Zamknij
REKLAMA

Związki zawodowe ze szpitala bez owijania w bawełnę

13.57, 03.10.2022 Ola Rzadkiewicz Aktualizacja: 14.42, 03.10.2022
Skomentuj Artur Gur prezes spółki
REKLAMA

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Kutnowskiego Zbigniew Filipiak z Komitetu Obywatelskiego poprosił o przeczytanie pisma związków zawodowych skierowanego do przewodniczącego rady Marka Ciąpały i do Starosty Kutnowskiego Daniela Kowalika. Związki zawodowe z Kutnowskiego Szpitala Samorządowego sp. zo.o. poprosiły starostę o działania w ramach nadzoru właścicielskiego spółki w sprawie rozwiązywania umów o pracę przez prezesa zarządu z pracownikami zatrudnionymi na kierowniczych stanowiskach w spółce. Zwolnienia zaczęły się od kierownika działu administracyjno-technicznego. 

Prezes Artur Gur w zapowiedzi wypowiedzenia umowy o pracę jako przyczynę wskazał likwidację stanowiska kierownika działu administracyjno-technicznego i przeorganizowania struktury organizacyjnej w pionie Moniki Kilar -Błaszczyk, zastępcy dyrektora do spraw administracyjno-technicznych.

- Obecnie rozbudowana struktura administracyjna powoduje iż wydatki związane z utrzymaniem pracowników znajdujących się w tejże strukturze z uwagi na podwyżki płac uwarunkowane podwyżkami minimalnego wynagrodzenia oraz wzrastającą inflacją uległy znacznemu podwyższeniu w stosunku do lat ubiegłych. Szpital jako podmiot leczniczy zmuszony jest szukać oszczędności na wszelkich polach eksploatacji, aby zapewnić realizację ważnego interesu społecznego, to jest ratowania życia i zdrowia mieszkańców powiatu kutnowskiego gdyż są to zadania wykonywane w imieniu powiatu w zakresie ochrony zdrowia - pisze prezes spółki w zapowiedzi wypowiedzenia, skierowanym do związków zawodowych.

Jak piszą związki, prezes Artur Gur uznał iż dział administracyjno-technicznego wraz z podległymi mu sekcjami jest wręcz zbędny a likwidacja stanowisk kierowniczych ma jawić się jako celowa i uzasadniona poszukiwaniem oszczędności.

Związki zawodowe piszą, że takie rozwiązanie prezesa zarządu wydaje się całkowicie nielogiczne i nieuzasadnione a także nie będzie oszczędniejsze i efektywniejsze. Zmniejszenie zatrudnienia i w konsekwencji likwidacja stanowiska pracy ma charakter pozorny, fikcyjny i ma na celu jedynie rozwiązanie umowy o pracę z konkretnym pracownikiem.

Zdaniem związków obowiązki kierownika zostaną przejęte przez zastępcę dyrektora, osobę kompletnie niekompetentną, gdzie sposób zarządzania tej osoby budzi wiele wątpliwości wśród załogi spółki.

- Osoba zarządzająca pionem administracyjno-technicznym oprócz przygotowania merytorycznego powinna posiadać odpowiednie kwalifikacje techniczne, posiadać świadectwa kwalifikacyjne dozoru i eksploatacji, które pozwalają prawnie zarządzać pracownikami pionu technicznego, którzy zajmują się eksploatacją instalacji i urządzeń energetycznych oraz instalacji i urządzeniami gazów medycznych. Takie kwalifikacje posiada właśnie kierownik działu administracyjno-technicznego. z którym prezes zarządu zamierza rozwiązać umowę o pracę a powierzyć osobie bez tych kwalifikacji - czytamy w piśmie do starosty.

Związki zawodowe piszą dalej, że obecnie rozbudowana struktura administracyjna i przerost zatrudnienia w administracji nie dotyczy wcale pionu administracyjno-technicznego a wręcz zbędnych stanowisk utworzonych przez zarząd spółki to jest zastępcy dyrektora do spraw administracyjno-technicznych czy zastępcy dyrektora do spraw marketingu komunikacji i kontroli (chodzi o Bartosza Serendę) wraz z liczną strukturą różnych działów i zatrudnionych w nich pracowników którzy oprócz wysokich wynagrodzeń jakie otrzymują nic nie wnoszą nowego do funkcjonowania spółki. Zmiany w strukturze organizacyjnej spółki są właśnie tworzone na potrzeby zatrudnienia przez prezesa zarządu konkretnych osób na wymienione wyżej stanowiska.

Związki wskazują, że osoby zatrudnione w pionie podległym Bartoszowi Serendzie, mają w obowiązkach zadania, które wyłącznie powinny być realizowane przez organ założycielski i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kutnie. Chodzi między innymi o inicjowanie i organizowanie działań mających na celu promocje zdrowego stylu życia większej świadomości profilaktycznej i zdrowotnej, właściwego odżywiania prowadzenia właściwego trybu życia, badań profilaktycznych wśród mieszkańców powiatu kutnowskiego oraz otoczenia społeczno-biznesowego spółki, promowanie i inicjowanie przedsięwzięć mających na celu zwiększenie aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia jako elementu profilaktyki wśród mieszkańców powiatu kutnowskiego, popularyzację promocję i zachęcenie do rekreacji mającej na celu zwiększenie profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców, nawiązywanie i budowanie relacji z otoczeniem społeczno-biznesowym spółki i wszystkimi mieszkańcami powiatu kutnowskiego.

- Otrzymywane środki finansowe z Narodowego Funduszu Zdrowia są nieracjonalnie wydatkowane na zadania nie obowiązujące w zakresie świadczenia opieki zdrowotnej przez spółkę to właśnie w obszarze zarządu spółki prezes powinien poszukać oszczędności - czytamy w piśmie.

Przedstawiciele związków spotkali się ze starostą i czekają na decyzję organu nadzoru właścicielskiego.

(Ola Rzadkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (20)

ZKFZKF

23 6

Związki zawodowe mają racje - reakcja na to pismo to będzie doskonale pokazywać prawdziwe intencje władz i samego zarząd spólki wobec tego szpitala. Choć ja juz nikomu z zarządu szpitala nie wierze w dobre intencje. 15:03, 03.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Monia L4Monia L4

15 1

Może jeszcze o piśmie jakie było napisane do prezesa
Że przyznaje się że na niczym się nie zna
18:40, 03.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

tyżprowdatyżprowda

13 0

Dyrektor ds administracyjno-technicznych na piśmie informuje, ze chce się zajmować tylko administracją. Fajne czasy nastały w szpitalu, wybrańcy polityczni (PIS) wybierają sobie stołki. Nie dość ze sztucznie zostały utworzone dwa stanowiska dyrektorskie to jeszcze wybierają co mają ochote robić. Żenada. 19:53, 03.10.2022


 Margot Margot

19 1

Szpital powiniec przede wszystkim leczyć. Te dziecinne akcje propagandowe np. rowery na OIOM ie, sadzenie lasu, sianie trawy, strzelanie z łuku to nie działalność szpitala. Prosze policzyć ile kosztowała szpital działalność tego pana Bartosza? Co na to wszystko pani Kotulska? Nie dziwię się, że radni PiS byli przeciw dotacji miasta na ZOL. 19:32, 03.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

były pracownikbyły pracownik

14 4

No wreszcie związki szpitalne ruszyły dupy. Aby doprowadzić sprawe do końca pismo oprócz Ciąpały i Kowalika powinni otrzymać: Rada Nadzorcza szpitala, wszyscy parlamentarzyści od LEWA do PRAWA z naszego okręgu wyborczego oraz redakcje Interwencja - Polsat News oraz TVN - Uwaga. Inaczej sprawe starostwo zamiecie pod dywan. Pozbyć się pracownika z takim stażem sześc lat przed emeryturą to SKANDAL 😡 20:00, 03.10.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

BosBos

11 1

Szkoda ze za innymi nie potrafili się wstawić 21:45, 03.10.2022


Pracownicy Pracownicy

5 2

Zawiadomcie jeszcze ONZ Papieża i Unię Europejską. 09:21, 04.10.2022


pracownikpracownik

3 1

Tfufałen?Cała przemoc całą dobę, a Hkraśkę przywiezą. 11:30, 04.10.2022


czytelnik czytelnik

16 0

Z innej beczki, pani redaktor, ile było już spotkań tej społecznej rady szpitala, bo media donosiły o jednym? I jakie efekty, jeśli można prosić? 21:21, 03.10.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RedakcjaRedakcja

3 1

Jedno było chyba, teraz 13 października ma być 10:37, 04.10.2022


RedakcjaRedakcja

0 2

Harmonogram na 13
Planowana agenda posiedzenia:
1. Rozpoczęcie spotkania.
2. Sprawdzenie quorum.
3. Przedstawienie porządku obrad.
4. Przedstawienie zastępców dyrektora KSS Sp. z o. o.
5. Omówienie zwiększenia aktywności medycznej szpitala jako sposobu na pokonanie zadłużenia placówki (argumenty za i przeciw na podstawie trzech sektorów medycznych).
6. Problemy kadrowe placówki medycznej na przykładzie KSS Sp. z o. o.
7. Pionierska w Polsce operacja gastropeksji z użyciem laparoskopu (film/pokaz).
8. Operacje w Kutnowskim Szpitalu z użyciem zieleni indocyjaninowej.
9. Przedstawienie harmonogramu prac przebudowy Portierni na Dział Obsługi Pacjentów.
10. Omówienie bieżących inwestycji: OIOM i Oddział Wewnętrzny.
11. Omówienie koncepcji powiększenia ZOL-u.
12. Sytuacja COVIDowa w kutnowskim szpitalu.
13. Transporty środków higieny osobistej.
14. Zabezpieczenie tlenu w kutnowskim szpitalu – inwestycje tlenowe.
15. Omówienie możliwości pozyskiwania pieniędzy z budżetów samorządów powiatu kutnowskiego na rzecz zakupów nowych urządzeń medycznych i remontów.
16. Uroczystości związane z 40-leciem oddania do użytku obecnego budynku szpitala.
17. Przedstawienie harmonogramu prac RADY WSPARCIA wraz ze spotkaniem świątecznym RADY WSPARCIA.
13:33, 04.10.2022


PracownikPracownik

12 0

Co niektórzy są przyspawani do stołków w tym szpitalu na amen. Przydałaby się większa redukcja szczególnie pracujących emerytów 22:06, 03.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ciekawyciekawy

6 0

A w PWIK ile lat ta sama osoba jest przewodniczącym tzw. Rady Nadzorczej, czy ktoś wie???? 12:04, 04.10.2022


JamJam

9 4

Tak się zastanawiam, czy związkom zawodowym naprawdę zależy na dobru szpitala?
Niech zwrócą uwagę jak ich członkowie pracują, to chyba każdy wie 07:22, 04.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

robotnikrobotnik

9 2

Nie musisz się zastanawiać, Ci z lewymi rękami to urodzeni działacze. U nas nawet z pokolenia na pokolenie. Wyobraź sobie, że bez względu na zawirowania polityczne wybierają ich w wyborach. 11:22, 04.10.2022


Tomasz BukowiczTomasz Bukowicz

15 2

Serenda doi Powiat co miesiąc na 9 tys .ostatnio to co zrobiła z nim radna Podemska to jest mistrzostwo.gość od komunikacji po zadaniu pytania przez radną musiał wciągnąć gila .zdasiła go jak peta. 07:47, 04.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JACKJACK

10 0

PAN BARTOSZ BĘDZIE JESZCZE UKŁADAŁ KOSTKE W PARKU, ZAPOMNIELISCIE. 13:14, 04.10.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PolPol

8 0

Szanowna redakcja prosiliśmy o kilka zdjęć tegoż parku 15:55, 04.10.2022


o jejku o jejku

3 0

kostke to on brukarz z zawodu? Ogrodnik to tak bo przesadza w kontekscie jam jest wielki....... 20:00, 04.10.2022


faktyfakty

9 2

Nie jest żadną tajemnicą, że tego politykierskiego kmiota, nieudacznika, swojego kolesia sprowadził obsmarkany se-mafor z leczyckich ugorów nijaki ble bleszczoczek, a zaakceptowali, to nieszczęście m.in. polityczne niedouki z peło-wiacikowo-pzpr-zsl-samobronowego ścieku, tak?!! To, jakby co, pierwej wypadałoby wyrzucić na zbity pysk z Naszego Regionu właśnie tych niedorajdów i sługusów kacyków z tzw. lokalnej dobrej zmiany (o zgrozo!!!), a w konsekwencji wyczyścić z wszelakich spadochroniarzy, nieudaczników, (również tzw. radę bez-nadzorczą, to jest dopiero nieszczęście Załogi i Pacjentów !!!) cały TEN Podmiot i wówczas można dyskutować o konkretnych, poważnych i rozsądnych projektach w obszarze opłacalnych usług medycznych, odpowiedzialnej gospodarki finansami, a także dobór stosownych, wykwalifikowanych, merytorycznych kadr iii... Uszanowania Porządnych Ludzi oraz akceptacji ich racji, które wielokrotnie przedstawiały i przedstawiają, prawda !? Natomiast obecnego niedorajdę wsze-perezesika oraz m.in. żonkisie nieudaczniczkę sema-fora z leczyckiej viochy, a także komucha od czarnego (niestety) PR-u, starego komucha z resztą przegonić na cztery strony świata i niech wracają w swoje zatęchłe wioseczki i polityczne ugory.
TAK, Związki Zawodowe maja rację i mogą w tym podmiocie zamieszać na korzyść Naszą - Pacjentów, a w szczególności doprowadzić do faktycznego posprzątania, tejże stajni Augiasza. Jesteśmy z Wami Związkowcy, a jest Nas naprawdę więcej, niż jakiś tam politykierskich kacyków z lokalnej dobrej zmiany, a fee !!! Amen 14:38, 04.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%