- To już II Powiatowa Konferencja „Stop Przemocy”. Temat przemocy nie jest łatwy, ale musimy o nim publicznie rozmawiać. Niestety przemoc wciąż wzrasta w statystykach, a zachowania przemocowe są powielane z pokolenia na pokolenie - mówiła wicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska, która jest inicjatorką wydarzenia.
Dla zobrazowania skali zjawiska w 2022 roku Policja wypełniła aż 61.645 formularzy „Niebieska Karta – A”. Liczba osób, co do których istniało podejrzenie, że były dotknięte przemocą wyniosła 71.631, z czego 51.935 stanowiły kobiety, 10.982 osoby małoletnie i 8.714 mężczyźni.
Są to oczywiście statystyki gdzie podjęto interwencję... a musimy pamiętać, że sprawcy przemocy manipulują swoimi ofiarami, zastraszając je do określonego zachowania, w tym także do tego, by nie zgłaszać przemocy organom ścigania.
Niestety są też sytuacje, w których pojawiają się również groźby zastraszania ofiary związane z tym, że w przypadku zgłoszenia sprawy, osoba ta zostanie np. pozbawiona życia...
Punkt Interwencji Kryzysowej organizator wydarzenia przy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kutnie, który znajduje się przy ul. Oporowskiej 27, jest miejscem gdzie mieszkańcy powiatu kutnowskiego mogą znaleźć pomoc w wielu sytuacjach kryzysowych, w tym w zakresie zjawiska przemocy.
- Poza codziennym wsparciem psychologicznym i instytucjonalnym, w Punkcie Interwencji Kryzysowej stworzyliśmy grupę wsparcia dla kobiet, które według statystyk są największą grupą osób doznających przemocy. Gdzie co drugą środę, kobiety spotkają się wspólnie rozmawiając o swoich problemach. A wsparcie osób, które mogą otwarcie mówić i mają podobne problemy ma ogromne znaczenie- mówiła również we wstępie wicestarosta.
Dr Sławomir Stasiorowski, radca prawny - przedstawił zakres regulacji prawnych w przemocy domowej, zmiany w procedurze Niebieskiej Karty oraz nowe obowiązki gmin w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.
Mgr pedagogiki i psychologii Paula Klemińska - przedstawiła zagadnienie jak wygląda kontakt z osobą doznającą przemocy opartej na współpracy.
Mgr psychologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej mł. insp. Dorota Patera, radca Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji - przedstawiła zagadnienie zapobiegania i przeciwdziałania cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży.
STOP PRZEMOCY!
Przerwij milczenie i daj sobie pomóc...
1 2
"GPC: Amerykanie demaskują internetowych hejterów PO
Organizacja powiązana z jednym z największych think tanków na świecie – amerykańskim Atlantic Council – ujawniła, że istniała grupa współpracujących ze sobą profili społecznościowych, która używana była w czasie kampanii wyborczej do atakowania Prawa i Sprawiedliwości. – Sieć co najmniej 29 stron na Facebooku wspierała w kampanii wyborczej Platformę Obywatelską, publikując identyczne treści polityczne, również na profilach, których nazwy nie sugerowały zamieszczanych informacji – ujawniono. Według ustaleń centralne miejsce w tej hejterskiej sieci zajmowała strona Sok z Buraka."