Zamknij
REKLAMA

Pożegnanie Grażyny Sochackiej, dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowem

11.00, 26.06.2022 Julita Szczepankiewicz Aktualizacja: 18.10, 28.06.2022
Skomentuj
REKLAMA

Rok szkolny dobiegł końca, a wraz z nim przyszedł czas pożegnań ze szkołą. Tę uroczystość, która odbyła się 24 czerwca 2022 r. przeżywała również społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Nowem. Dla części uczniów rozstanie ze szkołą potrwa tylko przez okres wakacji i wrócą 1 września, ale w dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego nie zameldują się już ósmoklasiści. Ze szkołą pożegnała się również dyrektor Grażyna Sochacka.

Tradycyjnie ostatni dzień roku szkolnego rozpoczął się od mszy w zabytkowym kościele pw. św. Floriana w Nowem, którą odprawił proboszcz parafii, ks. Krzysztof Kuśmirek. Następnie uczestnicy mszy przeszli do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Nowem, gdzie o godz. 9.00 kontynuowano zakończenie roku szkolnego. Uroczystość poprowadziła Oliwa Skibińska debiutująca w roli przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego. Wśród zaproszonych gości byli: burmistrz Krośniewic Katarzyna Erdman, członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego Tomasz Walczewski, przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Łodzi Delegatura w Kutnie wizytator Agnieszka Badziak, proboszcz parafii pw. św. Floriana w Nowem ks. Krzysztof Kuśmirek. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło złożenie przez delegację wiązanki przed pomnikiem generała Władysława Andersa.  W dalszej części uroczystości dyrektor Grażyna Sochacka wraz z wizytator Agnieszką Badziak i wychowawcami klas I-VIII wręczyli nagrody za wysokie wyniki w nauce i sukcesy sportowe, a także przyznane za czytelnictwo i pracę w Samorządzie Uczniowskim.

Uroczystość zakończyła się pełnym wzruszeń podziękowaniem dyrektor Grażynie Sochackiej, która po ponad 40 latach pracy w szkole przechodzi na emeryturę. Momentem, który zapamiętają uczestnicy uroczystości, był moment jej  pożegnania się ze sztandarem szkoły.

Jako pierwsza słowa wdzięczności za trud, zaangażowanie i sumienną pracę dyrektor Grażyny Sochackiej wygłosiła burmistrz Katarzyna Erdman. Następnie zabrała głos wizytator Agnieszka Badziak, która podziękowania i życzenia złożyła w imieniu dyrektor Kuratorium Oświaty w Łodzi Delegatura w Kutnie i własnym. Zaprzyjaźnione ze szkołą Stowarzyszenie „Ułan Karpacki” nadesłało uroczysty list, który odczytała Aleksandra Antoniewicz. Następnie z podziękowaniem wystąpiły kolejne delegacje - Międzyoddziałowego Związku Nauczycielstwa Polskiego z siedzibą w Krośniewicach, kadra pedagogiczna wraz z pracownikami administracji i obsługi, Samorząd Uczniowski i delegacja Rady Rodziców. Grażyna Sochacka podziękowała wszystkim za piękne lata współpracy na rzecz społeczności uczniowskiej. Jako dyrektor szkoły starała się wykonywać swoje obowiązki z należytą staranności, odpowiedzialnością, lojalnością i zaangażowaniem. Podziękowała uczniom, nauczycielom, pracownikom, rodzicom, słowa wdzięczności skierowała również do proboszcza parafii św. Floriana w Nowem ks. Krzysztofa Kuśmirka oraz do instytucji, które wspierały działalność placówki.

Z radością i dumą społeczność uczniowska przyjęła wiadomość, że G. Sochacka w lipcu tego roku będzie reprezentowała szkołę podczas uroczystości odsłonięcia pomnika gen. Władysława Andersa w Ankonie we Włoszech, bowiem została wybrana do grona stanowiącego delegację rządową.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Nowem  jest dla uczniów wzorem wspaniałego pedagoga i wychowawcy, który nie tylko dba o dobro i rozwój intelektualny uczniów, ale także kształtuje postawy obywatelskie i patriotyczne. Nie sposób zapomnieć okazanej życzliwości, empatii i poświęcenia w budowanie tradycji szkoły i upamiętnienie dokonań gen. Władysława Andersa, który wywodzi się z gminy Krośniewice. Szkoła Podstawowa w Nowem w czasie sprawowania przez Grażynę Sochacką funkcji dyrektora zyskała nowe oblicze, a jej społeczność jest dumna z obranego patrona. W tym czasie zbudowano i oddano do użytku salę gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia, unowocześniono pracownie szkolne czy odsłonięto piękny pomnik gen. W. Andersa (uroczystość odbyła się 25 czerwca ubiegłego roku).

Pani Grażyna Sochacka jest osobą nietuzinkową, pełną pasji i zaangażowania. Potrafiła sobie zjednywać różne środowiska, aby stworzyć zarządzanej przez siebie szkole możliwie jak najlepsze warunki do nauki i rozwoju młodego pokolenia. Zawsze godnie reprezentowała szkołę i społeczność lokalną, chociażby podczas wyjazdów delegacji szkolnej na uroczyste obchody bitwy o Monte Cassino czy przy okazji 80. rocznicy obrony Twierdzy Tobruk. To wydarzenie w ubiegłym roku organizował Niezależny Związek Harcerstwa ,,Czerwony Mak" im. Bohaterów Monte Cassino wraz ze Stowarzyszeniem ,,Ułan Karpacki", przy wsparciu Gminy Skawina. Współpracowała również ze środowiskami wojskowymi i historycznymi. Współorganizowała uroczystości patriotyczne pn. „Krośniewickie Maki”. Uczniowie corocznie brali udział w Gwiaździstych Rajdach Rowerowych im. gen. Władysława Andersa, reprezentowali również szkołę w konkursach plastycznych i sprawdzających wiedzę, a związanych z patronem szkoły. Grażyna Sochacka miała zawsze na względzie dobro ucznia, traktując go podmiotowo. To ona zainicjowała pracę wychowawczą związaną z wyborem patrona i wraz ze społecznością szkolną zorganizowała finał tych przygotowań. W 2007 r. Szkoła Podstawowa w Nowem otrzymała imię gen. Władysława Andersa, co sprawiło, że otworzyła się szczególna możliwość pracy wychowawczej z nowymi pokoleniami uczniów, a szkoła stała się rozpoznawalna nie tylko w powiecie kutnowskim, ale i w całej Polsce. Do Nowego przybywali znamienici goście, jak córka gen. Władysława Andersa Anna Maria Anders, kombatanci – byli żołnierze II Korpusu Polskiego i przedstawiciele rządu. Otrzymywała wyróżnienia i odznaczenia. Młodzież opiekuje się grobem sierżanta Jana Ryka spoczywającego na cmentarzu parafialnym, a przed szkołą zasadzono platan wraz z tabliczką upamiętniającą weterana bitwy pod Monte Cassino. Utrzymuje kontakty m.in. z  prof. Wojciechem Narębskim, żołnierzem Armii Andersa i towarzyszem broni słynnego niedźwiedzia Wojtka.

Otrzymała wiele wyróżnień i odznaczeń za swoje zaangażowanie w kultywowanie pamięci o żołnierzach gen. Andersa i II Korpusu Polskiego, m.in. medal Pro Patria „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” oraz Medal Związku Polskich Spadochroniarzy (2021).

Społeczność Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Nowem ma nadzieję, że Grażyna Sochacka będzie nadal współpracować ze szkołą, dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami.

(Julita Szczepankiewicz)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%