacza, która jest wyrażana w watach. Szukając dobrego odkurzacza, warto jednak przyjrzeć się każdemu z tych parametrów osobno, ponieważ mają one bezpośredni wpływ na jakość urządzenia.

W odkurzaczach domowych stosuje się najczęściej silniki o mocy od 1200 do 2700 W. Silniki odkurzaczy akumulatorowych mają najmniejszą moc. Umożliwia on usuwanie jedynie drobnych zanieczyszczeń i okruchów. Tradycyjne i starsze modele mają zazwyczaj wbudowany silnik o mocy 1200 W, który umożliwia czyszczenie boazerii, terakoty lub podłóg drewnianych. Mogą jednak nie sprawdzać się w przypadku dywanów. W domu, w którym znajduje się kilka rodzajów powierzchni, najlepiej wybrać odkurzacz o większej mocy, zaczynającej się od 1600 W. W przypadku dywanów puszystych, grubych i gęstych moc ta powinna być jeszcze wyższa.

Siła ssania odkurzacza zależy od zastosowanego w nim silnika. Im większa moc silnika, tym większa siła ssania. Mówiąc o sile ssania odkurzacza, ma się na myśli to, z jaką siłą zasysa on kurz do środka. Średnia moc, która pozwala na użycie standardowego odkurzacza, wynosi 300 W. Jeśli jednak mamy w domu zwierzęta, lepiej wybrać odkurzacz o dużej mocy ssania, czyli modele w przedziale 400-500 W. Praktycznym rozwiązaniem jest również wybór sprzętu z rankingu, który pozwoli na regulację mocy ssania i dostosowanie jej do aktualnie sprzątanej powierzchni.

Filtry do odkurzaczy

Każdy odkurzacz ma wbudowane filtry. To, z czego są one wykonane, ma znaczący wpływ na jakość i funkcjonalność urządzenia. Filtry odkurzaczy dzielą się na filtry wlotowe, które chronią silnik, i filtry wylotowe, które oczyszczają powietrze.

Pojemność odkurzacza

Chociaż wiele osób pomija ten parametr podczas zakupów, pojemność odkurzacza jest bardzo ważna. Większość osób chce, aby urządzenie pracowało jak najciszej i nie powodowało hałasu. Na rynku pojawia się coraz więcej cichych odkurzaczy. Należy jednak pamiętać, że przy zakupie standardowego odkurzacza będzie on emitował dźwięk o natężeniu około 70 dB. Jest to poziom, który przekracza normy i może spowodować uszkodzenie słuchu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,zaburzenia-sluchu--statystyki--przyczyny--sygnaly-ostrzegawcze,artykul,73265498.html Dobrej jakości odkurzacze to takie, których poziom hałasu nie przekracza 65 dB i właśnie takie często królują w licznych rankingach.

Producenci odkurzaczy często stosują w swoich urządzeniach kombinację filtrów. Wybierając odkurzacz, należy wziąć pod uwagę warunki, w jakich sprzęt będzie używany, oraz indywidualne potrzeby użytkownika. Warto również wziąć pod uwagę, że od czasu do czasu należy wymienić filtry w odkurzaczu. Dlatego najlepiej wybrać takie, które będzie można łatwo kupić i które nie będą zbyt drogie.

Waga i wymiary odkurzacza 

Przy zakupie odkurzacza warto również zwrócić uwagę na jego wagę i wymiary. Duże urządzenie może stanowić problem w małym mieszkaniu; trudno będzie z nim pracować, będzie też przeszkadzać w przechowywaniu. Nie zaleca się stosowania ciężkich odkurzaczy. Nie są one zbyt wygodne i łatwe w użyciu, zwłaszcza w domach wielopiętrowych i na dużych powierzchniach. Przemieszczanie ich może powodować bóle pleców i inne tego typu dolegliwości.

Wyposażenie dodatkowe

Większość producentów dodaje do odkurzaczy dodatkowe wyposażenie i akcesoria. Te podstawowe zawierają różne zestawy szczotek, które umożliwiają czyszczenie zarówno śliskich powierzchni, takich jak płytki ceramiczne, jak i dywanów. Zestaw szczotek do odkurzacza może również zawierać końcówki włosia do usuwania włosów lub sierści zwierząt domowych.

Podstawowe wyposażenie odkurzacza obejmuje również worki i czasami wymienne filtry. Zestawy akcesoriów obejmują rury teleskopowe o regulowanej długości, które umożliwiają dostosowanie rury do wysokości i zwiększają wygodę sprzątania lub usuwanie zapachów z odkurzacza.

Kupując odkurzacz do domu, należy zwrócić uwagę na wiele elementów. Nawet te pozornie nieistotne, jak długość przewodu czy tryb postojowy, przy częstym korzystaniu z urządzenia będą miały znaczący wpływ na komfort pracy. Jeśli nie wiesz, jaki model wybrać, zawsze warto sprawdzić rankingi odkurzaczy i dowiedzieć się, który z nich jest obecnie najlepszy na rynku.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%