Zamknij
REKLAMA

Romantyczny wieczór w „Grabskim”

20.17, 28.11.2022 ZS nr 3 w Kutnie Aktualizacja: 20.26, 28.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Aby uczcić obchody jubileuszu, nauczyciele i uczniowie „Grabskiego” przygotowali wieczór poetycki w ramach IV Tygodnia Polskiej Kultury i Historii.  Przedsięwzięcie to doceniła  wicestarosta kutnowska p. Magdalena Krupińska - Kotulska, która wyszła z inicjatywą zaprezentowania go lokalnej społeczności.

Z zaproszenia gospodarza spotkania p. dyr. Wojciecha Banasiaka skorzystali: władze powiatowe, radni powiatowi, pracownicy Starostwa Powiatowego w Kutnie, przedstawiciele szkół ponadpodstawowych, rodzice i uczniowie. Młodzież zaprezentowała nastrojowy program poetycki złożony z Mickiewiczowskich ballad: „Świteź”, Świtezianka”, „Powrót taty”, „Lilije”, „To lubię” i „Pani Twardowska”. Goście usłyszeli utwory inspirowane ludowymi opowieściami przywołującymi tematy zbrodni, zdrady, oszustwa, przesycone atmosferą grozy i tajemnicy.

Każda z tych emocji znalazła odzwierciedlenie  w muzyce  Fryderyka Chopina, którą brawurowo wykonał  Maciej Domagała. Młody pianista swoją wrażliwością i talentem zadziwił słuchaczy.

W świat malowany romantycznym duchem, arcypolski świat naszego wieszcza pełen barw i nastrojów, żartu i głębokiej refleksji zabrali nas: Paulina Bartniak, Katarzyna Grzegorczyk, Julia Zalewska, Karolina Gruszka, Oliwia Osowska, Daria Wronkowska, Michalina Sobolewska, Zuzanna Mastalerska  i Bartłomiej Kościelak. 

Całość programu dopełniła prezentacja multimedialna złożona z dzieł malarskich ilustrujących fabuły utworów, którą wykonał Kamil Majkowski.

Na zakończenie Patryk Bardziński zaprezentował swój przekład ballady „Romantyczność” na język Szekspira. Była to najlepsza praca w konkursie przeprowadzonym przez Annę Pedę. Organizatorkami Tygodnia Polskiej Kultury i Historii, jak i wieczorku poetyckiego z okazji 200. rocznicy powstania „Ballad i romansów” były  Anna Janiak i Katarzyna Kopańska-Zimna.

Odpowiedni do atmosfery spotkania poczęstunek przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. dra A. Troczewskiego.

(ZS nr 3 w Kutnie)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

JaJa

0 4

Super:) 07:43, 29.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LamakLamak

5 0

Opuszczającej poetycki wieczór Krupińskiej towarzyszyła chóralna pieśń GDY MI CIEBIE ZABRAKNIE 18:24, 29.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AbsolwentAbsolwent

1 0

Brawo, Pani Aniu 11:18, 30.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%