Zamknij

Zarząd Powiatu w hołdzie ofiarom stanu wojennego

10:26, 14.12.2022 Aktualizacja: 10:35, 14.12.2022
Skomentuj

 We wtorek 13 grudnia odbyły się obchody 41 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W uroczystościach w Głogowcu i w Kutnie udział wzięli: Daniel Kowalik - Starosta Kutnowski; Marek Kubasiński, Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego oraz Zdzisław Góreczny, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego.

 Uroczyste obchody, zorganizowane przez Radę Podregionu Kutno NSZZ Solidarność, rozpoczęły się od Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej w Głogowcu. Następnie po Mszy złożono kwiaty pod pomnikiem „Solidarność” na placu sanktuarium. O godzinie 12:00 udano się pod pomnik „Ulotka” przy ul. Sienkiewicza, by złożyć kwiaty. W poczcie sztandarowym byli Jolanta Pietrusiak, Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego, Tomasz Walczewski, Członek Zarządu Powiatu oraz Jacek Sikora, Radny Rady Powiatu Kutnowskiego.

O godzinie 13:00 na Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta Kutno odbyła się ostatnia część uroczystości tj., uroczyste wręczenie wyróżnień za działalność społeczną i patriotyczną w NSZZ „Solidarność” oraz wkład w budowę wolnej, demokratycznej i niepodległej Polski.

 Podczas uroczystości wręczono także podziękowanie dla Daniela Kowalika, Starosty Kutnowskiego za pełną zaangażowania działalność na rzecz rozwoju Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w 41. Rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

 Ostatnim punktem tegorocznych obchodów było wręczenie nagród zwycięzcom za konkurs plastyczny pt.: „Jak zmieniło się życie Twojej rodziny w latach 1981-2022”. Udział w konkursie wzięli uczniowie ze Szkół Podstawowych, ze Szkoły Branżowej nr 7, Specjalnego Ośrodka Wychowawczego nr 2 oraz ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 13 Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2.

 - Serdecznie gratuluję zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom. Prace plastyczne pokazują jak ogromny talent mają uczniowie w Szkołach Podstawowych. Każdą z prac oglądałem z zachwytem! Jeszcze raz ogromne gratulacje – mówił Starosta Kutnowski.

Wyniki:

I miejsce – Katarzyna z kl. VII, SP im. Wł. Rejmonta w Gołębiewku; Mateusz z kl. III a, Szkoła Branżowa SOSW nr 2 w Kutnie oraz Michał kl. VII, SP im. Szarych Szeregów w Strzelcach.

II miejsce – Bartosz z kl. VII, Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 13 SOSW nr 2 w Kutnie oraz Zuzanna z kl. VII, SP im. Wł. Rejmonta w Gołębiewku.

III miejsce – Zoey z kl. I, Szkoły Branżowej nr 7 w SOSW nr 2 w Kutnie oraz Lena z kl. VII SP im. Władysława Rejmonta w Gołębiewku.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

renren

4 1

Kiedy doczekam się opracowań o kutnowskiej agenturze SB i WSW w strukturach kutnowskiej Solidarności i nie tylko. Jak podaje oficjalnie IPN w strukturach Solidarności było umieszczonych kadrowych Tajnych Współpracowników 1800 . Każdy z nich plus minus obsługiwał osobowych źródeł informacji około 1900. Do tego dochodzi prawie milionowa liczba członków związku z legitymacjami PZPR.O operacji decepcji i odcinkowych konfrontacjach oraz obrazie klęski w ówczesnych mediach nie będę pisał czemu to służyło. Wracając do meritum. Wielu biografiach można przeczytać jak wielu ludzi z różnych przyczyn i na różne sposoby zostali złamani przez służby. Choć przez wielu byli i wciąż są uznawani za niezłomnych. Warto zająć się tym tematem.

15:24, 14.12.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

O tym też pamietamyO tym też pamietamy

3 0

A kiedyż to pisowska władza odda hołd pomordowanym chłopom przez hołubioną przez nich sanację. Krwawy zamach, polityczne morderstwa, brutalne tłumienie strajków i otwarcie obozu koncentracyjnego – tak własnie było za Józefa Piłsudskiego, którego pomnik jest dziś przed kutnowskim urzędem. Jedna z pierwszych pacyfikacji tej sanacyjne, prawicowej władzy miała miejsce w Łapanowie w 1932 roku. Sanacyjni urzędnicy chcieli zablokować obchody Zielonych Świątek. W trakcie strzelaniny od kul padło 14 chłopów. 4 zmarło, a 10 ciężko rannych przewieziono do szpitala. Ogółem podczas strajków chłopskich w latach 1932-37 zginęło od 107 do 117 osób. Jednym z tragiczniejszych był rok 1936, kiedy podczas obchodów Święta Czynu Chłopskiego w wyniku starć z policją życie straciło aż 19 chłopów. Aresztowano wówczas ponad 800 osób. Ich domy zniszczono, a majątek skonfiskowano. W tym samym czasie na Zamojszczyźnie oddziały wojska i policji spacyfikowały 27 wsi, zabijając pięć osób.

17:42, 14.12.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%