Zamknij

Przeniesienie GOPS na Krośniewicką to pomyłka?

13:20, 08.12.2023 Aktualizacja: 13:00, 11.12.2023
Skomentuj fot. Urząd Gminy Kutno fot. Urząd Gminy Kutno

Radna Edyta Lewandowska na ostatniej sesji Rady Gminy Kutno zwróciła uwagę, że na wspólnym posiedzeniu komisji radni zostali poinformowani, że Zarząd Powiatu Kutnowskiego wzywa gminę do oddania budynku przy ulicy Krośniewickiej 41.

- Prosiłabym panią wójt o stanowisko w tej sprawie – powiedziała Edyta Lewandowska. - Co udało się z powiatem ustalić oprócz tego, że wzywa nas do zwrotu budynku?

- Odpowiedzieliśmy do starosty, jest uchwała z 2006 roku o której w pismach pan starosta nie wspominał, wspominał tylko o uchwale z 2001 roku, która również zapewnia nam działalność Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zgodnie z zapisami w ustawie o samorządzie gminnym. To wszystko zostało przedstawione panu staroście – odpowiedziała wójt J. Jasińska.

- Ale to nie zmienia faktu, że powiat nadal wzywa nas do zwrotu budynku – powiedziała radna.

- Ale teraz nie wzywa. Ostatnie pismo było w październiku, może więc przyjął do wiadomości, że taki jest stan i nie odpowiedział. My poinformowaliśmy o stanie prawnym, ta uchwała jest w starostwie i jest u nas, jest akt notarialny, który gwarantuje nam tą darowiznę, i zapisy uchwał, które pozwalają nam na użytkowanie jako gospodarzowi – mówiła wójt. - Jesteśmy właścicielem tego obiektu, doprowadziliśmy do remontu z pozyskanych środków zewnętrznych więc on ma już zupełnie inną wartość niż w momencie darowania. I teraz tylko żeby go właściwie zagospodarować i zarządzać.

- Może coś się uda do kolejnej sesji wyjaśnić w tym zakresie – powiedziała radna E. Lewandowska.

O sporze o przychodnię przy ul. Krośniewickiej pisaliśmy w sierpniu Stara przychodnia jak nowa i kontrowersje.

Starosta Kutnowski Daniel Kowalik prowadził korespondencję z wójt Justyną Jasińską w sprawie byłej przychodni przy ulicy Krośniewickiej, teraz odnowionego zmodernizowanego budynku ze środków zewnętrznych, które pozyskała Gmina Kutno.

Pismem z 21 lipca tego roku Starosta Kutnowski w odpowiedzi na pismo Wójt Gminy Kutno z 5 lipca poinformował, że zgodnie z artykułem 13 ustęp 2b ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami:

W przypadku niewykorzystania nieruchomości na cel, na który została darowizna lub wykorzystywania nieruchomości na inny cel niż cel, na który została darowana, darowizna podlega odwołaniu chyba, że organ który wyraził zgodę na dokonanie darowizny wyrazi zgodę na zmianę warunków umowy darowizny, w tym na zmianę celu, na który nieruchomość została darowana.

Starosta poprosił wójt o udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czy na terenie gminy Kutno funkcjonuje jakakolwiek inna placówka świadcząca usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej?

Justyna Jasińska odpisała:

Na terenie gminy Kutno nigdy nie było i nie ma placówki, która świadczyła usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Mieszkańcy gminy Kutno korzystają wyłącznie z placówek świadczących usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, znajdujących się na terenie miasta Kutno. Przedmiotowa nieruchomość była wykorzystywana na cel określony w umowie darowizny do 2018 roku (...) Wszyscy pacjenci z terenu Gminy Kutno począwszy od 2019 roku zostali objęci podstawową opieką zdrowotną przez Profilaktykę Medyczną z siedzibą w Kutnie przy ul Wyszyńskiego 14.

Jednocześnie wójt gminy Kutno wskazała, że mieszkańcy gminy nie zgłaszali uwag co do braku zapewnienia podstawowej opieki zdrowotnej.  J. Jasińska nie wystąpiła do Rady Powiatu Kutnowskiego o zmianę celu określonego w umowie darowizny z 2001 roku.

17 sierpnia Zarząd Powiatu Kutnowskiego zdecydował o cofnięciu darowizny nieruchomości na rzecz gminy Kutno oznaczone jako działka nr 979 o powierzchni 0,1552 h. Oświadczeniem z 21 sierpnia 2023  odwołał darowiznę nieruchomości dokonaną aktem notarialnym z 4 lipca 2001, powołując się na artykuł 13 ustęp 2b ustawy o gospodarce nieruchomościami w związku z artykułem 900 ustawy z 23 kwietnia 1964 Kodeks Cywilny.

Jednocześnie Zarząd Powiatu Kutnowskiego wskazał, iż oczekuje przeniesienia własności na Powiat Kutnowski w formie aktu notarialnego do 5 września 2023 co nie nastąpiło do dziś.

- Gmina została zobligowana do dostarczenia dokumentów wskazanych w piśmie z 6 września br. do kancelarii notarialnej wskazanej przez darczyńcę 25 sierpnia. Wójt Justyna Jasińska w odpowiedzi na oświadczenie Zarządu Powiatu Kutnowskiego wskazała, iż z uwagi na treść artykułu 13 ustęp 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami oświadczenie jest bezskuteczne - pisze Daniel Kowalik Starosta Kutnowski.

W tym miejscu należy zaznaczyć iż przepis artykułu 13 ustęp 2 w obecnym brzmieniu stanowi, iż nieruchomość może być z zastrzeżeniem artykułu 59 ustęp 1 przedmiotem darowizny na cele publiczne, a także przedmiotem darowizny dokonywanej między skarbem państwa a jednostką samorządu terytorialną terytorialnego, a także między tymi jednostkami. W umowie darowizny określa się cel, na który nieruchomość jest darowana. Zatem wójt gminy Kutno powołuje się na stan prawny sprzed nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, która notabene weszła w życie 9 września 2021.

Jednym słowem obligatoryjne jest odwołanie darowizny w przypadku niewykorzystania na cel wskazany w umowie darowizny i jeśli  organ, który wyraził zgodę na dokonanie darowizny wyrazi zgodę na zmianę warunków umowy darowizny w tym na zmianę celu, na który nieruchomość została darowana.

Zdaniem starosty Daniela Kowalika i zarządu powiatu kutnowskiego wójt gminy Kutno miała możliwość zwrócenia się do Rady Powiatu Kutnowskiego o zmianę celu umowy darowizny, czego nie uczyniła.

-  Na marginesie należy wskazać, iż w akcie notarialnym z 4 lipca 2001 jasno wskazano cel na jaki nieruchomość została darowana to jest nieruchomość powinna być wykorzystana w celu świadczenia usług medycznych z zakresu podstawowej opieki medycznej dla mieszkańców gminy a w szczególności zapewniającej świadczenia profilaktyczne diagnostyczne leczenie lecznicze rehabilitacyjne oraz pielęgnacyjne z zakresu medycyny ogólnej rodzinnej i pediatrii - pisze Daniel Kowalik odnosząc się do kwestii przeznaczenia budynku przy ul. Krośniewickiej.  - W związku z licznymi głosami mieszkańców, którzy oczekują istnienia przychodni w tym miejscu po przeniesieniu własności nieruchomości na rzecz powiatu kutnowskiego zarząd podejmie kroki zmierzające do wznowienia działalności przychodni.

Jak widać spór prawny pewnie skończy się w sądzie. Gmina dysponuje wyremontowanym budynkiem, w którym jeśli znajdzie się chętny może powstać placówka medyczna. Ogłoszenie już wisi na stronie urzędu gminy. Wówczas spełniony byłby cel darowizny i po kłótni o budynek. 

Inną sprawą jest pomysł wyprowadzenia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej na koniec miasta i trudności jakie mogą mieć mieszkańcy z dotarciem do niego. Próba konsultacji wykonana na mieszkańcach gminy dała wynik: za przeniesieniem wypowiedziało się 176 osób, co stanowiło 58% ankietowanych, przeciw- 117 osób -  39% ankietowanych. W ankiecie wzięły udział tylko 293 osoby. Czy zatem przeniesienie GOPSu na Krośniewicką jest pomyłką?

(Ola Rzadkiewicz-Śliwicka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

darekdarek

4 1

"17 sierpnia Zarząd Powiatu Kutnowskiego zdecydował o cofnięciu darowizny nieruchomości", W związku z tym mam pytanie do Pani Redaktor bo na BIP Starostwa nie ma tej informacji. W jaki sposób Zarząd Powiatu zdecydował o cofnięciu darowizny w dniu 17 sierpnia?

08:35, 09.12.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KomunaKomuna

1 1

Zgoda buduje nie zgoda RUJNUJE

18:23, 10.12.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sapersaper

7 0

Ten urząd ze swoją wójtową to wielkie pole minowe. ktoś to będzie musiał posprzątać

18:39, 10.12.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

He, he He, he

3 3

Świat to chyba zwariował no bo niby jak to - nie tylko Nowogrodzka Jarosława przegrywa z Donkiem to w Kutnie Biały Domek z Kościuszki dostaje lanie od dworku z ul. Witosa

20:17, 10.12.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaktojakto

2 1

Umowa z 2001r a mamy schylek 2023, to tam dajmy na to minely jakies 22 lata, to powyzej 10 lat od darowania czegos mozna to jeszcze odwolac? Budynek swiezo po remoncie, a darowano przeciez rudere, w sumie gmina niech zwroci budynek, ale po kosztach remontu. Przychodnia powinna tam dalej funkcjonowac, do tego mogly by tam stacjonowac karetki, bo to blisko trasy

22:54, 10.12.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%