Zamknij

Kwitną żonkile zasadzone w Ogrodzie Żonkila Pamięci o Holokauście

09:50, 19.04.2023 Aktualizacja: 10:51, 20.04.2023
Skomentuj fot. Bożena Gajewska fot. Bożena Gajewska

Ponad  1700  dzieci więzionych było w  getcie „Konstancja”  w Kutnie podczas niemieckiej okupacji.  Zostały tam uwięzione wraz ze swoimi rodzicami, babciami i dziadkami  w czerwcu 1940 roku.   Cała społeczność żydowska Kutna, około 7000 osób, w tym dzieci po prawie dwóch latach przebywania w  straszliwie złych warunkach,  została w marcu 1942 roku wywieziona  przez niemieckich nazistów  do Obozu  Zagłady Kulmhof  w Chełmnie nad Nerem  i tam w okrutny sposób zamordowana.

Aby uczcić   pamięć 1700 zamordowanych dzieci, 3 listopada 2022 roku młodzież  klasy I D  z  II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza,  z opiekunem  Małgorzatą Gliczyńską i inicjatorką akcji Bożeną Gajewską – Liderką Dialogu,  posadziła 250 cebulek żonkili na terenie dawnego getta „Konstancja” w Kutnie w ramach Projektu  Daffodil. Cebulki żonkili pochodziły od organizatorów Projektu z USA.

- Kształt i kolor żonkili reprezentują żółte gwiazdy, które Żydzi byli zmuszeni nosić podczas Holokaustu. Żółty to kolor pamięci. Żonkile reprezentują naszą przejmującą nadzieję na przyszłość. Są odporne i każdej wiosny powracają z rozbłyskiem koloru, co oznacza nadzieję, odnowę i piękno. Żonkile honorują również tych, którzy przeżyli Holokaust i po tym mrocznym i trudnym okresie budowali nowe życie - mówi Bożena Gajewska. - Podczas Holokaustu półtora miliona dzieci zostało bezsensownie zamordowanych w okupowanej przez hitlerowców Europie. Nikt nie wie, jakie życie prowadziłyby te dzieci. Ich potencjał wzrostu i spełnienia został skrócony. Organizatorzy Projectu Daffodil dążą do zbudowania Ogrodu Żonkila Pamięci o Holokauście  poprzez sadzenie 1,5 miliona żonkili na całym świecie ku pamięci dzieci i we wsparciu dla dzieci, które nadal cierpią w obliczu ludobójstwa i kryzysów humanitarnych w dzisiejszym świecie.

Projekt Daffodil rozpoczął się w 2010 roku jako pomysł i marzenie. W 2010 roku organizatorzy projektu zasadzili pierwszy ogród pamięci z 1800 żonkilami. Projekt rozrósł się i rozszerzył w ciągu ostatniej dekady, obejmując ponad 753 000 żonkili w ponad 371 lokalizacjach. Oddani wolontariusze i uczestnicy są bardziej niż kiedykolwiek zaangażowani w spełnienie tego ważnego marzenia o zasadzeniu 1,5 miliona żonkili.

Ten projekt odwołuje się do wspólnotowej ludzkiej duszy. Organizatorzy Projektu Daffodil zapraszają do udziału w spełnieniu marzenia o budowie tego ogólnoświatowego Ogrodu

Jak piszą na swojej stronie internetowej organizatorzy Projektu Daffodil, zbrodnie z nienawiści i zbrodnie przeciwko ludzkości nadal nękają nasze społeczeństwo i nasz… świat. Mamy nadzieję, że żonkile służą jako latarnia nadziei i stałe przypomnienie, by stanąć w obliczu niesprawiedliwości i nienawiści.

Projekt Daffodil honoruje pamięć i życie tych, którzy zginęli, honoruje  ocalonych i przypomina nam, abyśmy wstawiali się w obronie tych, którzy dzisiaj cierpią na całym świecie.

Kiedy już wiesz, nigdy nie zapomnisz.

Kiedy już wiesz, nigdy nie możesz stać z boku.

Jeden żonkil sam w sobie jest pięknym kwiatem, ale wiele żonkili stojących  razem przyniesie nadzieję, światło, piękno i siłę wspólnoty,  gdy pamiętamy o dzieciach  i  przypominamy sobie o podjęciu działania.

- Serdeczne dziękuję za współpracę firmie CEDROB S.A. , Witoldowi Marciniakowi oraz Jarosławowi Wujkowskiemu przy realizacji  akcji  sadzenia cebulek żonkili. - mówi inicjatorka i koordynatorka akcji sadzenia żonkili w Kutnie w ramach Projektu Daffodil Bożena Gajewska – Liderka Dialogu.

Przypominamy, obchody Dnia Pamięci o Kutnowskich Żydach. Uroczystości odbędą się 20 kwietnia o godz. 12:00  obok dawnej cukrowni „Konstancja” przy ul. Mickiewicza 100, na terenie której w latach 1940-1942 znajdowało się getto żydowskie.

(Bożena Gajewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

......

1 3

W drugiej połowie kwietnia w zależności od klimatu i regionu, wiele gatunków kwiatów może kwitnąć. Poniżej znajduje się lista niektórych kwiatów, które mogą kwitnąć w tej porze roku:

Tulipany
Hiacynty
Narcyzy
Bez
Zawilce
Dzwonki ogrodowe
Przebiśniegi
Wiosenne fiołki
Żonkile
Pierwiosnki
Kwitnące drzewa (np. czereśnie, jabłonie, magnolie)

Pamiętaj, że to tylko kilka przykładów i zależy to od miejsca, w którym mieszkasz.

[Komentarz wygenerowany przez ChatGPT].

11:11, 19.04.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wetwet

7 1

Cytat z artykułu : Projekt Daffodil honoruje pamięć i życie tych, którzy zginęli, honoruje ocalonych i przypomina nam, abyśmy wstawiali się w obronie tych, którzy dzisiaj cierpią na całym świecie. ... Dziś cierpią ?! Naprawdę ? A co z Palestyną ? Palestyńczykami . Co z podziałami w samym Izraelu ? Na Żydów aszkenazyjskich i sefardyjskich. Długie tematy. ...Co z uhonorowaniem np., zakonów katolickich , które uratowały setki tysięcy dzieci żydowskich ? Tematy przemilczane? Co z Żydowskim Związkiem Wojskowym , który był głównym inicjatorem Powstania w Warszawskim Getcie ? To ci oficerowie rezerwy Wojska Polskiego głównie walczyli. To oni w dniu wybuchu powstania powiesili Polską flagę i syjonistyczną ( państwa Izrael nie było ). Przeżyło tylko trzech powstanie. II wojnę światową żaden. Żydowska Organizacja Bojowa była promowana przez PRL , ponieważ była lewicowa. Następny długi temat. Sadzenie kwiatów to mało. Trzeba uczyć historii tej bez plam , przemilczeń , zakłamań politycznych, itd.. Polecam panią dr Kurek .

15:15, 19.04.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wetwet

6 1

Także Żydowski Związek Wojskowy na czele z Pawłem Frenklem

15:42, 19.04.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JOHNJOHN

3 2

WET, OKEY A CO Z PALESTYNĄ.

08:18, 20.04.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xzxzxzxxzxzxzx

0 0

Lepiej zasadźcie drzewa - większy pożytek:
https://zielona.interia.pl/raporty2/news-ile-kosztuja-uslugi-ktore-swiadcza-nam-drzewa-suma-szokuje,nId,6724695

10:46, 21.04.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

1 0

Pozycje obowiązkowe w tym temacie to trzy książki Wojciecha Sumlińskiego pt. "Powrót do Jedwabnego" (w pierwszym tomie jest wzmianka o kutnowskim getcie), oraz film tegoż autora pod tym samym tytułem. Link do filmu tutaj:

https://youtu.be/211Lt5pUQRI

12:17, 21.04.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wetwet

0 0

Oglądałem ten film i czytałem książki redaktor Sumlińskiego ale również w archiwum w Łomży natykałem się na materiały z procesu sądowego, który toczy się po wojnie. Trzeba pamiętać jak wyglądała okupacja Podlasia po 1939. Czyli ZSRR od 17 września 1939 roku. Jak zachowywały się mniejszość etniczne na tym terenie. A później po 22 czerwca 1941 roku do 1945 roku. A także początek PRL - u na tych terenach .Duże różnice niż choćby w Kutnie.

13:02, 21.04.2023

0%