Zamknij

Integracyjne i historyczne tropy - projekt nowego stowarzyszenia

18:48, 23.06.2022 Stacja Autyzm Aktualizacja: 08:55, 24.06.2022
Skomentuj

Nowe Stowarzyszenie  „Stacja Autyzm”  zainaugurowało swoją działalność organizując integracyjne zajęcia muzealne i terenowe  w trzech historycznych parkach naszego powiatu. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Powiatu Kutnowskiego.

W ramach realizacji zadania „Historyczne tropy”, Stowarzyszenie „ Stacja Autyzm” zorganizowało trzy spotkania warsztatowe  z udziałem grupy uczniów ze szkół podstawowych z Łaniąt, Oporowa i Krośniewic. W pierwszej części warsztatów uczniowie uczestniczyli w lekcjach muzealnych prowadzonych przez  kustoszy, regionalistów lub historyków, którzy opowiadali o lokalnej historii, przywoływali postacie związane z daną miejscowością. Zajęcia odbywały się w scenerii zabytkowych sal  zamku w Oporowie, muzeum w Krośniewicach i  zameczku w Łaniętach. W części obiektów uczniowie poznawali na nowo historyczne parki lub zwiedzali z przewodnikiem sale muzealne, szukając śladów lokalnej  historii.

W drugiej części spotkania uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach sensorycznych , mających na celu doświadczenie tego,  jak za pomocą zmysłów odbieramy dźwięki, obrazy, faktury, zapachy i co dzieje się kiedy te zmysły działają inaczej. Warsztaty miały na celu przybliżenie uczniom specyfiki funkcjonowania osób z różnymi formami niepełnosprawności, w tym szczególnie z autyzmem. Uczestnicy warsztatów pod okiem terapeutów dowiedzieli się na czym polegają trudności dzieci i osób z autyzmem w zakresie komunikacji, nawiązywania relacji, rozumienia emocji, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

Ćwiczenia i zabawy miały na celu poszerzanie kompetencji i umiejętności nawiązywania relacji ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością.

W kolejnej części projektu zaplanowano  integracyjne zabawy terenowe z udziałem uczniów i osób z niepełnosprawnością zorganizowane w trzech historycznych parkach, analogicznie w Krośniewicach, Oporowie i w Łaniętach.

Historyczne tropy Krośniewice

W sobotę 4. 06. 2022 r. w parku miejskim w Krośniewicach uczestnicy projektu wraz z opiekunami i  rodzicami , tropili historyczne ślady w trakcie zabawy w podchody. Na uczestników czekały ukryte tajemnicze zadania, których rozwiązania przywołały historyczne miejsca , postacie i zdarzenia. Dobór i charakter gry terenowej pozwalał na aktywne włączanie się osób z niepełnosprawnością, którzy samodzielnie lub przy wsparciu rozwiązywali kolejne plenerowe zagadki. Parkowe aleje i polany stały się miejscem wspólnej, integracyjnej zabawy zakończonej grillem i świętowaniem. Uczestnicy zadania otrzymali od Stowarzyszenia „Stacja Autyzm” pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez panią Burmistrz Katarzynę Erdman. Specjalne podziękowania  za pomoc przy organizacji spotkania skierowano do dyrekcji oraz grona nauczycieli ze SP nr 1 w Krośniewicach, pani Burmistrz, ks. Tomasza Jackowskiego, pracowników  Muzeum im.  J.Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach oraz dyrekcji Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach.

Historyczne tropy Oporów

W kolejną sobotę 11.06. 2022r. uczestnicy projektu Historyczne tropy spotkali się  w parku otaczającym Muzeum Zamek w Oporowie. W grze terenowej pełnej historycznych zagadek, zabaw ruchowych i sensorycznych doświadczeń grupa uczniów, tym razem ze Szkoły Podstawowej w Oporowie wspólnie z  dziećmi i osobami z niepełnosprawnością odkrywała zakamarki parku  i odnajdywała echa dawnych legend i opowieści. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy projektu  otrzymali od Stowarzyszenia „Stacja Autyzm” dyplomy oraz upominki ufundowane przez uczestniczącego w spotkaniu Wójta Gminy Oporów p. Roberta Zbigniewa Pawlikowskiego. Spotkanie przy ognisku było okazją do wysłuchania starej, oporowskiej legendy opowiedzianej przez uczestniczącą w projekcie  panią Małgorzatę Tadeusiak, nauczycielkę historii w miejscowej szkole. Zarząd Stowarzyszenia przekazał podziękowanie za pomoc przy organizacji spotkania, panu Tomaszowi Lewickiemu,  dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Oporowie, o. Janowi Królowi  z pobliskiego klasztoru oraz  dyrekcji i pracownikom Muzeum Zamek w Oporowie.

Historyczne tropy Łanięta

Na  zakończenie realizacji zadania „Historyczne tropy”, 18.06.20222 roku Stowarzyszenie „Stacja Autyzm” zorganizowało dla uczestników projektu  spotkanie w parku w Łaniętach. W kolejnej grze terenowej brały udział dwie grupy integracyjne, w tym uczniowie lokalnej Szkoły Podstawowej oraz dzieci, młodzież i dorośli z niepełnosprawnością. Historyczne zagadki ukryte w drzewach i szuwarach starego parku, dotyczyły lokalnych zdarzeń i postaci a ich wspólne rozwiązywanie było okazją, by na nowo odkryć historię Łaniąt. Terenowe i historyczne wyzwania pozwoliły uczniom doświadczyć, z jakimi trudnościami zmagają się często osoby z niepełnosprawnością, jakie mają potrzeby oraz jakie są ich wyjątkowe talenty.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy wręczone przez realizującą zadania projektu  Prezes Stowarzyszenia, panią Katarzynę Augustynowicz, panią Kingę Pawłowską –Tarkę, Członka Zarządu, odpowiedzialną za merytoryczną realizację zadania oraz koordynatora projektu panią Izabelę Jóźwiak.  Specjalne podziękowania skierowano pod adresem Zarządu Powiatu Kutnowskiego za powierzenie Stowarzyszeniu „Stacja Autyzm” realizacji  zadania oraz  za  dofinansowanie. Wyrazy wdzięczności skierowano pod adresem pana Tomasza Szczęsnego, Wójta Gminy Łanięta, reprezentowanego przez panią  Annę Konwerską, Sekretarza Gminy Łanięta oraz pod adresem   pani Justyny Kubryn-Balcerzak, dyrektora Szkoły Podstawowej w Łaniętach. Organizatorzy przekazali podziękowania za pomoc i wsparcie przy organizacji kolejnych projektowych zadań uczestniczącym w spotkaniu, pani Renacie Ryniec – Maćkowiak, nauczycielowi Szkoły Podstawowej w Łaniętach, pani Milenie Nęckiej, Dyrektor GOKiS w Łaniętach, panu Andrzejowi Dominowskiemu , historykowi i regionaliście, panu Michałowi

 Śmigielskiemu, sympatykowi Stowarzyszenia oraz panu Rafałowi Jóźwiakowi, Radnemu Miasta Kutno i regionaliście za  merytoryczne wsparcie całego projektu.

Podziękowano wszystkim uczestniczącym w spotkaniu rodzicom, sympatykom i bliskim Stowarzyszenia „Stacja Autyzm”, w tym w szczególny sposób członkom zwyczajnym zaangażowanym w sprawną realizację całego przedsięwzięcia. 

Ta długa lista podziękowań potwierdza, ogromny potencjał jaki  zdołano zaangażować w organizację  pierwszego zadania  Stowarzyszenia „Stacja  Autyzm”, które  zainaugurowało w ten sposób swoją działalność.

Zadanie „Historyczne tropy” zostało dofinansowane ze środków finansowych Powiatu Kutnowskiego zgodnie z umową o wsparcie zadania publicznego  nr ES. 526.7.2022 zawartą w dniu 22 kwietnia 2022r.

(Stacja Autyzm )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

TrunkickiTrunkicki

1 0

Ale super. 01:10, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

RomanRoman

1 0

Dobre, fajny pomysł. 10:07, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%