Zamknij

Wspomnienie o Ś.P. Teresie Stokfisz

17:20, 24.08.2023 Grzegorz Stemplewski Aktualizacja: 12:40, 28.08.2023
Skomentuj
reo

Teresa Stokfisz urodziła się  26 lipca 1939 roku we Wroczynach, była córką Wandy z Okupskich i Leonarda Zuchowiczów. Pracę nauczycielki w Dąbrowicach podjęła w 1958 roku po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Łęczycy. Miejsce pracy było wskazane przez ówczesne władze oświatowe. Do życia szkoły wniosła duże ożywienie i młodzieńczy entuzjazm.

Wkładała dużą inwencję w organizowanie przedstawień szkolnych i uroczystości okazjonalnych. Akademie szkolne ozdabiała występami zespołów tanecznych młodzieży szkolnej. Z entuzjazmem prowadziła szkolną  drużynę harcerską i zuchową. Odbywały się uroczyste przysięgi z występami i pieśniami harcerskimi. Organizowała biwaki leśne i podchody. Aktywnie współpracowały ze sobą na tym polu drużyny harcerskie Dąbrowic i Ostrów. Odbywały się liczne spotkania drużyn w jednej lub drugiej szkole. Organizowała krajoznawcze wycieczki szkolne.  Niecodziennym zdarzeniem był wyjazd do Warszawy przedwojennym autobusem, którego użyczyła cukrownia w Ostrowach. Dla młodzieży szkolnej było to prawdziwe otwarcie oczu na świat. Pamiętam emocje jakie towarzyszyły tej wycieczce. Już sam wyjazd poza Dąbrowice i poza Kutno był atrakcją, chłonęliśmy widoki po drodze i czekaliśmy na to, co w Warszawie zobaczymy. Ciekawi byliśmy przede wszystkim okrzyczanego Pałacu Kultury. Wjazd szybkobieżną windą na 30 piętro wtłoczył nas w podłogę. Widok na stadion X lecia, na który wjeżdżali kolarze miał swoją cenę. Innym wielkim wydarzeniem  była zorganizowana w 1963 roku kilkudniowa wycieczka autokarowa  do Krakowa, Wieliczki, Ojcowa , Zakopanego i Oświęcimia. Pojechało na nią poza uczniami wielu rodziców i oczywiście nauczyciele.  Widok na podkarpacki pejzaż i wjazd kolejką na Kasprowy Wierch pozostały na zawsze w naszej pamięci. Wszyscy uczestnicy wycieczki doznawali tego po raz pierwszy. Przygnębiające wrażenia z Oświęcimia położyły się głębokim cieniem na wcześniejszych przeżyciach.

Teresa Stokfisz wzbogacała swoją wiedzę  w Studium Nauczycielskim w Piotrkowie Trybunalskim, a następnie na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie w 1977 roku otrzymała tytuł magistra geografii. Od roku 1984 była dyrektorem Szkoły Podstawowej w Dąbrowicach, do przejścia na emeryturę w 1990 roku. Była nauczycielką bardzo lubianą przez uczniów, doceniały ją również władze państwowe i oświatowe. Odznaczona jest Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dużym wkładem Teresy Stokfisz w życie społeczne Dąbrowic były publikacje zamieszczane w prasie lokalnej i w Kutnowskich Zeszytach Regionalnych.  Wymienię poniżej tytuły artykułów z KZR, gdyż świadczą one o skali zainteresowań Teresy lokalną historią.

„Zarys dziejów miasta Dąbrowice” (1997),

 „Dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowicach” (1998),

 „Środowisko geograficzno-przyrodnicze Gminy Dąbrowice i jego ocena” (2001),

„Zarys dziejów szkoły podstawowej w Dąbrowicach” (2002),

„Zarys historii harcerstwa w Dąbrowicach” (2003),

 „Z dziejów rzemiosła w Dąbrowicach” (2004),

„Dąbrowice – gmina o specyfice rolniczej” (2005),

„Zarys historii poczty w Dąbrowicach” (2006).

„Dąbrowice”  to książka  dotycząca historii Dąbrowic, którą  opublikowała wraz z księdzem Ryszardem Tuzinem w 2003 roku w Błaszkach. W materiale tym przywołała wiele faktów historycznych i dokumentów źródłowych dotyczących Dąbrowic.

Teresa Stokfisz zmarła 22 sierpnia 2023 roku.

 

Grzegorz Stemplewski

(Grzegorz Stemplewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Miki77Miki77

4 3

Nauczyciel przez duże N i Dyrektor z powołaniem 05:55, 25.08.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Mena65Mena65

1 0

Żartowniś z ciebie miki77 13:35, 15.09.2023


reo
0%