Zamknij

Dlaczego sadzimy żółte krokusy?

16:43, 10.11.2022 Aktualizacja: 17:38, 10.11.2022
Skomentuj fot.Bożena Gajewska fot.Bożena Gajewska

Każdy kwiat to żółta gwiazda  - aby upamiętnić 1,5 miliona żydowskich dzieci, które zginęły podczas Holokaustu. 100 cebulek żółtych krokusów posadziły żychlińskie dzieci  przy kamieniu upamiętniającym społeczność żydowską Żychlina  w dniu 9 listopada 2022 roku. W Projekt Krokus zaangażowała się Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna  im. Marii Kownackiej w Żychlinie z dyrektor Ewą Andrzejewską, uczniowie klas trzecich  ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żychlinie wraz z wychowawczyniami Izabelą Michalak, Anną Wojtalewicz, Martą Tomaszewską oraz Burmistrz Gminy Żychlin Grzegorz Ambroziak. Przed posadzeniem cebulek krokusów uczniowie mieli zorganizowane  w Bibliotece zajęcia edukacyjne z panią Ewą Andrzejewską.

Inicjatorką i koordynatorką akcji sadzenia cebulek żółtych krokusów w Żychlinie w ramach Projektu Krokus była Bożena Gajewska -  Liderka Dialogu i członkini TPZK.

Smutek i nadzieja

Sadzimy żółte krokusy w celu upamiętnienia 1,5 miliona żydowskich dzieci, które zginęły w czasie Holokaustu, oraz tysięcy innych dzieci, które także stały się ofiarami nazistowskiego okrucieństwa. Żółte kwiaty symbolizują żółtą gwiazdę Dawida, którą Żydzi byli zmuszeni nosić w czasach okupacji hitlerowskiej. Krokusy mają nam przypominać o wszystkich dzieciach, które zginęły w czasie Holokaustu.

Setki tysięcy dzieci zostało zamordowanych przez nazistów, ale było także wiele dzieci, które przeżyło. Dzieci, którym udało się przeżyć, są dziś już dziadkami. Opowiedziały swoje historie swoim dzieciom i wnukom. Nie możemy pozwolić, aby zostały one zapomniane. Musimy opowiedzieć je także naszym dzieciom.

Kiedy na początku wiosny zaczynają kwitnąć krokusy, przypominamy sobie o wszystkich dzieciach, które umarły. Te piękne kwiaty przypominają nam także, że nawet po strasznych wydarzeniach nadchodzi nowe życie i nadzieja, że od teraz los będzie dla nas łaskawszy. Dzięki kwiatom pamiętamy, że świat nadal potrafi być piękny i że jest nadzieja na przyszłość. Sadzenie cebulek jest smutne, ale niesie ze sobą także nadzieję. Naszą misją jest sprawienie, żeby dzieci na całym świecie sadziły żółte krokusy, aby upamiętnić wszystkie dzieci, które zginęły w czasie Holokaustu.

Żydowskie Muzeum Galicja jest od wielu lat polskim koordynatorem Projektu Krokus, zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland. W poprzedniej edycji projektu (2021/2022) wzięło udział prawie 48000 uczniów z 573 szkół. W ramach Projektu Krokus uczniowie sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu. Sadzenie krokusów poprzedzają lekcje i zajęcia pozalekcyjne podczas których uczestnicy dowiadują się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście.

Bożena Gajewska

(Bożena Gajewska TPZK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

kolakola

6 1

I znowu o żydostwie. To jakaś paranoja. Ile i jakich kwiatów posadzono na cześć tysięcy Polskich dzieci które zginęły w latach 1939-1945. Ile i jakich kwiatów posadzono na cześć Polskich dzieci pomordowanych na wschodzie . Dlaczego Izrael nie czci naszych pomordowanych a o swoich pamięta tylko w kontekście kasy.

13:41, 13.11.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IsyenIsyen

1 0

Pisali by pisali i polskich dzieciach jeno jeden jak rzekł to Geniusz a ten drugi co rządzi to Żyd i to bez to

23:18, 14.11.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jakojako

2 0

No proszę nasze dzieci zadowolone uśmiechnięte, chociaż nikt ich ani rodziców o zgodę pewnie nie pytał. Co innego dzieci z Izraela. Te przyjeżdżają na ''prykaz'' , pod osłoną uzbrojonej po zęby eskorty. To jest żydowski sposób na pokazanie Polski w dobrym świetle hehehehihihih

17:25, 15.11.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%