Zamknij

Dobra wiadomość dla mieszkańców Kochanowskiego

14:50, 16.09.2022 Ola Rzadkiewicz Aktualizacja: 20:46, 22.09.2022
Skomentuj

W połowie sierpnia opisywaliśmy sytuację mieszkańców bloku przy ul. Kochanowskiego 20 w Kutnie Kolejowy blok w Kutnie - jedna wielka usterka!. To blok w zarządzie Polskich Linii Kolejowych S.A.Z mieszkańcami spotkał się wówczas zastępca prezydenta Jacek Boczkaja, przedstawiciela właściciela bloku-usterki zabrakło. Kutnianie oczekiwali, że prezydent Kutna wesprze ich prośby do  PKP SA Oddział Gospodarowania Nieruchomościami.

Przypomnijmy, mieszkańcy bloku przy ulicy Kochanowskiego 20 w Kutnie pracowali kilkadziesiąt lat na kolei, teraz ich służbowe mieszkania i cały blok są jedną wielką usterką. W trakcie deszczu po ścianach leci woda, z pięta na piętro, piwnica gnije, na zewnątrz budynku są duże szpary między kondygnacjami, z balkonów odpadają kawałki betonu. Budynek przez ponad 30 lat nie został ocieplony, straszy swoim wyglądem. Nie ma dobrej drogi bezpieczeństwa, inne bloki wokół wprowadziły ogrodzenia, więc Straż Pożarna z podnośnikiem nie ma jak wjechać do ostatniej klatki.

- Administracja w Warszawie to nam robi czynsze warszawskie, tylko że my mamy pensje kutnowskie. Kolej nic nie robi aby zadbać o nasz blok - mówili mieszkańcy. -Chcemy aby PKP sprzedało nam mieszkania. Odpisują nam, że przez dwa lata zbierają dokumenty a to będzie możliwe na koniec tego roku. Trudno w to wierzyć, bo z roku na rok mają jakieś wymówki. 

Reakcja prezydenta była niezwłoczna, wysłano pismo do PKP, a dziś Jacek Boczkaja, zastępca prezydenta poinformował mieszkańców o wyniku środowej wizyty u Ewy Wójcik dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A 

- Byłem na spotkaniu u pani dyrektor i uzyskałem informację, że PKP złożyła do sądu kolejny wniosek o wpis do księgi wieczystej służebności przejścia i przechodu między posesją państwa Zientarskich a blokiem przy Kochanowskiego 20. Pierwszy wniosek został odrzucony przez sąd, teraz zarówno prawnicy z PKP, jak i nasi z urzędu sprawdzili czy wniosek jest prawidłowy. Za około 2 miesiące powinien zostać dokonany wpis w księdze wieczystej. Wtedy, jak poinformowała pani dyrektor, rozpocznie się procedura wykupu lokali - mówił na dzisiejszym spotkaniu Jacek Boczkaja.

Taka prosta rzecz, jak na przykład przejście przez furtkę będzie wreszcie możliwe. Teraz furtka między Kochanowskiego 5 a 20 jest zamknięta, wydłuża to drogę do garaży, do przejścia do miasta.  Podobnie jak sprawa z generalnym remontem bloku i ociepleniem. Po zawiązaniu wspólnoty i wybraniu zarządcy mieszkańcy będą mogli zadbać o budynek.

Mieszkańcy na spotkaniu z wiceprezydentem Kutna nie wierzyli, że batalia z PKP, która trwała latami tak szybko się skończy. Dlatego sprawę nadal będziemy monitorować. 

Na spotkaniu w sierpniu kutnianie podnosili też temat związany z dużymi niedopłatami do centralnego ogrzewania. Twierdzili, że mieszkańcy bloku obok, z którym mają wspólny węzeł ciepłowniczy, mają nadpłaty. Tamten blok kolej ociepliła.

Faktycznie jest tam węzeł grupowy, którego właścicielem jest Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Kopernika 5 (przejęła ten węzeł w eksploatację od PKP). Umowa sprzedaży ciepła jaką posiada Spółka ECO jest zawarta z PKP i to im ECO wystawia fakturę za sprzedaż ciepła. 

Jacek Malczewski Z-ca Dyrektora ds. Technicznych ECO Kutno Sp. z o.o., informuje:

Sprzedaż odbywa się na podstawie danych z układu pomiarowo-rozliczeniowego, którego jesteśmy właścicielami. Układ pomiarowy wskazuje zużycie ciepła przez obydwa bloki. Nie jest nam znany sposób w jaki PKP rozlicza obydwa bloki. Granicą własności są pierwsze zawory w pomieszczeniu węzła cieplnego. Fakt, że jest to węzeł grupowy nie musi oznaczać, że jest to sytuacja pod względem technicznym zła. Cały czas w Kutnie są eksploatowane węzły grupowe, najważniejszy jest ich stan techniczny, prawidłowe działanie automatyki, stan izolacji cieplnej oraz stan izolacji na instalacji którą ciepło jest z węzła grupowego dostarczane do bloku. Nie jest wiadome jaki jest stan izolacji rur łączących węzeł zlokalizowany w bloku przy ul. Kopernika 5 z instalacją bloku przy ul. Kochanowskiego. Straty ciepła, które występują na tym odcinku, mając na uwadze niewielką odległość około 25 m, będą znacząco mniejsze od strat jakie dzisiaj wynikają z braku ocieplenia budynku przy ul. Kochanowskiego 20. Dokładne informacje o wielkości zużycia obecnego oraz oszczędności i koszty mogliby mieszkańcy bloku przy ul. Kochanowskiego 20 uzyskać wykonując audyt energetyczny. Wtedy otrzymaliby dokument pokazujący co tak naprawdę należy zrobić, a w mojej ocenie potwierdzający zasadność wykonania termomodernizacji budynku.

Odnosząc się do drugiego pytania jak zmienić tą sytuację (rozumie, że chodzi o rozbicie węzła grupowego) jest technicznie możliwe wykonanie nowego przyłącza do bloku przy ul. Kochanowskiego 20 wraz z indywidualnym węzłem. Koszt węzła oraz koszt opłaty za przyłączenie obiektu będzie wynikał bezpośrednio z mocy zamówionej dla węzła na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Przeprowadzając teraz taką inwestycję cała ww. infrastruktura techniczna będzie przewymiarowana i nie przyniesie oszczędności w stosunku do stanu istniejącego. Zainwestowane przez wspólnotę środki na budowę węzła nie dadzą efektu. Oczywiście uregulowane będą połączenia pomiędzy stronami ECO Kutno a klient, jednakże należałoby się zastanowić czy zasadne jest wydawanie około 90 tys. zł tylko na węzeł.

Mogę dodać. że obecnie Spółka od 01.10.2022 r. będzie świadczyła dla Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Kopernika 5 eksploatację tego węzła cieplnego. Zapewni to jego sprawną pracę, szybkie usunięcie awarii ale nie będzie miało wpływu na rozliczenia wewnętrzne.

(Ola Rzadkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

Kolejorz Kolejorz

5 3

Tylko na Prezydenta można liczyć! Życzę Państwu powodzenia!
Natomiast z tymi pensjami to nie przesadzajmy, byle maszynista zarabia po 12 tysięcy i więcej, a dyżurni niewiele mniej. 16:31, 16.09.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Wiesiek pkpWiesiek pkp

3 5

Maszynista 12 tys ty chyba z ch spadłeś 17:44, 16.09.2022


bruttobrutto

2 1

Już 15? 14:45, 17.09.2022


reo

"Dobra&"Dobra&

2 0

.... to bym nie powiedział. Chcieć zostać właścicielem lokalu w takiej nieruchomości to trzeba być bardzo bogatym. Może najemcy są bogaci duchowo... wiara w cuda będzie potrzebna. ? 05:17, 17.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RtRt

2 2

Proponuję wprowadzić zakaz wjazdu koparek i traktorów przez wiadukt 37 Pułku oraz ulicą Łęczycką w godzinach od 7:00 do 9:00 gdyż maszyny budowlane powodują ogromne korki i to samo w godzinach największego szczytu w powrotach między godziną 14:00 a 16:00 dziękuję nadmienię iż maszyny te poruszają się z niewielką prędkością co odbija się potem na jeździe w dalszej części miasta powodując
tam również ogromne korki zastanawiający jest też stan techniczny owych maszyn brak rejestracji i czy mają dopuszczenie do poruszania się po drogach publicznych bez lawety 08:10, 17.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zzzzzz

2 0

Dobry pan z tego wiceprezydenta ??? 10:22, 17.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JagodaJagoda

3 0

W artykule jest wiele nieścisłości. Kolej nikomu w tej lokalizacji nie ociepliła bloku. 14:56, 17.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZasadaZasada

0 0

Redahtory nie muszą pisać prawdy. 21:09, 24.09.2022


SibakSibak

2 1

Formalnie PKP należy do Polski podobnie jak Prusy Książęce należały do Korony ale wara od ich rządów 12:20, 18.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%