- Jestem synem Ocalałej z Holokaustu Wandy Albińskiej urodzonej w Kutnie. Od kilku lat wraz z moją Mamą coraz częściej przyjeżdżam do Kutna i spotykam się tutaj z ogromną sympatią i zrozumieniem Kutnian. Bardzo mi zależy na tym, by historia żydowskich mieszkańców Kutna nie uległa zapomnieniu. Dlatego też założyłem Fundację „Przyjaciele i Rodziny Żydowskie Miasta Kutna”- mówi Luc Albinski Fundator i prezes zarządu Fundacji.
Celem Fundacji jest:
- Mam nadzieję na dobrą współpracę na rzecz pielęgnowanie dziedzictwa żydowskiego w Kutnie oraz wspólną pracę nad odbudową materialnych śladów obecności społeczności żydowskiej w Kutnie. W imieniu Fundacji zapraszam wszystkich chętnych do współpracy. Jednocześnie chciałbym w imieniu Fundacji „Przyjaciele i Rodziny Żydowskie Miasta Kutna” zaprosić społeczność kutnowskich szkół (uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół średnich w Kutnie) do udziału w edukacyjnym zadaniu publicznym „Zachor znaczy pamiętaj!” dofinansowanym ze środków Prezydenta Miasta Kutno. Udział w zadaniu jest nieodpłatny - opowiada prezes organizacji pozarządowej.
Zadanie publiczne pn. „Zachor znaczy pamiętaj!” jest pierwszym zadaniem o charakterze edukacyjnym, jakie realizuje nowo-powstała Fundacja „Przyjaciele i Rodziny Żydowskie Miasta Kutna”. Organizatorzy czynią to z potrzeby przywracania i kultywowania pamięci i ochrony żydowskiego dziedzictwa historycznego Kutna, a szczególnie odbudowy cmentarza żydowskiego w Kutnie.
- I właśnie tematowi przywracania należnego szacunku cmentarzowi żydowskiemu w Kutnie chcemy przede wszystkim poświęcić działania w tym zadaniu publicznym. Naszymi Partnerami w zadaniu są Kutnowski Dom Kultury oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie - dodaje Luc Albinski.
Zapraszamy do oglądania wystawy edukacyjnej pt. „Rzecz o Izraelu” użyczonej nieodpłatnie przez Ambasadę Izraela w Polsce. Wystawa będzie czynna w dniach: 7-31 maja w Kutnowskim Domu Kultury. WSTĘP WOLNY. Wystawa zaznajamia z Izraelem w inny sposób – nie przez wspaniałe krajobrazy czy wybitnych ludzi (choć w Izraelu nie brakuje żadnego z nich), lecz za pośrednictwem przedmiotów i opowiadanych przez nich historii. Zapraszamy na wernisaż wystawy – 7 maja (środa) o godz.11.00.
19 maja Fundacja zabiera uczniów kutnowskich szkół w edukacyjną podróż śladami kutnowskich Żydów i Żydówek przez sztetl Kutno, Judenlager Konstancja, cmentarz żydowski w Kutnie, aż do miejsca ich Zagłady w niemieckim Obozie Zagłady Kumhof w Chełmnie nad Nerem. W Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof uczniowie będą uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych, z muzealnym przewodnikiem zwiedzą Muzeum oraz przejdą przez Las Rzuchowski (w którym znajduje się największy grób masowy w Europie) aż do tablicy pamiątkowej przypominającej Zagładę kutnowskich Żydów, gdzie położą kamienie pamięci.
W maju i czerwcu 2025 roku zapraszamy na spacer po cmentarzu żydowskim w Kutnie (z przewodniczką) połączony z opowiadaniem o jego historii oraz o mieszkańcach Kutna pochowanych na cmentarzu żydowskim w Kutnie, których macewy są przechowywane w muzealnym magazynie.
Na przełomie października i listopada 2025 roku wraz z naszym Partnerem Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Kutnie oraz jej dyrektorką Magdaleną Konczarek zapraszamy do oglądania edukacyjnej wystawy o historii cmentarza żydowskiego w Kutnie. Wernisaż wystawy odbędzie się podczas Festiwalu Szaloma Asza, będzie też bezpłatny katalog do wystawy. Wystawa będzie prezentowana przez miesiąc w siedzibie Partnera Kutnowskiego Domu Kultury.
Także na przełomie października i listopada tego roku odbędzie się nieodpłatny pokaz filmu dokumentalnego Agnieszki Arnold pt. „Kutno” w sali widowiskowej Kutnowskiego Domu Kultury dla uczniów kutnowskich szkół. Film pt. „Kutno” powstał w 1995 roku, przedstawia tragiczne losy kutnowskiej społeczności żydowskiej w Kutnie oraz opowiada o ważnych dla Kutna postaciach żydowskiego pochodzenia: Katriel i Aron Eizyk, Adam Kersten, Samuel Laron Falc, Szalom Asz. W tym roku mija 30 lat od wyprodukowania, tego istotnego dla kutnowskiej historii, filmu.
- Autorką i koordynatorką tego zadania jest Bożena Gajewska, którą zaprosiłem do zarządu Fundacji - dodaje prezes Fundacji „Przyjaciele i Rodziny Żydowskie Miasta Kutna”.
Kontakt: email: bozena.gajewska@op.pl tel. 603716132).
Karol07:06, 29.04.2025
Polecam wpisać w popularny serwis yt : wywiad z Rabinemw radio.
Tam kilkanaście lat temu powiedziane zostało wszystko za kogo się uważają ma całym świecie i za kogo mają inne narody.
A my w Kutnie wybitnie dzięki takiej jednej Pani honory im składamy. Obrzydliwe.
pytanie22:25, 29.04.2025
Pytanie mam...ile miejsc pamieci odnowili/ postawili zydzi ludnosci polskiej, która pomagała im za okupacji, czesto za cene własnego życia, ile jest obrazów to przedstawiajacych na tym całym zacharze? Moze warto zadac te pytania osoba odpowiedzialnym za te wydarzenia wydatkowane z pieniedzy publicznych
kris20:02, 30.04.2025
''Nasze kamienice wasze ulice'' to motto tego narodu. Swoją drogą to czy UM miasta nie widzi że staje się dojną krową dla następnego cwaniaka.😐
jan13:07, 01.05.2025
Kiedy te semickie pijawki odczepią się od Polski i Polaków. Czy będą nas gnębić i dusić aż po kres naszych dni?
zbigniew20:47, 04.05.2025
Mozna odniesc wrazenie, ze w Kutnie jest swego rodzaju lobby żydowskie, moze to dlatego, że ktoś we władzach miasta ma takie korzenie i promuje poprostu swoich. Moze warto o tym zrobic artykuł.
2 0
UIlica mowi, ze koordynatorka i ex burmistrz maja jakies korzenie w tejze promowanej nacji, stad w kutnie slychac albo o rozach, albo o zydach. Moze ktos by przesledzil ich drzewa genealogiczne celem sprawdzenia tych informacji.