Zamknij

Czytelnicy pytają o przygotowanie na ewentualne promieniowanie

16:38, 18.11.2022 Ola Rzadkiewicz Aktualizacja: 13:40, 21.11.2022
Skomentuj samorzad.gov.pl samorzad.gov.pl

- W jaki sposób powiatowa i miejska obrona cywilna jest przygotowana na wypadek ewentualnego promieniowania po wybuchu?- pyta Czytelnik.

- Informuje iż na wypadek promieniowania po użyciu broni masowego rażenia na terytorium zgodnie z wytycznymi Wojewody Łódzkiego z 3 października 2022 odebrano i redystrybuowano tabletki jodku potasu do miast i gmin powiatu kutnowskiego.  Wykaz punktów zajmujących się przekazywaniem tabletek adresy punktów wydawania tabletek jodku potasu zostały podane do publicznej wiadomości na stronie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego oraz na stronie Starostwa Powiatowego w Kutnie. 7 października na stronie Starostwa udostępniono broszurę informacyjną dotyczącą profilaktyki jodowej - informuje Tomasz Walczewski, Członek Zarządu Powiatu. -  W trybie ciągłym monitorowana jest sytuacja związana z wydarzeniami na Ukrainie.

W powiecie kutnowskim zorganizowano 68 punktów przekazywania tabletek jodku potasu.

- W związku z trwającym konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy i możliwym zagrożeniem w postaci skażenia radioaktywnego na terenie Polski, samorządy zostały zobligowane do zaktualizowania i przygotowania planów punktów dystrybucji tabletek jodku potasu na wypadek wystąpienia takiego skażenia - odpowiada Joanna Brylska Kierownik Biura Prasowego. - Obecnie zagrożenie takie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

Miasto Kutno jest przegotowane do ewentualnej dystrybucji tabletek jodku potasu w momencie, gdy takie zagrożenie wystąpi. Przygotowano kilkadziesiąt punktów (29 punktów, 4 punkty się nakładają), w których wspomniany preparat będzie wydawany dla wszystkich mieszkańców miasta z ograniczeniem osób w wieku do 60 roku życia. Każdy z przygotowanych punktów dystrybucji posiada określoną obsadę osób, które będą wydawać preparat. Jodki potasu zostały pobrane ze Starostwa Powiatowego w Kutnie i obecnie są zdeponowane w Urzędzie Miasta Kutna.  Miasto Kutno za pośrednictwem własnej strony internetowej informowało mieszkańców o przygotowaniach i gotowości do dystrybucji tabletek, jednocześnie przekazano do wiadomości ulotkę (wydrukowano 30 tysięcy - wyłożono przy głównym wejściu do UM, w momencie rozpoczęcia dystrybucji ulotki trafią do punktów) na temat jodku potasu oraz wykaz punktów na terenie miasta Kutno.

Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia za optymalny okres podawania tabletek jodku potasu należy uznać czas krótszy niż 24 godziny przed przewidywanym początkiem ekspozycji na napromienienie oraz do 2 godzin po jej rozpoczęciu, jednakże podanie tabletek jodku potasu do 8 godzin od początku ekspozycji także przynosi efekty korzystne.

Dystrybucja preparatu jodku potasu rozpocznie się w momencie ogłoszenia decyzji na szczeblu rządowym.

W załączeniu plan punktów dystrybucji jodku na terenie miasta Kutna oraz ulotka MSWiA dotycząca tego preparatu.

Należy podkreślić, że profilaktyczne i przedwczesne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów, a wręcz może wywołać negatywne skutki dla naszego zdrowia.

W Kutnie zorganizowano 21 punktów przekazywania tabletek jodku potasu. WYKAZ 

BROSZURA

https://um.kutno.pl/aktualnosc/informacja-o-profilaktyce-jodowej

(Ola Rzadkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

po 60po 60

3 0

"W Kutnie przygotowano kilkadziesiąt punktów, w których wspomniany preparat będzie wydawany dla wszystkich mieszkańców miasta z ograniczeniem osób do 60 roku życia."

W związku z powyższym mam pytanie.
W wyżej zamieszczonym fragmencie z: "Informacja o profilaktyce jodowej" wynika, że preparat ten będzie tylko dla osób, które ukończyły 60 lat.
Jeśli byłoby inaczej, czy nie powinno być napisane " z ograniczeniem osób od (lub po) 60 roku życia”?
17:22, 18.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Ireneusz WędkeprzełóIreneusz Wędkeprzełó

4 0

Co z bunkrami na terenie miasta? 07:56, 19.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kukurykukukuryku

6 2

Bunkier w całej okazałości stoi na placu pod kościołem. 15:32, 19.11.2022


FhjkFhjk

4 0

Też pytam-dlaczego miasto nie buduje schronów? 17:51, 19.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tjedtjed

6 0

Bunkier plac duma burzy i kiepskiego rapera, nie nadaje sie na schron, ani choćby ukrycie ze wzgledu na czesciowo otwarta konstrukcje i kiepski strop, obrona cywilna to lata zaniedban i marginalnego traktowania....powiedzmy sobie szczerze...obrona cywilna istnieje w gruncie rzeczy w wiekszosci tylko na papierze 21:07, 19.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dziwne?!?Dziwne?!?

7 0

Ale to jak, czyżby osoby po 60-ym roku życia, to mają iść, jakby nie daj Boże, na -przemiał- ?!? No no, to proszę się nie dziwić, że w większości tzw. medycznych przybytków ds. leczenia Ludzi CZŁOWIEK - OSOBY po 60-ym roku życia, traktowane są z tzw. buta i najlepiej nie przywozić ICH np. do szpitalnego kucienkowego przybytku, tylko od razu złożyć ICH pod pierwszym lepszym krawężnikiem iii... tam niech dokonuje się ICH ostatni oddech ?!!? Ot -poszanowanie i troska- o w/w LUDZI iście w gestapowsko-hitlerowsko-nazistowsko-bolszewickim wydaniu !!! Amen 11:12, 21.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kotulskamusiodejsckotulskamusiodejsc

3 0

w ilu budynkach powiatowych sa czynne schrony lub ile jest czynnych takich budowli na terenie powiatu? jaki procent ludnosci powiatu moze sie tam schronic? jakie jest wyposazenie schronow? ile dni, miesiecy mozna w nich przetrwac?szefem obrony cywilnej na terenie powiatu jest starosta...takze kowalik...kotulska ...do tablicy...wypowiedziec sie....rzeczowo...tak zeby szary obywatel zrozumial... 23:17, 22.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MevetMevet

2 0

Jakie tam znowu przygotowanie a to Boskiego Promieniowania Nadwiślańskiego Mojżesza nie doznajecie 12:06, 23.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%