Zamknij
REKLAMA

Panaceum na krótką metę dla szpitalnej spółki

13.26, 28.09.2022 Ola Rzadkiewicz Aktualizacja: 12.36, 30.09.2022
Skomentuj
REKLAMA

Dziś w Starostwie Powiatowym w Kutnie odbyła się sesja Rady Powiatu Kutnowskiego. Radny Zbigniew Filipiak z Komitetu Obywatelskiego zapytał co wnioskiem komisji o spotkaniu z zarządem spółki Kutnowski Szpital Samorządowy. Przypomnijmy, że w porządku obrad znajduje się zgoda na podniesienie kapitału zakładowego. Radny usłyszał zastanawiającą odpowiedź wicestarosty Magdaleny Krupińskiej-Kotulskiej.

- Zarząd zapoznał się z wnioskiem, jednakże w związku z tym, że prezes przebywa teraz na zwolnieniu lekarskim, proponujemy aby spotkanie odbyło się w terminie późniejszym - powiedział wicestarosta.

- Ale w szpitalu nie rządzi tylko pan prezes - powiedział Z. Filipiak. - Jesteście Zgromadzeniem Wspólników spółki więc można porozmawiać. 

- Ale jak pan wie spółką zarządza pan prezes bądź dwóch prokurentów pod jego nieobecność. Zarząd ani Walne Zgromadzenie nie jest władne ani kompetentne do informowania o sytuacji spółki - powiedziała Magdalena Krupińska-Kotulska

Radny Artur Gierula  z Platformy Obywatelskiej zabrał głos - Mieliśmy umowę z panem starostą, że w porządku obrad znajdzie się punkt o dodatku za wychowawstwo. 

- Na potrzeby zgłoszonego wniosku i sprawy którą pan radny dostrzegł, została zgodnie z przyrzeczeniem wykonana kalkulacja ile będzie to kosztowało powiat kutnowski. Jesteśmy otwarci do dalszych rozmów. Trwają cały czas rozmowy ze związkami zawodowymi, które mają doprowadzić do zwiększenia wynagrodzeń i wprowadzenia kalkulacji, która będzie działała w przyszłości. Tę kalkulację i wniosek na rozmowach przedstawimy - odpowiedziała wicestarosta. 

- Skoro nie przewidujecie państwo rozmowy o sytuacji bieżącej szpitala, stawiam wniosek formalny o zdjęciu z porządku obrad punktu o podniesieniu kapitału- powiedział radny KO.

- W marcu na sesji rady powiatu zgodziłem się na zdjęcie tej uchwały z porządku obrad na wniosek również radnych Komitetu Obywatelskiego. W tym czasie Komitet Obywatelski miał przedstawić swoją propozycję tego aportu za czynsze w szpitalu. Do tego czasu informacji żadnej od Komitetu oczywiście nie dostaliśmy. Powiem więcej Ostatnio pan prezes informował was i państwo odmówili rozmowy w starostwie. Myślę, że kolejne przerzucanie tego punktu nie ma żadnego celu i że finalnie żadna od was propozycja nie zostanie wystosowana - mówił Daniel Kowalik Starosta Kutnowski. 

Do wniosku o zdjęcie punktu o podniesieniu kapitału przyłączył się też radny Artur Gierula.

Rada Powiatu 11 głosami "przeciw" nie zdjęła punktu z porządku sesji. 

Radny Marek Jędrzejczak zapytał o projekty realizowane przez szkoły i koszty pośrednie, które jego zdaniem powinny być kosztami powiatu a nie szkół. Radny Krzysztof Debich poparł przedmówcę. Skarbnik Jolanta Skowrońska oraz starosta Daniel Kowalik poinformowali, że jeśli chodzi o rozliczanie dofinansowań tych zadań na pewno nie dochodzi do łamania prawa.

- Jaka jest różnica między sumą strat z lat ubiegłych a połową kapitału zakładowego plus kapitał zapasowy i rezerwowy w spółce KSS ? -spytał radny K. Debich.

- Tak jak powiedziałam, sytuację, jeśli chodzi o kondycję finansową władny jest przedstawić tylko i wyłącznie zarząd szpitala. A jeśli chodzi o to konkretne pytanie, które jest ściśle związane z dzisiejszą uchwałą, odpowiadam, że nic się nie zmieniło. Sytuacja, która była przedstawiana na poprzednim posiedzeniu wspólnym komisji  zadłużenie i strata z lat ubiegłych się nie zmieniła, ona przewyższa sumę o której pan mówi. Zresztą, nota bene żadną tajemnicą nie jest, że Walne Zgromadzenie wyraziło zgodę na dalsze funkcjonowanie spółki, w związku z tym procedowana dzisiaj uchwała i to zobowiązanie wymagalne, na chwilę obecną, jedyne w spółce nie pozostawia wątpliwości, że jest ciężarem dla spółki - mówiła Magdalena Krupińska-Kotulska. -Trzeba się skupić aby straty z lat ubiegłych malały ale na pewno podjęcie dzisiejszej uchwały będzie z pożytkiem dla spółki.

- Ponawiam pytanie i proszę o rzeczową odpowiedź - powiedział radny K. Debich. 

- Myślę, że moja odpowiedź dla pana radnego, który był w spółce jest zrozumiana. Nie jestem uprawniona do referowania sytuacji finansowej spółki - odparła wicestarosta. - Naszą wolą jako rady jest to co obejmuje uchwała.

- Wiem, że tego kapitału zakładowego brakuje na pokrycie strat. Proszę państwa ile? - po wiedział radny KO. - Ta uchwała nie rozwiązuje problemu w spółce, w której strata przekracza kapitały. Co macie zamiar zrobić jako Zgromadzenie Wspólników z pozostałymi kapitałami aby ta zasada z kodeksu spółek handlowych. Uchwała jest niewystarczająca. W spółce dowiedziałem się właśnie o braku tych kapitałów. Najlogiczniejsze byłoby to aby w spółce pojawiły się jakieś środki finansowe. To są zapisy księgowe, które podwyższają, a spółka za jakiś straci płynność. To nie jest zabawa w przenoszenie uchwały na następny czas, to jest chęć rozwiązywania problemów. Pytanie jaki macie pomysł długofalowy na kapitały, nie mówimy o oddziałach, kwestii leczenia, funkcjonowania. Szacunkowo strata będzie na poziomie 7 mln zł, nie można tak działać, że się nie wie co będzie się potem podejmowało. Ile pieniędzy brakuje? 

- Walne Zgromadzenie w czerwcu spotkało się z biegłym rewidentem. Biegły rewident przedstawiał taką propozycję jak w uzasadnieniu - powiedział starosta.

Na prośbę radnych Z. Filipiaka i A. Gieruli zostanie zwołane wspólne posiedzenie komisji Rady Powiatu Kutnowskiego. 

Rada Powiatu 16 głosami "za", 3 "wstrzymującymi" wyraziła zgodę na wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki Kutnowski Szpital Samorządowy sp. zo.o. na podwyższenie jej kapitału zakładowego oraz objęcie i pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowy. Kapitał zakładowy wynosi  37 253 000 zł, a trzeba go podnieść do kwoty 40 510 000 zł czyli o kwotę 3 257 000 zł poprzez utworzenie 6514 równych i niepodzielnych udziałów, każdy o wartości nominalnej 500 zł. 

Wkład niepieniężny, o którym mowa obejmuje wierzytelności przysługujące Powiatowi Kutnowskiemu wobec szpitala czyli opłat za użytkowanie nieruchomości, wynikających z umowy użytkowania nieruchomości, zawartej w dniu 30 sierpnia 2011 roku, za okres od 01 sierpnia 2019 roku do 31 sierpnia 2022 roku, w kwocie 3.153.473,34 zł, odsetek umownych naliczonych od dnia wymagalności opłat w kwocie 103.748,09 zł. W zamian za wniesiony wkład Powiat Kutnowski obejmie w podwyższonym kapitale zakładowym spółki 6514 udziałów. Pozostała kwota 221,43 zł zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy.

 

(Ola Rzadkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (10)

KrzepichKrzepich

5 1

Od ilu lat to już debich powtarza swoje dyrdymały? "W SZPITALU SA POTRZEBNE PIENIADZE". No geniusz 14:43, 28.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bez-radabez-rada

10 1

Zdrowo myślący i orientujący się Mieszkańcy Naszego Powiatu, a jest Ich/Nas wielu, wiedzą doskonale, że w tej bez-radzie jest pospolicie zwana politykiersko-administracyjno-finansowo-kadrowa "kaszana", booo... tam nie ma ani jednej/go osobnika, który miałby jakiekolwiek pojęcie o zarządzaniu, nadzorze tudzież kierowaniu jakiegokolwiek podmiotu, tym bardziej złożonej, wielooddziałowej struktury, jaką jest m.in. powiatowa jednostka usług medycznych!!! Mało tego, ten politykierski element nieudaczników rozszerzony jest, a propos w/w niewiedzy, o tzw. zarząd łącznie z wsze-prezesikiem, bo o tej żonkisi politycznego tłuka z pod leczyckich ugorów diabla boruty lepiej nie wspominać. Przy okazji warto pamiętać, że ten w/w melansz wspiera ( o zgrozo) nieudaczny kacyk z post-pzpr, z resztą też w randzie derechtorka z bozej laski. I nie warto marnować czasu na tych politycznych-nie-samorządowych kmiotów, który to politykierski folklor nadaje się do przysłowiowego darcia zelówy na kutnowskim trotuarze. Amen 15:20, 28.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Wlc@[email protected]

3 0

A zresztą ,,jużmi'' się odechciało komentować...!!! 02:44, 29.09.2022


ad vocem "bad vocem "b

2 0

Winno być -melanż- sorky za czeski błąd 15:24, 28.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Wlc@[email protected]

2 1

Nie pij tyle, lepiej sobie poskacz po krzakach !!! Tylko na drzewa mi nie wchodź, dobra...!!! 02:51, 29.09.2022


Szok... Szok...

9 6

Zarząd Powiatu nie jest władny i kompetentny do informowania o sytuacji spółki, w której jest jedynym wspólnikiem??? Brakuje słów by to skomentować... 19:02, 28.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Robert Robert

4 4

Skoro nie jestes kompetenta to złóż rezygnację Magda 10:09, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bzdury, żenada !!!bzdury, żenada !!!

4 0

Odpowiadając nijakiemu "szok" krótko i rzeczowo na tzw. komentarz (Boże zlituj się i odwróć!), to niech wie, ta niedouczona "persona", że jakikolwiek podmiot, tym bardziej jedyny udziałowiec, a więc niezaprzeczalny właściciel, takiej czy innej spółki, może, po prostu WSZYSTKO, powtarzamy WSZYSTKO iii... to zgodnie z obowiązującym prawem w Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej !!! Natomiast inną kwestią jest to, czy takie politykierskie-pełowiatowo-samobronowo-pzpr-zsl przypadki wiedzą, jakie mają uprawnienia, ba, czy posiadają elementarną, podstawową wiedzę nt. nadzoru, kontroli i odpowiedzialności nad podmiotem, którego są, no właśnie, właścicielem ! I to jest odpowiedź-finito na powyższe zagadnienie ! 13:22, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tak na chłopski rozuTak na chłopski rozu

2 2

Tak na chłopski rozum
1. mam spółkę ktorej jestem jedynym wlascicielem
2. spółka ma więcej długow niz powinna i dlugi przekraczaja zabezpieczenie
3. spółka ma długi nawet wobec mnie
4. daruje dług spółe który ma wobec mnie tworząc nowe udziały - czyli mam juz 100 procent, ale nie dostane od spółki należnej kasy i za to bede miał jeszcze lepsze 100 procent udzialów?
5. wszystkim wokół bede tłumaczyl ze jest ok i spólka działa całkiem fajnie i jest jeszcze więcej warta
6. znajdą sie tacy którzy w to uwierzą
7. szok !!!!!! 15:54, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Chłopski rozumChłopski rozum

4 2

Ktoś komunistów i samobronowców wybrał , a wszyscy im płacimy. 16:02, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%